Kuriózny prípad Kristiny Mladenovičovej

31.01.2018 / Tomáš Tomeček
Kristina Mladenovičová. (photo: SITA/AP Photo/Tertius Pickard)

Kristina Mladenovičová. / (photo: SITA/AP Photo/Tertius Pickard)

Súperkou Dominiky Cibulkovej v druhom kole turnaja WTA v Petrohrade bude najobľúbenejšia súperka zo svetovej desiatky – Francúzka Kristína Mladenovičová.

POSLEDNÁ VÝHRA V AUGUSTE

Uplynulá sezóna bola v podaní Kristíny katastrofálna. Ak rátame len tvrdý povrch na okruhu WTA Tour, posledný víťazný zápas odohrala 2. augusta proti nemeckej tenistke Tatjane Marii vo Washingtone. Aj v tomto zápase jej hrozila prehra. Nasledovali prehry.

Prvá s Kanaďankou Biancou Andreescuovou, ktorá je považovaná za veľký talent. Momentálne 182. hráčka je stále iba 17-ročná. Potom Kristina nestačila ani na Janu Fettovú z Chorvátska. Dá sa povedať, že práve prvé kolo na turnaji v Tokiu bolo impulzom pre nárast formy pre mladú Chorvátku. Jana prehrala až v semifinále s Japonkou Katovou. Najpamätnejší zápas svojej kariéry potom Chorvátka odohrala na tohtoročnom Australian Open, keď mala dvojicu mečbalov na vlastnom servise proti Wozniackej.

Dvoch „kanárikov“ darovala Francúzke aj čínska tenistka Wangová, pohybujúca sa na hranici top 50. Kristína v zápase vyprodukovala šesť dvojchýb a úspešnosť jej prvého servisu rovnako ako získané body sa pohybovala na úrovni 50%. Katastrofálny druhý servis neprekročil 15% úspešnosť získania bodov.

KATASTROFÁLNY ZÁVER SEZÓNY

Chuť do tenisu pokazili fedcupovej reprezentantke Francúzska aj Duanová z USA, Češka Siniaková a Bieloruska Sasnovičová. Pomyselnou čerešničkou na smutnej torte bolo jej vystúpenie na malých MS WTA v Čhu-Chaj. Proti vyčerpanej Magde Rybárikovej prehrala prvý set 5:7 v druhom sa zmobilizovala a zvíťazila 6:1. V záverečnom sete sa ujala vedenia 2:1 vďaka prelomenému podaniu. Výhodu nezužitkovala a diváci boli svedkom smutnej zápletky, keď Magda nevládala fyzicky a Kristína hlavou. Zápas sa skončil po 169 minútach a siedmom premenenom mečbale Slovenky. V druhom vystúpení sa Mladenovičová postavila proti Nemke Georgesovej, v prvom sete prehrala 2:6, v druhom viedla 3:1 aj 5:3, napriek tomu nedokázala zápas posunúť ani len do tretieho setu. V tajbreaku sa síce dostala z kritického stavu 1:5 na 4:5 ale Nemka dvomi bodmi v rade zápas ukončila.

TRÁPENIE POKRAČUJE

Prvý zápas novej sezóny odohrala Francúzka v Brisbane, postavila sa Alexandre Sasnovičovej. Bieloruske vzdorovala statočne, trojsetový zápas ale znova prehrala keď si v rozhodujúcom treťom sete obe hráčky držali podania až do dvanásteho gemu. V ňom po sérii zhôd využila fedcupová finalistka z Bieloruska tretí mečbal. Spanilú jazdu Alexandry zastavila až Elina Svitolinová vo finále turnaja.

V Sydney proti Perezovej Kristína skrečovala, v úvodnom kole Australian Open si ako jedenástka pavúka neporadila s nenasadenou Rumunkou Bogdanovou. Sedem dvojchýb, úspešnosť druhého servisu na úrovni 17% získaných bodov, takéto štatistiky nevyhrajú žiaden zápas.

Paradoxne v rebríčku si napriek otrasným výsledkom polepšila a dnes je hráčkou Top 10. Neobhajovala žiadne body a hráčky nad ňou ich postrácali. Jej prípad je vskutku kuriózny.

ASPOŇ ŠTVORHRA

Ak Francúzku v tejto sezóne niečo môže povzbudiť k lepším výkonom, tak je to štvorhra. Podarilo sa jej spolu s Timeou Babosovou zvíťaziť v štvorhre. Ako nenasadený pár sa postavili prvej nasadenej dvojici až vo štvrťfinále. Súperky Chanovú a Hlaváčkovú zdolali až v rozhodujúcom sete 7:6(8), následne si poradili s dvojicou Pengová/Hsiehová a vo finále zdolali za 82 minút Ruský pár nasadený ako č.2 Makarovová/Vesninová 6:3 6:2.

PROGNÓZA

Kristína sa v zápase druhého kola v Petrohrade s Dominikou potrápi a nezvíťazí. Má výrazne negatívnu bilanciu 1:5, hoci posledný zápas s dátumom 18.01.2016 na Australian Open bol pre ňu úspešný, nemyslíme si, že by bilanciu zlepšila. Dominike môže uškodiť absencia Mateja Liptáka v Rusku. Veríme však, že Slovenka zápas zvládne v dvoch setoch a vyhne sa slabšiemu rozbehu ako v prvom kole. Séria prehier Francúzky sa Dominikinou zásluhou natiahne na číslo 17.