Pjongčang hlási valiace sa kamene

08.02.2018 / Juraj Kurek
Curling otvoril olympiádu v Kórei. (photo: SITA/AP Photo/Natacha Pisarenko)

Curling otvoril olympiádu v Kórei. / (photo: SITA/AP Photo/Natacha Pisarenko)

Slovenskému športu sa podaril spektakulárny kúsok: na ZOH budeme mať, až na jednu výnimku, zástupcov vo všetkých kolektívnych športoch. Čo by za podobný stav dali kolegovia futbalisti, hádzanári, basketbalisti či vodnopólisti? V tomto článku sa pozrieme práve na tú polovicu zimných kolektívnych športov, v ktorom zastúpenie žiaľbohu (a v tomto prípade naozaj žiaľbohu, že žiaľbohu) mať nebudeme.

Opäť bez našich 

A nebudeme aj napriek tomu, že sme k úspešnej kvalifikácii mali doteraz najbližšie, hoci stále ďaleko. Jednak našim mužom predvlani na úspešných ME len tesne ušiel postup na MS, z ktorých je to na olympiádu už len krôčik (no dobre, v skutočnosti je to ešte poriadny krok, svoje by o tom vedeli rozprávať Česi, ktorým sa to nepodarilo ani na snáď už dvadsiaty pokus) a druhak sa nepodarilo kvalifikovať ani v o niečo priechodnejšej a nie úplne beznádejne rozbehnutej kvalifikácii v kategórii miešaných dvojíc, ktorá bude mať pod olympijskými kruhmi premiéru. Minuloročné MS však vystavili slovenským nádejám stopku. No a naše ženy v súčasnosti nad olympiádou nemôžu ani len uvažovať.

Ak máme byť úprimní, neúčasťou Slovákov úroveň turnaja neutrpí, za svetovou špičkou zopár odzametaných kilometrov stále zaostávame a podľa všetkého ešte dlho zaostávať budeme.

Muži: Kanada + Švédsko + zvyšok sveta

Prvých medailistov (rozumej tímy, ktoré budú zastupovať na ZOH Kanadu) sme spoznali už v Decembri na tradičnej kanadskej internej olympijskej kvalifikácii pod tolkienovským názvom Roar of the Rings. Tento turnaj mal asi trikrát vyššiu úroveň ako bude mať samotná olympiáda. No uznajte, medzi mužmi o jednu miestenku súperilo deväť tímov, pričom najhorší z nich je v tohtoročnom svetovom rebríčku na 14. mieste.

Najšťastnejším nakoniec bol tretí tím sveta okolo skipa Kevina Koea. Hlavným spolufavoritom bude najblonďavejší človek na planéte, svetová jednotka „King Niklas“ Edin a jeho švédska ekipa, rátať treba aj so Švajčiarmi na čele s Petrom de Cruzom a Škótmi s Kylom Smithom (netradične pod britskou vlajkou, Mel Gibson sa v hrobe obracia). No skutočný víťaz turnaja je všetkým známy už teraz, budú to tradične strakaté nohavice nórskeho tímu, ktoré, ako každú olympiádu, na seba strhnú aj to málo pozornosti, ktorá sa curlingu ujde. Načo sa tu vôbec snažíme, všakže. Snáď ich tohtoročné vzory aspoň budú stáť za to.

Prekvapia domáce?

Medzi ženami si vybojovala úlohu splniť  kanadskú medailovú kvótu svetová trojka Rachel Homanová, aj ostatní favoriti sú podobní, teda Švédky, Britky, Švajčiarky či Japonky. Na Canadian Open, generálke pred ZOH, však Kanaďanky prekvapujúco prehrali s Kórejkami. Tie sa s podporou domáceho publika tiež môžu došmýkať ďaleko. Pre priemerného mužského curlingového diváka nastala najpodstatnejšia zmena v reprezentácii Ruska, panebožeodpusťmi, v tíme Olympijských športovcov z Ruska. Obľúbenú Annu Sidorovú totiž strieda Viktoria Mojsejevová, fešnú brunetu teda strieda fešná blondýna.

Mixy po prvý raz

O kategórii mixov (presnejšie mixed doubles, miesto štyroch hráčov hrajú len dvaja – muž a žena) úprimne neviem skoro nič, ale takisto si kľudne stavte na medailu Kanady, tam sa nedá pomýliť. Zastupovať ju budú Kaitlyn Lewis (inak zlatá zo Soči medzi ženami) a John Morris (inak zlatý z Vancouveru medzi mužmi), ktorí hrali spolu na kvalifikačnom turnaji len druhý raz, no aj tak zničili domácu konkurenciu, čiže je dosť možné že zničia aj svet.

Rebríčkovo sú ďalšími favoritmi Olympijskí športovci, Švajčiarsko, Nórsko a Čína. V uplynulých rokov mixom dominovala dvojica z nie úplne klasickej curlingovej krajiny, Maďari Zsolt Kiss a Dorottya Palancsaová, no zaradenie do programu hier výrazne zvýšilo záujem o dovtedy trochu prehliadanú disciplínu aj medzi veľmocami a Maďari sa na ZOH ani len nedostali. Zaujímavou zostavou sú súrodenci Matt a Rebecca Hamiltonovci reprezentujúci USA, obaja sa totiž okrem mixov predstavia aj v súťaži mužských, resp. ženských tímov. To znamená jeden až dva zápasy každý deň po dobu dvoch týždňov, a to je, navzdory rozšírenej predstave že curling je brnkačka, dosť slušný masaker.

Vo svetle udalostí posledného obdobia ženské curlerky zvažujú, že odsabotovaním zametania symbolicky podporia svoje kolegyne zo šoubiznisu a túto lopotu nechajú výlučne na mužských kolegov. Ale nie, to bol žart. Každopádne, čakajú nás dva týždne plné kvalitného curlingu, RTVS konečne disponuje komentátormi ktorí o športe  niečo vedia, tak to snáď využijú. A dočkáme sa najkrajšieho športu na svete aj na obrazkovách našich televízorov.

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár