Ruský doping je totálny chaos

09.02.2018 / Miloš Kubalík
V žilách koľkých Rusov bude znova kolovať nelegálna krv? (photo: SITA/AP Photo/Jae C. Hong)

V žilách koľkých Rusov bude znova kolovať nelegálna krv? / (photo: SITA/AP Photo/Jae C. Hong)

„Hej lidi, lidi vo co de, teď je tu chaos a ten to rozjede“. Tak by sme mohli pomenovať dopingovú kauzu Rusov, o ktorej sa už veľa popísalo. Celé je to už tak zamotané, že to nerozmotá asi nikto. Vyznať sa v tom celom marazme je komplikované. Každý deň pribúdajú nové informácie, obvinenia, očistenia a ohovárania.

Štátom riadený doping?

Aby bolo jasné nejdeme obhajovať doping a už vôbec nie Rusov. Doping je zlo. Je neodpustiteľný v akomkoľvek športe, u kohokoľvek.

Celá kauza sa prevalila pred štyrmi rokmi, po poslednej zimnej olympiáde v Soči. Po prvých šumoch utiekol Grigorij Rodčenkov, vtedajší šéf moskovského antidopingového laboratória, do USA. Tam začal spievať o dopingu, organizovanom najvyššími predstaviteľmi štátu. Rodčenkov vo výpovedi uviedol, že športovcom podával steroidy, ženám v martini a mužom vo whiskey. Scéna ako z filmu o studenej vojne. Vďaka pomoci laboratória v noci, v priebehu ZOH v Soči, menili špinavé vzorky moču za čisté. Športovci odovzdali ešte pred OH čistý moč agentom a tí ho mali nosiť do laboratória. Vzorky sa uskladňujú v špeciálnych fľaštičkách, ktoré sa im podarilo otvoriť a zavrieť bez porušenia. Fľaštičky si mali podávať cez malú dierku v stene medzi laboratóriom a vedľajšou miestnosťou.

Na opačnej strane Rusi obvinili Rodčenkova zo sprisahania, údajne riadil doping na vlastnú päsť a zarábal na tom. Dodnes sa zo strachu ukrýva niekde v USA, kde ho strážia asi Mel Gibson a Danny Glover. Nech to bolo akokoľvek, história dokazuje, že pokiaľ má byť doping úspešný, musí byť krytý aj niekým z hora.

Lance Armstrong mal silné krytie v samotnej UCI, pretože ho ešte počas kariéry pozitívne testovali a všetko sa ututlalo. Mal dokonca takú istotu o svojom zvrátenom svete, že si EPO skladoval doma v chladničke namiesto plechoviek od piva (z knihy Tyler Hamilton – Tajné preteky, skvelé čítanie odporúčam). Vo svojej autobiografii doping priznal aj Andre Agassi, ktorý bol pozitívne testovaný, lebo šnupal metamfetamín a klamal až sa prášilo. Vyviazol bez trestu.

Veľmi pekne znázorňuje štátom riadený doping v dobách socialistických aj slovensko-český film Fair play. Nakoľko kopíruje realitu netuším, o vtedajších praktikách ale nikto nepochybuje.

Olympijský mačkopes

História dokázala doping aj v prípadoch, ktoré sa zdali neuveriteľné. Nakoniec to ale bola pravda. Ukázala aj že dopujúci športovci hovoria pravdu zriedkavo. Bolo len na MOV, ako s týmto prípadom naloží. Mali dosť času na zbieranie dôkazov a analýzu dvoch správ od WADA (svetovej antidopingovej organizácie), aby prijali rezolútne rozhodnutie v prijateľnom časovom predstihu pred ďalšou olympiádou. Už v Riu zakázali štart niektorým ruským športovcom, paralympionikov nepustili na LOH vôbec.

Lenže ako sa zachovať v prípade, keď športovca pozitívne netestovali a máme rozhodnúť na základe škrabancov na fľaštičkách a výpovede jedného človeka? Dá sa na základe toho zakázať štart celej krajiny? Máme dostatok dôkazov?

MOV dostatok dôkazov zrejme nemal a preto nemali odvahu urobiť razantný krok. Zakázali doživotnú účasť na OH viacerým ruským športovcom a funkcionárom, 42 z nich sa odvolalo na CAS, športový arbitrážny súd. Spustila sa reťaz udalostí, ktoré nepomohli absolútne nikomu.

 • Medzi potrestanými športovcami sú aj takí, ktorí neboli za celý život pozitívne testovaní

 • CAS zrušil trest pre 28 športovcov pre nedostatok dôkazov

 • Ďalším 11 Rusom ponechal trest na Pjongčang, na ostatné OH trest zrušil. Divné

 • Dopovali, či nedopovali? Teraz nemôžu štartovať, potom áno

 • Je im to aj tak prd platné, MOV na OH nechce ani omilostených 

 • Slovné útoky medzi MOV a CAS boli ostré, aj počas olympiády bude ešte sranda

 • Ďalších 32+15 Rusov sa odvolalo na CAS, medzi nimi napr. Šipulin

 • Mám pocit, že obvinení Rusi vyskakujú už z každej škatule, toľko ich je

 • Že sú všetci čistí, im ale neuverí ani panenka Mária Guadalupská

 • Kam to všetko dospeje?

MOV rozhodol šalamúnsky. Stvoril mačkopsa v podobe tímu "olympionikov z Ruska," či ako ich máme volať. Zákaz vlajky, zákaz hymny, kontrola dodržiavania pravidiel členmi špeciálnej pracovnej skupiny. Keď si dá Rus trenky, na ktorých bude štátna vlajka a náhodou pôjde na malú niekde v olympijskej dedine a vystaví svoju vlasť na obdiv, poruší pravidlá a môžu ho vylúčiť z OH. Tomuto hovorím šikana a nemá to s olympijskou myšlienkou nič spoločné.

Mali ich účasť zrušiť úplne, alebo nepustiť iba usvedčených športovcov. Ak CAS rozhodol ako rozhodol, MOV mal priznať pred svetom, že na nemá dôkazy na všetkých a pozvať ich dodatočne na OH. Alebo ak dôkazy majú, mali ich predložiť. V druhej správe WADA sa uvádza, žeby sa mohlo jednať až o tisícku ruských hriešnikov.

Kde je pravda? Olympijský sen je zásluhou snahy o medaily za každú cenu plný trhlín podobne, ako tomu bolo už niekoľkokrát v minulosti. Z tejto situácie nie je jednoduché východisko.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár