Kužmová bola blízko. Kasatkinovú takmer v Petrohrade vyradila

30.01.2018 / Tomáš Tomeček
Viktória Kužmová. (photo: SITA/AP Photo/Seth Wenig)

Viktória Kužmová. / (photo: SITA/AP Photo/Seth Wenig)

Viktória Kužmová sa po úspešnej kvalifikácií (už piatej po sebe) postavila v prvom kole turnaja WTA v Petrohrade superfavoritke – Darii Kasatkinovej.

Žreb bol k talentovanej Slovenke nemilosrdný. Po vyradení favoritky a možnej budúcej hviezdy ruského tenisu Natálie Vichľjancevovej v kvalifikačnom finále jej zo skupinky možných súperiek pridelil rebríčkovo najsilnejšiu – Dariu Kasatkinovú, členku Trnavskej Empire Tennis Academy, momentálnu hráčku číslo 23 v rebríčku WTA.

ÚVODNÝ SET AKO Z ROZPRÁVKY

Úvod zápasu poznačila nervozita rodáčky z Košíc. Na svojom servise pustila súperku k brejkbalu, videli sme aj dvojchyby pri podaní. Gem však ustála a tento moment sa v sete ukázal ako kľúčový. Od stavu 1:0 sme videli na kurte agresívnu a presnú hru Viktórie. Počínala si podobne ako jej staršie a skúsenejšie kolegyne z okruhu na podstatne vyšších priečkach v rebríčku. Víťazné údery od základnej čiary alebo obhodenie súperky po čiare alebo krížom? Žiadny problém. Stav 5:0 po cca 25 minútach hry v prospech nižšie postavenej Slovenky mohol prekvapiť iba toho, ktorý stretnutie nesledoval od prvej loptičky. Úspešnosť na riterne cez 56% pripomína najlepšiu sezónu Anny Karolíny Schmiedlovej. Úspešnosť prvého servisu 67% a až 16 získaných bodov patrí k charakteristickým črtám hry 19-ročnej Košičanky. Stav 6:1 bol realitou po 33 minútach.

VYROVNANÝ DRUHÝ SET S NEŠŤASTNÝM ZÁVEROM

V druhom sete sa očakával zlepšený výkon domácej hráčky. Darilo sa jej to najmä na servise. V prvých šiestich hrách bol pomer získaných bodov po prvom podaní 10 z 12 a úspešnosť prvého servisu 60%. Napriek tomu sme videli aj stav 0:30 a brejkbal pre našu hráčku v treťom geme druhého dejstva. Šanca však ostala nevyužitá. Ďalšiu šancu v siedmom geme Viktória premenila aj vďaka dobrému riternu a následnej nevynútenej chybe favoritky. Vzapätí prišla mierna strata koncentrácie, dva šťastné údery na čiaru od Kasatkinovej a ribrejk na 4:4. Deviata hra sa vyvíjala pre Slovenku veľmi dobre, dostala sa až k brejkbalu vďaka skvelým úderom do kríža. Šancu síce nepremenila, ale vďaka útočnej hre si vybojovala aj druhú možnosť, no vďaka skvelému servisu Kasatkinovej ostala aj táto šanca nepremenená. Za stavu 4:5 bola Kužmová prvýkrát v situácii možnosti straty setu. Kľúčový gem mal všetko – skvelý servis, čítanie hry aj šťastie. O víťazke druhého setu rozhodlo jastrabie oko, ktoré zrušilo rozhodnutie čiarovej rozhodkyne o aute a možnej zhode – Daria Kasatkina využila hneď prvý setbal.

KRUTÝ VÝSLEDOK

V úvode tretieho setu udržala ľahko svoje podanie Ruská tenistka, Kužmová musela cez zhodu a len vďaka páske získala gem. Víťazné údery začali pribúdať na ruskej strane, za stavu 40:0 však svojou trochou prispela aj Slovenka. Stav 1:2 však neodvrátila. A rovnako nedokázala odvrátiť ani brejkbal v 4 geme, vďaka slabšiemu servisu a presnejšej hre súperky. Naďalej sa snažila o útočnú hru na  podaniapríjme, za stavu 30:30 sme videli najlepšiu výmenu zápasu na strane Kasatkinovej. Víťazné obhodenie bolo exceletné. Aj vďaka tejto výmene sa Kasatkina sa ujala zaslúženého vedenia o tri gemy. Nevynútené chyby, slabší servis Slovenky a zároveň pohoda na strane vyššie postavenej tenistky mali za následok stav 5:1 pre Rusku a dva mečboly. Víťazné eso na záver len potvrdilo krutý výsledok. Za 91 minút bolo rozhodnuté. V Petrohrade postupuje Kasatkinová, Kužmovú porazila 1:6, 6:4, 6:1.