All Star Cup v Bratislave sa podaril. Až na ten nešťastný termín

18.02.2018 / Tomáš Tomeček
Kapitán víťazov.  (photo: SITA/Brano Bibel)

Kapitán víťazov. / (photo: SITA/Brano Bibel)

Popri ZOH sa na bratislavskom klzisku odohral zaujímavý turnaj v hokeji. Štadión Ondreja Nepelu hostil to najlepšie zo slovenskej a okolitých líg DEL, EBEL, CELH, pravda bez hokejistov v Pjongčangu.

Traja proti trom

Turnaj mal svoje špecifické pravidlá, hralo sa 3 na 3 počas celého zápasu, po faule nasledovalo automatické trestné strieľanie. Halo sa dvakrát po 15 minút z toho 13 minút času bolo brutto. Až posledné dve minúty sa čas pri prerušení hry normálne zastavoval. Pre celkového víťaza bola pripravená odmena 25 000 €, čo nepochybne zvýšilo motiváciu zúčastnených hokejistov.

Najväčšie osobnosti sme mohli vidieť na lavičkách českého a slovenského výberu. Vladimír Vújtek, Viktor Ujčík a Petr Nedvěd sú nepochybne veľmi váženými hokejovými legendami (nielen) u našich západných susedov. O Jánovi Filcovi a Petrovi Bondrovi vie tiež celý hokejový svet. Asistenti Ján Pardavý a Andrej Kmeč sú ale tiež mená s hokejovým cvengom. Georg Holzmann, tréner DEL, sa môže pýšiť dvojnásobnou účasťou na olympiáde. Daniel Welser, tréner EBEL sa môže pochváliť šiestimi titulmi v hráčskej kariére práve z nadnárodnej Rakúskej súťaže.

Ján FILC znova zlatý

Výber slovenskej ligy pod vedením Jána Filca turnajom korčuľoval sebavedomo a zároveň v exhibičnom duchu. Ako jediný v prvej časti zápasu neinkasoval gól a to hneď v úvodnom zápase proti výberu DEL. Po polčase vyhrávali 4:0, celkovo zápas zvládli pomerom 7:4. Casey Hohmann vystrieľal hetrik.

Aj v druhom zápase Filcovci hrali veľmi dobre. Proti výberu EBEL viedli minútu pred koncom prvej časti 2:0 vďaka gólom Bezúcha a Koyša. Radosť z druhého čistého konta v prvej časti zápasu prekazil až De Sousa po peknej akcii. V druhej polovici exceloval hlavne Judd Blackwater. Dal tri góly, posledný mu doslova daroval Marek Slovák, pred prázdnou bránou v powerplay. Okrem nitrianskeho „náčelníka vsietil druhý gól aj Juraj Bezúch. Za EBEL korigoval znova De Sousa.

V záverečnom zápase sme videli malé „federálne derby“. Napriek exhibícii bola chuť po víťazstve badateľná. Lintnerligistom stačila na zisk titulu aj remíza. Zápas začal v rýchlom tempe, v úvodnej časti hry sme videli päť krásnych gólov, posledný sekundu pred koncom vsietil talentovaný Lakatoš a poslal výber českej extraligy do vedenia o gól. Záverečná časť zápasu bola najlepšou na turnaji. Diváci sa bavili, hráči oboch celkov nechali na ľade všetko. O zisku pohára rozhodol v čase 26:13 najlepší strelec Filcovcov Hohmann. Vyrovnávajúcim gólom na 4:4.

Vďaka remíze sa výber Tipsport ligy tešil z premiérového triumfu. Ján Filc znova doviedol svojich na zlatý stupienok.

Suma summárum

Prepojiť štyri najvyššie hokejové súťaže Rakúska, Nemecka, Slovenska a Česka v rámci exhibičného turnaja s upravenými pravidlami sa vo fanúšikovskej a športovej obci stretol primárne s pozitívnymi ohlasmi. Je správne, že sa slovenská liga porovnáva so svojimi susedmi, aj keď len v exhibičnom formáte. Hokej 3 on 3 je navyše mimoriadne atraktívny pre divákov.

Načasovanie turnaja je, samozrejme, nešťastné. Poloprázdne alebo poloplné hľadisko je dôkazom. Snáď sa o rok z termínovej krízy poučia. .