Tréneroviny - Najväčšie prestupové bombe Slovákov

15.01.2018 / Richard Hanzlik
No nie sú zlatí?  (photo: SITA/Dušan Hein)

No nie sú zlatí? / (photo: SITA/Dušan Hein)

Čo je doma, to sa počíta do daňového priznania a preto je dobré spomenúť si občas aj na hráčov, ktorí obohatili naše životy prestupom do veľkého klubu. A nezáleží na tom, či prestúpili za kartón vody do ostrekovačov, 25 miliónov € dohodnutých na Počiatkovej jachte v Monaku, alebo na hosťovanie s opciou na najbližších 24 sezón Búrlivého vína. Raz to jednoducho boli bombe.

Peter Dubovský

Hovorí sa o ňom ako najlepšom slovenskom futbalistovi a prestup do Realu Madrid to len dokladuje. Nie každý deň prestúpi Slovák do najslávnejšieho klubu na svete. Ak teda nepočítame Mareka Hamšíka trikrát ročne. Presun do Ovieda kvôli príchodu mladého Raula Gonzálesa nezmenil nič na tom, že sme mali Slováka v Reale Madrid.

Miro Karhan

Miro Karhan najprv s Trnavou nezískal titul, aby mohol odísť do klubu, ktorý v tom čase kúpil najzbytočnejšieho dribléra s loptou a urobil z neho najdrahšieho futbalistu sveta. Betis Sevilla o rok vymenil za Besiktas Instabul, odkiaľ spolu s ďalšími 25 000 Turkami hromadne odišiel do Nemecka. Desať rokov strávených vo Wolfsburgu a Mainzi z neho urobili jedného z najväčších fanúšikov rozprávok na nemeckých kanáloch.

Milan Škriniar

Keď Milan začínal v Bohužiali nad Hronom kopať do lopty, predavačky pizze v Miláne ešte netušili, že im vyrastá nový zákazník. Cez Žilinu a hlavne Zlaté Moravce sa dostal do Janova a veľmi rýchlo ho pretiahol elegán v modro-čiernom. Neprešiel ani celý rok a už sa píše o záujme Atlética Madrid, Tatranu Prešov a budúcoročnej Miss Slovensko. S pomarančovou Mirindou tvorí pevné stopérske duo, v repre mu cestu uvoľnil Ďurica a keby hral Milan Športku, zadarí sa mu aj tam.

Stano Lobotka

Chorvátsko má Modriča, Rakúsko Mozartove gule a my máme Lobotku. Autor anglicko-slovenského slovníka pre začiatočníkov si už dlho žije his sen a na svoju cestu okolo sveta sa vydal po hodvábnej trase Trenčín - Amsterdam - Nordsjeblablaland - Vigo Mortensen. Už teraz sú z neho hotoví všetci v Španielsku a to sa Stano iba rozbieha. Súperi by ho najradšej vysypali do paelly, spoluhráči ho nechcú pustiť striedať a Kozák ľutuje, že ho nedal do Áčka oveľa skôr.

Marek Hamšík

Toto bomba dlho nebola, až kým nezačal Marek v Neapole prekonávať všetky rekordy. Ako pri kľúčoch od bytu, aj tu platí, že človek si váži čo má, až keď to stratí. Marek síce pochádza z Bystrice, ale za miestny biatlonový klub nikdy nenastúpil. Hájil farby konkurenčného a vtedy neznámeho Jupijé Podlavice odkiaľ bolo len 200 kilometrov do Slovana. V drese s vtedy športovým denníkom na prsiach odohral iba poltucet zápasov a na tri roky putoval do Brescie. Schránkové firmy z Cypru si fakturovali pol mega. Následný prestup do Neapola už bol 11-krát drahší.

Vratislav Greško

Mokrý sen všetkých učiteliek slovenčiny sa postaral svojho času o dve bombe. Najprv, keď prestúpil v Bratislave na Račianskom mýte do 204-ky a potom aj futbalovo. Z Interu Bratislava do Bayeru Leverkusen a odtiaľ zase naspäť do Interu. Milánska pobočka klubu vtedy mala v kádri hráča menom Ronaldo, ale bol to práve Vraťo, na koho spomínajú fanúšikovia Juventusu s úsmevom. Bohužial, aj jeho chyba stála Inter titul. Následný prestup do Parmy mal hodnotu vyše 21 miliónov, ale dlho sa neohrial a začalo putovanie po Blackburne, Norimbergu, Leverkusene a nakoniec skončil v Podbrezovej.

Lászlo Bénes

Najdrahší prestup histórie našej ligy má v životopise tučným fontom uvedený Laci Bénes. V Žiline pobudol kratšie ako dočasné dopravné značenie na obchvate a už putoval do Nemecka. Za necelý rok a pol stihol ovládnuť stred poľa klubu so žlto-zelenými korporátnymi farbami a zarobiť mu 5 miliónov, za ktoré si mohli kúpiť zvyšné Fortunaligové tímy a ešte by im zostalo na rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka.

Martin Škrtel

Skôr, ako si Škrťo splnil svoj sen o hraní v Istanbule, musel si prejsť dlhú cestu. Na Slovensku totiž hrával v časoch, kedy ešte AS Trenčín nemal v logu tulipán, dreváky a Arjena Robbena. Ale aj tak sa v roku 2004 dokázal dostať do Zenitu Petrohrad. Doba bola iná, takže 300 tisíc muselo manželovi Ilony Čákovej, kráľovi Matúšovi stačiť. A potom to už poznáte, Maťo odišiel do Liverpoolu, kde sa naučil po anglicky.

Tomáš Hubočan

Čo tým Žilinčanom dávajú v Zlatých Moravciach do krmiva? Nielen Škriniar, ale aj Hubočan sa krátko po návrate z hosťovania zaradil medzi hviezdy ligy a za takmer 4 milióny putoval do Ruska. Zenit Petrohrad má stále veľký cveng a napríklad taký Vlasto Petržela naňho na sedeniach anonymných gemblerov ešte dlho spomínal.

Juraj Kucka

Turecký dôchodok si podmanil aj Juraja Kucku, pre predajcov dresov známeho aj pod prezývkou Kuco. Možno neviete, že za kariérou tohto borca stojí Podbrezová, odkiaľ sa cez Ružomberok a Spartu Praha dostal do Janova. Všetko dovtedy vyzeralo ako kariéra v McDonald´s, keď sa z upratovača skladu stane Hranolky manager senior. Až do momentu, kedy sa ozvalo kedysi slávne AC Miláno a za 4 melóny ho prinieslo do metropoly módy, opery a meninových oslávencov Milanov.

Róbert Mazáň

Najnovšia laskonka nášho prestupového trhu. Mazáň si svoju letnú dovolenku v Španielsku objednal vo first minute termíne a rozšíril enklávu Slovákov v La lige. Už sú tam dvaja a zhodou náhod v tom istom klube.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár