Najväčšie prekvapenie hier? Kanadský curlingový kolaps

23.02.2018 / Juraj Kurek
Kanaďanom olympiáda v curlingu nesadla.  (photo: SITA/AP Photo/Aaron Favila)

Kanaďanom olympiáda v curlingu nesadla. / (photo: SITA/AP Photo/Aaron Favila)

Kandidátov na najväčšie pjongčanské prekvapenie je viacero: zlato snoubordistky Ester Ledeckej v super-G, výbuch sánkarskej legendy Felixa Locha v poslednej jazde, či skorý koniec favorizovanej slovenskej hokejovej reprezentácie. A je ich ešte oveľa viac, no my si vyberáme toto: blamáž kanadských curlerov.

Blamáž 

Kanadskí curleri cestujú na každé zimné olympijské hry s najvyššími ambíciami. Niet sa čo čudovať, v krajine kde curling hráva každý kto má toho v hlave príliš veľa na to aby mohol hrať hokej, kde sa konajú najväčšie turnaje, kde pôsobí drvivá väčšina tímov svetovej špičky a vôbec, v absolútnej curlingovej veľmoci iné ambície ani byť nemôžu. Fanúšikovia a odborná verejnosť (medzi nimi aj my) očakávali ak už nie rovno tri zlaté, tak aspoň tri finálové účasti. Katastrofický scenár pripúšťal aj nejaký ten bronz. Výsledok? O dosť horší.

Curlingový program v Pjongčangu začal súťažou miešaných dvojíc, ktorá mala na olympiáde premiéru. Dvojica Kaitlyn Lawes a John Morris sa síce rozbiehala pomalšie, začali prehrou s Nórskom a zopár nie úplne presvedčivými výsledkami, postupne sa však rozbehli a turnajom prešli už bez prehry. Celé to zakončili vo finále, kde nórskej dvojici prehru zo základnej časti dokonale odplatili. V Kanade si mädlili ruky, jedna tretina roboty hotová.

Muži aj ženy pohoreli

Potom však začali turnaje v kategórii mužov a žien, a tam to už taká rozprávka nebola. Katastrofálne hrali najmä ženy, pod vedením skipky Rachel Homan prehrali prvé tri zápasy: postupne s domácimi hráčkami, Dánkami (pre ktoré to bola, ako sa neskôr ukázalo, jediná výhra na turnaji) a Švédkami a hneď z úvodu turnaja sa dostali pod tlak. Ak chceli postúpiť do playoff, už si nemohli dovoliť žiadnu prehru. Ale prehry prišli ešte dve  a nakoniec skončili s negatívnou bilanciou 4-5 až na šiestom mieste. Pre krajinu, ktorá doteraz zo ženského turnaja odišla zakaždým s medailou, trapas ako hrom.

V mužskom turnaji to Kanaďania rozbehli lepšie, začali štyrmi výhrami a zdalo sa že to bude štvrté olympijské zlato za sebou, tento raz s tímom okolo Kevina Koeho. Potom však prišli tri prehry a aj muži zrazu mali nôž na krku. Vysporiadali sa s ním však lepšie ako kolegyne a do semifinále postúpili z tretieho miesta.

V ňom ich čakali rivali z USA, s ktorými prehrali v základnej časti 7:9. Američania pod vedením skipa Rudolfa Johna Shustera a s najhoršie obutý olympionikom využili kanadské zaváhanie v ôsmom ende a poslali súpera do ... do boja o tretie miesto. Prehrať s Američanmi dvakrát na jednej olympiáde je už samo o sebe vec, ktorú budú fanúšikovia doma veľmi ťažko rozdýchavať. Koe a spol. mohli v boji o bronz  aspoň čiastočne zachrániť svoju povesť, oni tomu však naopak nasadili korunu a aj vďaka tragickému výkonu svojho skipa (úspešnosť v zápase 65%, čo je na tejto úrovni veľká bieda) podľahli druhýkrát na turnaji aj Švajčiarom a domov idú s holým zadkom.

Nebyť miešaných dvojíc, kanadskí curleri odchádzajú z olympiády bez medaily a to je bilancia s ktorou na svete nerátal naozaj nikto. Ale pre samotný šport a jeho popularizáciu to môže byť pozitívum, ukazuje sa že curling sa hrá aj inde ako v Kanade a najmä progres ázijských tímov je príjemným prekvapením. Mužské a ženské finále nás ešte len čaká, o tom (a snáď aj o horúcej novinke, dopingu v curlingu) si povieme nabudúce.

Juraj Kurek

Juraj Kurek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár