Je super rýchla. Získala by Kuzminová v Pjongčangu medailu v behu na lyžiach na 10 kilometrov?

17.02.2018 / Juraj Kurek
Anastasia Kuzminová. (photo: SITA/AP Photo)

Anastasia Kuzminová. / (photo: SITA/AP Photo)

Každý, kto porovnáva neporovnateľné, mieša jablká s hruškami a borovičku s pivom (ok, to je super kombinácia, beriem späť). Ani my nevyvodzujeme žiadne závery, len špekulujeme. Sme neobjektívny športový portál, môžeme si to dovoliť. Beží Anastasia Kuzminová na lyžiach tak dobre, aby mohla získať medailu aj v pretekoch bez pušky na pleciach? 

Ničí konkurentky

Každé preteky nám komentátor z telky hovorí, ako Anastasia zase raz bežecky zničila konkurentky. A že nebyť jedného - dvoch nepresných výstrelov, bola by jednoznačne prvá. Aj vy ste si už neraz povedali, prečo teda nesúťaží medzi klasickými bežkárkami? Tam sa nestrieľa, nemá ju čo zdržiavať od medaili! Pýtal sa aj telovýchovný vedúci, ale písať sa mu o tom nechcelo. Tak som to zobral na seba. 

Poďme teda na základe čísel filozofovať, čo by sa stalo keby Nastenka súťažila medzi bežkyňami na lyžiach.

Ako sme načrtli už v úvode, je veľmi ťažké porovnávať biatlon s bežeckým lyžovaním. Sú to dve samostatné disciplíny. Streľba v biatlone časy jednak skresľuje, druhak po neúspešnom výstrele prichádzajú trestné kolá. Tretiak biatlonistky vláčia niekoľkokilovú pušku, Navyše nejazdia na rovnakých tratiach ako bežkyne, jedna môže byť viac kopcovitá ako druhá a nemusia byť ani na milimeter rovnako dlhé. Aby toho nebolo málo, je veľký rozdiel či ide o preteky s intervalovým štartom alebo hromadným. Pri hromadnom sa pretekárky môžu „voziť" v balíku, sťahovať alebo udržiavať náskok a tomu prispôsobovať tempo.

Spomedzi tých XY faktorov vieme niektoré celkom spoľahlivo eliminovať, iné nie. Nevieme v žiadnom prípade s istotou povedať ako by to dopadlo, ale nejakú predstavu si urobiť vieme.

Čo vlastne vieme porovnať? 

Biatlonistky tradične behávajú preteky so štyrmi rôznymi vzdialenosťami: 7,5 km šprint, 10 km stíhačku, 12,5 km preteky s hromadným štartom a 15 km vytrvalostné preteky. Bežkárky majú v Pjongčangu na programe šprint, no kratší, iba 1176 m a ešte k tomu klasickým štýlom, skiatlon pri ktorom idú 7,5 km klasicky a 7,5 km voľným štýlom, 10 km voľným štýlom a 30 km klasicky.

Zo spomenutých pretekov sa dajú porovnať jedine desaťkilometrové preteky. Bežkárky ich išli intervalovým štartom, teda každá „išla za svoje“ a nemohla príliš kalkulovať, môžeme teda predpokladať že všetky bežali naplno. Biatlonistky síce nastupovali na trať so svojimi stratami prenesenými zo šprintu, ale Nasťa v podstate celé preteky doťahovala Dahlmeierovú a v závere až do posledného metra bojovala o striebro s Bescondovou, takže môžeme predpokladať že sa tiež nešetrila.

Trate oboch športov sa nachádzajú v centre Alpensia neďaleko Pjongčangu v horskom klastri hier, sú hneď vedľa seba. Presné profily tratí sa nám nájsť nepodarilo, ale rozdiel medzi najnižším a najvyšším bodom trate je v bežkárskom areáli 51 metrov a v biatlonovom 47, čiže by mali byť zhruba rovnaké.

Problémom je streľba a trestné kolá. Našťastie, biatlonové štatistiky myslia aj na tieto veci. Vieme teda, koľko času Kuzminová strávila na strelnici a koľko v trestnom kole. Čo nevieme je, koľko stratila alebo získala zvoľnením tempa pred strelnicou a podobne.

Bola by v top 10? 

No ale poďme k veci. Kuzminovej výsledný čas bol v pretekoch na desať kilometrov 31:04,7. Pri štyroch streľbách strávila na strelnici podľa oficiálneho zápisu z pretekov dohromady 2 minúty a 17,1 sekundy. Štyri boli aj chyby ktoré spravila na strelnici, musela teda absolvovať 600 metrov navyše. Jedno trestné kolo sa rovná plus-mínus 25 sekúnd, z výsledného času teda odrátame ďalších 100 sekúnd. V neposlednom rade, Nasťa vyštartovala vzhľadom na výsledky v stíhačke až o 54 sekúnd neskôr ako Dahlmeierová, aj tento čas musíme od výsledného odrátať. Aký by bol teda výsledný čas očistený od všetkých biatlonových premenných? Zhruba 26 minút a 13 sekúnd.

Víťazka pretekov na 10 km voľnou technikou Ranghild Hagaová z Nórska zabehla desiatku za 25:00,5. Na bronzovú medailu stačilo zabehnúť 25:32,4. Nasťa by so svojim časom by skončila deviata. Ale bol by taký aj keby nebežala so závažím na chrbte? Asi nie. 

Výsledky nie sú len hrou čísel. Závery sa preto robiť neodvážime. Je ale evidentné, že Anastasia Kuzminová by sa ani medzi bežkárkami špecialistkami na olympiáde v svojej súčasnej forme nestratila.

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár