Prvá medaila je naša. Fantastická Kuzminová získala striebro

12.02.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Naša Nastenka. (photo: SITA/Jakub Julény)

Naša Nastenka. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Slovensko má v Pjongčangu prvú medailu. Anastasia Kuzminová postúpila v stíhacích pretekoch biatlonistiek po skvelom bežeckom výkone z 13. miesta na štarte na strieborný stupienok pre víťazov. 

Zlatá len chvíľočku

Kuzminová vyštartovala ako raketa. Po prvej streľbe bola tretia a po druhej druhá. Pred treťou sa dokonca na chvíľu dostala pred Nemku Dahlmeierovú. 

Poriadne motivovaná po na svoje pomery spackanom šprinte, slovenská reprezentantka sa pred prvú súperku dostala doslova po niekoľkých metroch po štarte. Postupne predbiehala jednu za druhou, na prvú streľbu prišla poriadne rozohriata. Na nej sa nesplašila a vybielila všetky terče. V druhom okruhu sa situácia zopakovala, Kuzminová si ľahla už ako tretia za Češkou Vítkovou. 

Jedno zaváhanie prišlo, no napriek tomu sa dostala na druhé miesto za Nemku Dahlmeierovú, víťazku šprintu. Za ňou strácala na štarte 54 sekúnd, na tretiu strelnicu prišli spolu. Kuzminová bola dokonca pred Nemkou. Problémom boli dva minuté terče v stoji. Tam stratila reálnu šancu na zlato, Dahlmeierová sa s puškou v ruke nemýli. No dobre, jeden minula aj ona. 

Poslednú streľbu ale najväčšia favoritka zvládla na 5 z piatich, Kuzminová aj tam jednu čiernu bodku za sebou nechala. Našťastie ju zozadu dobehla len jedna Francúzka. 

Nasťa si senzačná

Druhé miesto pre Slovensko ale nebolo zaručené, napriek úžasnej bežeckej forme. Súboj po štvrtej streľbe s Francúzkou Bescondovou bol neľútostný. Súperka mala v nohách o tri trestné okruhy menej, inými slovami o 450 metrov. Takmer o pol kilometra na desaťkilometrovej trati! Bescondová sa držala Kuzminovej ako kliešť a nepustila reprezentantku Slovenska v poslednom kole do trháku. 

Rozhodovalo sa nervydrásajúcom súboji v cieľovej rovinke. Bol to šprint aký poznáme v lete od Sagana. Kuzminová odrážala finišujúcu súperku z posledných síl, na konci vykopla nohu do cieľa na čiaru, ktorá ho vyznačovala. "Nasťa si senzačná!" kričal Ivor Lehoťan v televíznom prenose pár okamihov po súboji v cieľovej rovinke. 

Slovensko má striebro. Nasťa Kuzminová dokázala, že trinástka v šprinte bola dielom smoly na strelnici. Vo vytrvalostných pretekoch bude patriť znova k favoritkám.

Bežeckú formu má mimoriadnu. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár