Na vlastné buľvy: Hokejová lahôdka, o ktorej ste netušili

12.02.2018 / Michal Mácsai
Priamo z tribúny v Púchove. (photo: Michal Mácsai)

Priamo z tribúny v Púchove. / (photo: Michal Mácsai)

Play-off sa začalo! Najzaujímavejšia časť všetkých dlhodobých hokejových súťaží otvorila prvé kolo. Pochopiteľne, v Lintnerlige sa ešte hrá základná časť, tretia najvyššia súťaž sa ale už prehupla do vyraďovacích bojov. Rozprúdil sa kolotoč o miestenku do ligy s číslom jeden, čiže druhej najvyššej na Slovensku. Rozumiete, nie?

Zameriame sa na zápas pre túto časť netypický a výnimočný. Na zápas medzi domácim Púchovom a hosťami z maďarského Kanadai Magyar Hokiklub z Budapeštu. Nebavilo ich už brázdiť štadióny v Maďarsku, tak sa rozhodol pripojiť na klziská našich súťaží. Vzhľadom na geografickú polohu súperov si viete predstaviť, že tieto duely sú štipľavejšie ako iné, či už zápolenia na medzinárodnej úrovni, alebo aj klubovej. Tabuľkové postavenie spojilo prvý Púchov s ôsmym celkom základnej súťaže. Nuda to ale rozhodne nebola

Spoiler alert

Sú to už takmer dva roky, čo sme vám priniesli reportáž z play-off druhej hokejovej ligy medzi Púchovom a Kubínom, zaspomínať si môžete tu: Vtedy na ľad púchovského štadióna vykorčuľovala slovenská legenda, Braňo Jánoš. Podobné prekvapenia čakali divákov aj tento rok.

Púchov - Budapešť

Pri pohľade na súpisky mužstiev oslovili divákov známe hokejové mená, domáci Mikuš a Říha či hosťujúci Nagy boli záruka veľkej kvality.  Aj keď ide len o menovcov, teda až na jedného. Možno si pamätáte na časy, kedy extraligové klziská brázdili hokejisti MHC Martin a v ich drese hráč s číslom #98. Búrlivák, miláčik publika i strelec 49 gólov za MHC, Lukáš Říha. Hokejové cesty sú nevyspytateľné a tak dnes na vlastné oči sledujeme hráča, ktorého sme pri televízoroch obdivovali pred desiatimi rokmi.

Domáci nastupovali na zápas ako veľký favorit, víťaz základnej časti. Prvý duel v Budapešti však za nešťastných okolností prehrali 6:3. Značnou mierou k tomu prispel pokazený autobus, neskorý odchod , následkom čoho sa dostavili na štadión pätnásť minút pred začiatkom zápasu a bez rozcvičky vhupli na ľad. Nad hlavou im teda visel Damoklov meč a zápas s budapeštianskými javorovými listami museli zvládnuť, inak by sa víťazovi základnej časti sezóna predčasne a nečakane skončila.

Dresy hosťov nápadne pripomínajú kanadské a aj klubové logo je z polovice tvorené červeným javorom, čo atmosfére len pomohlo. Štadión sa postupne zapĺňal a na tribúny si nakoniec našlo cestu niečo okolo troch stovák fanúšikov. Púchovčania, tentokrát dobre rozcvičení, vleteli do zápasu a ako uragán sfúkli javorové listy hneď v úvode. Na konci prvej minúty viedli už 2:0, ťažoba predčasného konca sezóny z hráčov opadla.

Keď sa domáci Hrušík v ôsmej minúte presadil po tretíkrát nádherným gólom od tyčky do ľavého horného rohu, o víťazovi bolo viac-menej rozhodnuté. Hostia nevedeli kam skôr skočiť, domáci sa hokejom bavili, každú akciu publikum ocenilo potleskom či povzdychom, ak sa šanca premárnila. Zemkov gól kľučkou spoza brány brankárovi medzi betóny bol hodný opakovania v televízii, hostia striedali brankára. Prvá tretina sa skončila 4:0 pre Púchov a tak domáci mohli podvedome šetriť sily na rozhodujúci zápas v nedeľu podvečer.

Možno i preto trochu zvoľnili v defenzíve, čo Budapešťania využili na pár šancí. Pokus najlepšieho hráča hostí, Szucsa skončil iba na brvne, keď sa pokúsil napodobniť gól  Jána Sýkoru  spoza brány proti Česku. Po zníženi na 4:1 sa hra poriadne pritvrdila, hostia začali agresívnejšie dohrávať súboje tak typické pre play-off. Ani hit na hosťúceho Jágra s číslom 68 by sa nestratil ani v záznamoch v NHL. Iskierku nádeje na obrat zmazali domáci ďalšími dvomi gólmi v rozmedzí minúty a domáci fanúšikovia sa osmelili a začali si pokrikmi pýtali „desať, desať“ . O úsmevný moment sa postaral jeden z domácich hráčov, ktorý sa po zakázanom uvoľnení snažil skryť na lavičke a vydýchať sa, no čiarový rozhodca si ho našiel. Poslal ho späť do hry, čo smiechom ocenili i jeho spoluhráči.

Vrece s gólmi sa sypalo ďalej, v priebehu dvoch minút strelili dva góly pre zmenu hráči z Budapešti a stav bol razom 6:3. Najmä gól dvadsaťročného Szucza bol excelentný, už jeho 18. v sezóne.  O deväť sekúnd neskôr, keď odniekaľ z publika zaznelo „Ten Říha zatiaľ veľa neukázal“ strelil siedmy gól Púchovčanov lišiackou strelou skúsený Lukáš Říha. Tomu sa hovorí umlčať kritikov.

Skóre na konečných 7:4 uzatvoril hosťujúci Nagy, takže Púchov vyrovnal stav série na 1:1 a za potlesku stojacich divákov si hráči zaslúžene užili záverečné oslavy a fanúšikom sa odvďačili šmýkačkami na ľade.

Dali to toho srdiečko

Opäť sa potvrdilo, že zápasy v nižších súťažiach dokážu generovať skvelé výkony. Spojenie skúsenosti starších hráčov s dravosťou mladších, hrajúcich srdiečkom väčšinou v klube kde vyrastali znamená, že za úroveň týchto zápasov by sa nehanbili ani kluby o súťaž či dve vyššie. Keď si k tomu prirátame fanúšikov, ktorí sa počas celého zápasu snažili udržať atmosféru a ocenili hráčov za každú peknú akciu zistíme, že práve takto vzniká puto fanúšik-hráč-klub.

Nie je umenie vytvoriť atmosféru na vypredanom niekoľkotsícovom štadióne. Práve v lokálnych zápasoch sa ukazuje, že aj počtom menšie publikum plné rodinných príslušníkov, kamarátov či známych dokáže vytvoriť veľmi dobrý zážitok, keď chcú podporiť svoj miestny klub. Zažil som hokejovú lahôdku, o ktorej ste viacerí vôbec netušili.

PS: V nedeľu sa hral rozhodujúci zápas a aj ten vyhral Púchov 7:3. Postupuje.