Nedáš góla, nemáš pravdy. Richarda Pánika vymenili za mladšieho

11.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Richard Pánik. (photo: SITA/AP Photo/DAVID BANKS)

Richard Pánik. / (photo: SITA/AP Photo/DAVID BANKS)

Na druhý deň po tom čo prerušil dlhý 27-zápasový strelecký pôst, prekvapil tréner Chicaga Blackhawks Joel Quenneville všetkých pred domácim zápasom proti Minesotte. Oznámil hráčsku výmenu, ktorej súčasťou je Richard Pánik. Slovenského útočníka poslali spolu s obrancom Dauphinom do Arizony. Coyotes doručia ako protihodnotu do Chicaga Anthonyho Duclaira a Adama Clendeninga. 

Ťažko bez Hossu

V NHL sa s nikým príliš nemaznajú. Teda pokiaľ sa nejedná o superhviezdu. Len malej skupinke hráčov nehrozí v každom momente výmena. V prípade Richarda Pánika sa zdá, že mal svoje miesto v Chicagu len kým bol ako útočník produktívny. V sezóne ktorá je práve v polovici mu to nešlo tak ako vlani, keď v tíme hral Marián Hossa. Strelil len šesť gólov a zohnal k tomu desať asistencií, spolu šestnásť bodov kanadských. 

V tridsiatich zápasoch sezóny 2015/16, svojej prvej v drese Blackhawks, zapísal Pánik bodov ešte menej, iba polovicu (2+6). Vlani sa mu ale po boku legendárneho Bossa Hossu darilo. Strelil 22 gólov a prihral na rovnaký počet, päť z nich bolo navyše víťazných. Tretia sezóna v mužstve postavenom na Kaneovi s Toewsom je ale pre rodáka z Martina poslednou.  

Ako keby si v nej nevedel nájsť miesto v jednej z útočných formácií. Putoval hore-dole zostavou, občas sa dostal aj na tribúnu. Nedáš góla, nemáš pravdy. Pánik ide skúšať strelecké šťastie do Arizony. 

Omladli a získali miesto pod stropom

Slováka vymenili za mladšieho a navyše lacnejšieho hráča podobných kvalít. Miestna tlač píše o pokračujúcom trende omladiť mužstvo a zrýchliť hru Blackhawks. "Rýchlosť a mladosť sú pre nás veľmi dôležité. Duclair je typom hráča, ktorý stelesňuje o čom je dnes NHL v zmysle rýchlosti a schopnosti streliť gól," cituje Chicago Tribune Stana Bowmana, generálneho manažéra Chicaga. Prichádzajúci útočník má pritom podobné štatistiky ako Pánik. Pred dvoma rokmi mal najlepší rok v NHL, zaznamenal v ňom presne toľko bodov, čo vo svojom najlepšom Slovák za ktorého ho vymenili - 44. V aktuálnom ročníku má 9+6, o bod menej ako Richard.

Pánik mal v klube zmluvu na dva roky a 5,6 milióna USD, ktorú podpísal len pred touto sezónou. Blackhawks podľa správy v Tribune šetrením získali trocha miesta pod platovým stropom. Duclair hrá na jednoročnú zmluvu za 1,2 milióna. "Budeme s ním mať trpezlivosť," privítal ho do klubu generálny manažér. Tak určitee.

Arizona je biedna

Richard vstúpil do NHL v drese Tampy Bay, tá ho draftovala v druhom kole z miesta číslo 52. Odohral tam dva ročníky, potom zmenil logo na drese (nie farby) keď si ho z waiver listiny stiahlo Toronto. Nikde sa mu ale nedarilo tak, ako po príchode do Chicaga. Teraz ho vymenili uprostred sezóny do jeho štvrtého klubu v lige. Do Arizony Coyotes. Žiadna výhra. 

Ide do klubu, ktorý je aktuálne v NHL najhorší. V 43 zápasoch získali iba 26 bodov, ešte aj Buffalo má o dva viac. Znamená to jediné - Arizona je biedna. Jej najproduktívnejší hráč má len 32 bodov (Clayton Keller, 14+18). Len traja hráči dali viac ako desať gólov. Útočník sa im zíde aj keď túto sezónu už len dohrajú. O playoff sa im ani nesníva. 

Možno tak Richarda Pánika uvidíme v slovenskom drese na majstrovstvách sveta. Z Arizony je tam oveľa bližšie, ako z Chicaga. 

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár