Hokej po slovensky

19.01.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Tréner Országh na ZOH nepocestuje. (photo: SITA/Diana Černáková)

Tréner Országh na ZOH nepocestuje. / (photo: SITA/Diana Černáková)

Zdá sa, že odvážna olympijská nominácia dua Šatan - Ramsay plná prekvapení nebude v hokejovej republike slávnou ani povestných pätnásť minút. Pár týždňov pred Pjongčangom sa to v slovenskom hokeji poriadne melie.  

Prestávka - neprestávka

KHL sa kvôli ZOH preruší na mesiac. Počas turnaja reprezentácií v Pjongčangu postojí ligový kolotoč v Česku, Švédsku, Švajčiarsku aj Nemecku, oddýchnu si aj Fíni. Len Lintnerliga nebude mať počas ZOH prestávku. Keď GM reprezentácie prečítal desať mien hráčov slovenských klubov, ktoré našijú na olympijské dresy, myšlienka na pauzičku predsa len ožila. Ale iba nakrátko. Nič sa zastavovať nebude. 

Pozrime sa na kalendár. Liga má predpísaných 54 kôl, päť - šesť z nich o ktoré počas ZOH ide mohli rozložiť do týždňov pred a po turnaji v rámci Hier. Hrá sa väčšinu týždňov dvakrát, tretí zápas by nikoho ako sa hovorí nezabil. 

Informácia o kontinuálnom ťažení ligistov olympiáda - neolympiáda nie je nová, rozhodli o tom kompetentní ešte pred sezónou. Naozaj si vtedy nikto neuvedomil, že to nie je úplne ideálny nápad, ktorý sa môže proti lige obrátiť? Teraz spôsobuje akurát tak napätie v hokejovej komunite. 

Prestupový termín

Klubom ktoré prídu o ťahúňov (nominovaných je deväť útočníkov a jeden obranca) sa nepáči, že ostatní získajú výhodu. Horná polovica je vyrovnaná, taký Zvolen bez jediného reprezentanta v Kórei bude mať oproti Bystrici, Nitre či Košiciam možnosť pokračovať v rovnakom zložení. 

Ďalším problematickým bodom je náhla zmena prestupového termínu. Pôvodne mal byť posledným termínom pre doplnenie súpisiek posledný januárový deň, po novom si to posunuli na 1. marca. Na deň, keď Slovan Bratislava odohrá posledný zápas v KHL. Potom budú mať jeho hráči pár hodín, aby podpísali v Trenčíne, Bystrici, či Liptovskom Mikuláši. Alebo aj inde, len to nie je veľmi pravdepodobné. Nitra, Zvolen aj Košice napríklad ostro protestujú a vyhlasujú súťaž za neregulárnu.

Základná časť sa skončí o desať dní neskôr, niektorí teda na poslednú chvíľu tesne pred začiatkom playoff doplnia mužstvo o hráčov KHL. Termín je z celoeurópskeho hľadiska v poriadku, prvý marec je zaužívaný v iných krajinách. Problémom je, že ho menia na poslednú chvíľu a znova "náhodou" tak, aby kolidoval s posledným zápasom Slovana. 

Országh na ZOH

Tretím čudným momentom je neuvoľnenie asistenta trénera Ramsayho na olympiádu. Banská Bystrica si povedala, že ho Craigovi Ramsayovi do Kórei nepustí. ČoTiŠibe? 

Tento krok sa nedá čítať inak, ako že ide o naschvál. O nejaký protest, alebo také niečo. Klub uprednostnil vlastný záujem pred reprezentáciou krajiny. Bez Orzságha si nevedia predstaviť ani jeden zápas, nieto ešte potrebné tri týždne pred koncom základnej časti. Keď už neprehovorili Richarda Zedníka, nemajú tam žiadnych asistentov ktorí by zvládli záskok?  

Hokej po slovensky

Nikto netvrdí, že hokej na Slovensku musí byť idylka. Heslo, ktorým sa tu operovalo ešte nedávno - Spojme sa pre hokej - stihlo zapadnúť prachom ešte skôr, ako ho ktokoľvek začal brať vážne. Pár týždňov pred olympiádou to skôr vyzerá, že jeden hádže druhému polená pod nohy a tretí len rozmýšľa, ako s tými dvoma vybabre. 

Asi by bolo príliš jednoduché debatovať len o tom kto mal a kto nemal byť v drese Slovenska pod olympijskými kruhmi.

Inými slovami, máme tu znova hokej po slovensky.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár