Najkrajšie preteky zimnej olympiády. Biatlonová štafeta bola krásna

22.02.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Paulína Fialková.  (photo: SITA/Martin Medňanský)

Paulína Fialková. / (photo: SITA/Martin Medňanský)

Po fiasku v tímovej štafete boli očakávania fanúšikov pred ženskou tímovou súťažou v biatlone na ZOH v Pjongčangu všelijaké. Internetmi kolovali vtipy na adresu Paulíny Fialkovej, ktorá extrémne nezvládla streľbu o dva dni skôr. Aj jej slzy v priamom televíznom prenose. Nakoniec bola biatlonová štafeta žien najkrajším zážitkom, porovnateľným s hokejovým zápasom Slovenska proti olympijským atlétom z Ruska. A možno aj dôležitejším.  

Prvá Fialka

Paulína Fialková má ťažkú úlohu štafetu rozbehnúť. Štartovala navyše z úplného konca štartového poľa. Slovenkám sa v štafetách veľmi nedarilo, preto mali vyššie číslo na štarte len Američanky. Paulína však rýchlo prekorčuľovala do vedúcej skupiny a na prvú streľbu si šľa ľahnúť s líderkami. Napätie bolo citeľné, komentátori mali malú dušičku a televízni diváci ešte menšiu. Alebo naopak. Fialková ale zastrieľala solídne, oveľa lepšie ako naposledy. Makala aj na lyžiach a nepokazila ani druhú streľbu. 

Rozkaz Anastasii Kuzminovej znel pri prvej odovzdávke jasne: všetkým ujsť a vybudovať čo najlepšiu pozíciu pred druhou polovicou pretekov. 

Kuzminová

Trojnásobná olympionička z Južnej Kórei sa po svojej prvej streľbe dostala podľa očakávania do vedenia. Streľba po stojačky ale možno znova rozdelí fanúšikov. Kuzminová sa na nej až príliš zdržala, v ostrom vetre musela absolvovať aj jedno trestné kolečko. Veterné podmienky počas toho, ako stáli biatlonistky s puškami na strelnici, boli neuveriteľné. Vietor ustával a znovu sa prudko opieral do pažieb a tiel, viaceré športovkyne vôbec nevedeli, čo majú robiť. Nielen Nasťa čakala na správnu chvíľu a nie iba jej sa ju nepodarilo zakaždým vystihnúť. 

Aj tak odovzdávala na treťom mieste. "Pískaj koniec," písal som na Twitter a žartoval, že pre zlé poveternostné podmienky by mali súťaž predčasne ukončiť po dvoch členkách štafety. Mali by sme medailu.  

Nečakané pokračovanie

Tuším keď bola na trati Terézia Poliaková, od ktorej už nikto nič nečakal, dostal pred mikrofón redaktor televízie Paulínu z prvého úseku. Položil otázku v oveľa lepšej nálade a atmosfére ako pri poslednom stretnutí tých dvoch v priamom prenose. Spokojná Fialková odpovedala a následne si prekvapujúco zobrala slovo. Poviem pravdu, tŕpol som. Chcela totiž všetkým na Slovensku niečo povedať. Obával som sa najhoršieho. 

Bolo to ale celé inak. Poďakovala sa spoluobčanom za množstvo povzbudzujúcich odkazov a slov podpory. Vraj všetko na internete čítala. Neviem, kto jej zablokoval prístup na stránky na Facebooku s drsnými vtipmi na jej adresu, ale dobrezrobil. Paulína povedala, že je hrdá že je Slovenka a že ju to celé posunulo a posilnilo. Úplne som sa na druhej strane internetového streamu rozcítil. 

Napínavé finále

Medzitým Terézia strieľala na jednotku (nepamätám si presne, ale trestné kolo bežať nemusela a dobíjala minimálne). Držala sa v najlepšej päťke pretekov, slovenská vlajočka tak vysoko v biatlonovej štafete už dávno nesvietila. Naposledy asi pred 20 rokmi v Nagane. Poliakova tľapla druhú "Fialku" na takej sľubnej pozícii, že sme si vedeli predstaviť ešte aj úplne šokujúcu medailu. 

Ivona Fialková pre ňu urobila všetko, čo mohla. Prvú položku po ležiačky zvládla bravúrne, dobíjala len raz. Pri korčuľovaní nestrácala, skôr naopak. Bolo jasné, že o všetkom sa rozhodne na streľbe po stojačky. Mladšia sestra Fialková musela na predposledný terč strieľať opakovane, dokonca dvakrát. Stále to vybavila skvele, navyše posledné dve členky štafety naozaj nie sú známe ostrostrelkyne, skôr naopak. Na posledný bežecký úsek vybehla piata. 

Všetky súperky už do cieľa nechala za chrbtom a tie pred sebou mala príliš ďaleko. Medaila už reálna nebola, skvelý výsledok a piate miesto ale áno. Ivona Fialková ho s prehľadom uhájila.

Ešte krajší ako výsledok je príbeh tímu dievčat o bojovnosti, nepoddajnosti a nečakanej prajnosti slovenských fanúšikov. Jeho odkaz je aspoň taký dôležitý, ako výhra nad Rusmi. Počas posledných biatlonových pretekov žien v Pjongčangu muselo plesať srdce každého slovenského fanúšika.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár