10 zaujímavostí zápasu, ktorý Slovensko šokujúco vyhralo

15.02.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Góooool, Slovensko!  (photo: SITA/AP Photo/Julio Cortez)

Góooool, Slovensko! / (photo: SITA/AP Photo/Julio Cortez)

Na Valentína vyhrala hokejová reprezentácia Slovenska svoj prvý zápas na zimnej olympiáde v Pjongčangu, olympionikov z Ruska porazili naši 3:2. Na zápase bolo 4025 divákov, čiže asi toľko čo chodí v Košiciach do Steel Arény v aktuálnej sezóne. Slovensko porazilo Rusko po druhýkrát za týždeň, predtým sa to podarilo v tenisovom Fed Cupe. 

Zostaňme ale radšej pri hokeji. Zozbierali sme s kolegami desať zaujímavostí zo zápasu v Pjongčangu. 

1. Koniec série prehier

Slovensko vyhralo na ZOH po dlhých ôsmich rokoch a šiestich prehrách prvýkrat od slávneho štvrťfinále proti Švédom vo Vancouveri. Odvtedy do stredy samé prehry. S Kanadou a Fínmi ešte v roku 2010, s USA, Slovinskom, Ruskom a Českom v Soči. Dlhú sériu konečne prerušil až víťazný gól Čerešňáka.

2. Proti Rusom to na ZOH vieme

Vedeli ste, že Slovensko ešte nikdy na ZOH neprehralo s Ruskom v riadnom hracom čase ? V Lillehameri 1994 nás dostali v predĺžení, v Soči 2014 len na penalty. V Nagane 1998 ani Salt Lake City 2002 sme s nimi (na ich šťastie) nehrali. V Turíne 2006 sme vyhrali v riadnom hracom čase (#Gáborík) a vo Vancouveri 2010 sme vyhrali. #NikdyNezabudneme #38 #PaloDemitra

3. Stále málo gólov

Na zimnej olympiáde Slovensko ale už 7 zápasov po sebe nestrelilo viac, ako tri góly. Naposledy už vyššie spomínaným Švédom. 

4. Rýchle striedania

Poďme k samotnému zápasu. Všimli ste si, že tréner Ramsay striedal hráčov v rýchlom slede, aby udržal tempo so súperom? Priemerný čas Slovákov na ľade počas jedného striedania bol 32,7 sekundy, o osem sekúnd kratší, ako priemerný čas hokejistu Ruska, tí sa na ľade zdržali až 40,7 sekundy.

5. Roztrhané tikety, alebo krásne kurzy? 

Ako napísal na svoj Facebook náš Stewo B., "Roztrhané tikety všetkých krajín, spojte sa." Kurz na výhru Slovákov bol 15, na Rusov mikroskopický. Komu ste verili vy? Na remízu Slovincov bol oproti víťaznému na našich polovičný. Aj Slovinci vo svojom prvom zápase šokovali. 

6. Special teams v náš prospech

Slováci boli stopercentní v oslabeniach. Skvelí Dacjuk s Kovaľčukom a ich spoluhráči nevyužili ani jednu z piatich ponúknutých možností. Naopak, hráči v nových modrých dresoch jednu presilovku využili (1/5), dokonca na strelenie víťazného gólu obrancom Čerešňákom. Ešte aj v oslabení mali gólové šance naši reprezentanti. Lamper dvakrát unikol, no Košečkinovi ho tam nezasunul. 

7. Najviac a najmenej striedaní

Obrancovia museli naskakovať na ľad častejšie, ako útočníci, v hokeji to je ale úplne normálne. Najčastejšie boli na ľade Baranka s Ďalogom, absolvovali až 40 striedaní. Najmenej Valach, desať. Prekvapujúce štatistiky mali útočníci. Najnasadzovanejším boli Trenčan a strelec prvého gólu Olvecký 31 a Nitrančan Krištof 30. Naopak najmenej striedaní si užili Hovorka (9) a Kudrna 18. Tí sa striedali najmä v prvom útoku no aj Surový s Nagyom boli na ľade menej, ako ostatní útočníci. 

8. Time on ice

Nevypísanú súťaž o najviac času na ľade vyhral obranca Ďaloga s 22:09 minútami. Najviac síl ušetril Hovorka, na klzisku sa zdržal len 6 minút a 4 sekundy. 

9. Lepšie buly

Boli sme lepší aj na buly, získali sme o jeden puk viac, ako Rusi, 33:32. V našom pásme boli na vhadzovaniach lepší Rusi (11:15), v ich pásme bola remízka (10:10) a v strednom pásme sme získali o päť pukov viac my (12:7). Najlepší bol Bubela (+4), na opačnom konci Krištof (-6). Dacjuk +5, Prochorkin -5. 

10. Všetky strely SVK 34, OAR 40

Štatistici počítali aj všetky strely, ktoré v zápase oba tímy vystrelili. Rusom napočítali 40. Dva góly, 20 striel chytil Konrád a 18 netrafilo bránku. Slovákom 34, tri góly samozrejme, 16 chytil Košečkin a 15 pukov bránku netrafilo. Blokované pokusy nepočítali, na tie sme ale celkom určite vyhrali! A vysoko! 

Navyše, slovenskí obrancovia prekonali útočníkov v počte striel na bránku. Trinásť pokusov od hráčov na modrej čiare, šesť od útočníkov. Tí ale zo šiestich dva puky dostali do ruskej bránky, bekovia zo šiestich jeden, víťazný. 

11. Bonus

Čo by to bol za rebríček Top 10 bez bonusu? Vyberáme tri hlášky komentátorov RTVS, ktoré sme zachytili. "Čerešňák na torte," vyhralo naše interné hlasovanie o najlepší a najpohotovejší postreh Pavla Gašpara. Keď Bakoša prehodil jeden z Rusov na striedačku tuším sme zachytili poznámu, že na nej hľadal streleckú mušku. Krátko po tom naozaj strelil gól na 2:2. A na záver už len dve slová z pozápasového rozhovoru s trénerom Ramsaym v mixzóne: "Big win." 

Bolo to veru veľké víťazstvo Slovenska. 

Pred turnajom sa hovorilo, že výber hráčov KHL s ruským pasom je o toľko lepší ako všetky ostatné výbery, že nemá s kým prehrať. Nuž, Rusi nevyhrajú olympijský turnaj bez prehry. Naopak Ladislav Nagy, Dominik Graňák a ďalší naši debutanti ešte v živote na ZOH neprehrali. Bodaj by im to v nových, stále neporazených dresoch vydržalo čo najdlhšie.  

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár