Titul pre Trnavu už nie je utópiou

28.02.2018 / Richard Hanzlik
Spartakovci. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Spartakovci. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Ak máte 11 kôl pred koncom súťaže 11 bodový náskok, už si nemôžete dovoliť povedať, že to s tým titulom nemyslíte vážne. A to ani vtedy, ak naňho čakáte už 45 rokov a do sezóny ste vstupovali prakticky bez ambícií. Aj Claudio Ranieri bol 5 kôl pred koncom Premier League nútený priznať, že jeho mužstvo urobí všetko pre to, aby získalo titul. El Maestro zatiaľ tvrdí, že titul pre Trnavu je utópia a za favoritov považuje Žilinu so Slovanom. Urobil by to každý tréner na svete. Načo zbytočne vyvíjať tlak na svoje mužstvo. Je to úplne pochopiteľné. Ľudia však vnímajú veci tak, že Spartak má unikátnu šancu na titul po takmer polstoročí. A každým týždňom je to reálnejšie.

Sila v kádri, rozum na lavičke

Keď El Maestro prišiel do klubu, o jeho kvalitách vedel málokto. Hovorilo sa iba o skúsenostiach v pozícii asistenta trénera a o tom, ako dôkladne vie analyzovať hru súpera. Do mužstva však začali prichádzať zaujímavé typy hráčov. Neboli to však starí známi youtuberi. Marvin Egho prišiel z rakúskej ligy, Čanturišvili z Dinama Tbilisi, Pehlivan naposledy pôsobil v Red Bulle Salzburg. Okrem toho sa vrátil Jano Vlasko a Anton Sloboda. Vyšiel dokonca aj príchod Pekára s Brigantom. Vyzeralo to tak, že klub dotiahol hráčov, ktorých potrebuje na vybrané posty a nie kvantitu, ktorá sa v zime rozpŕchne.

Výpredaj v zimnej prestávke naozaj nenastal. Mužstvo doplnil iba Reagy Ofosu z Istry. Ten Ofosu, ktorý bombou proti Senici vystrelil tri dôležité body. Zostal aj základný kameň mužstva, tréner Maestro, ktorého lákali do Grazu. Už vtedy sa začalo pomaly hovoriť o dobre rozbehnutej sezóne, ktorú by chalani spolu radi doklepali do úspešného konca. Ale čo je to ten úspech? Účasť v EL? Alebo nebodaj titul?

Štyri rovnaké prehry

Mužstvo vyniká hlavne perfektnou pripravenosťou na každého súpera. Maestro točí hráčov v kádri podľa  potreby a Spartak sa naučil vyhrávať aj zápasy v ktorých nehrá prvé husle. Vie udrieť v každej fáze zápasu a prečkať aj tlak súpera. K tomu je samozrejme okrem prípravy, taktiky a kondície potrebné aj šťastie. Ale to praje tomu, kto mu ide naproti.

Z 21 zápasov Spartak remizoval iba raz a prehral štyrikrát. Všetky prehry zaknihoval proti Žiline a Slovanu, teda najväčším konkurentom v boji o titul. Dve prehry o gól proti Slovanu a zhodne po tri góly od Žiliny. Hrá sa ešte o 33 bodov a Spartak vie, že neprehrať znovu všetky štyri zápasy proti rivalom bude kľúčom k úspechu. El Maestro je však o štyri vzájomné zápasy múdrejší a určite si dá v príprave extra záležať na tom, aby zbytočne nestratil body. Pretože v tomto prípade budú mať remízy cenu zlata.

Matematické okienko

Teoreticky je možné, že Slovan, alebo Žilina zvíťazia vo všetkých zvyšných zápasoch (teda jeden z nich vezme oba vzájomné) a získajú tak 33 bodov. V tom prípade bude treba Trnave na titul 23 bodov, čo znamená 8 víťazstiev. Pri extrémnej forme jedného z mužstiev sa to rovná vyhrať všetky zvyšné zápasy TOP skupiny. Ale tento stav je dosť nepravdepodobný a dobre to vie aj Boris Sekulič. Vyhrať 11 zápasov v rade, navyše s najlepšími mužstvami ligy, to by museli poriadne zamakať. Pravdepodobnejší je však scenár, že každý ešte párkrát zaváha a na titul bude stačiť 64 bodov. Majstri v posledných sezónach, v ktorých sa však hralo o kolo viac, získali 73, 81 a 74 bodov. A to v daných ročníkoch lige dominovali.

Ak sa pozrieme na bodový priemer na počet zápasov, Slovan, DAC a Žilina majú necelé dva body za zápas. Ak si toto tempo udržia aj do konca sezóny, stačí Spartaku k titulu získať 12-15  bodov. A tomu už sa hovorí naozaj veľmi dobrá vyhliadka.

Alebo to bude všetko úplne inak, pretože taký je futbal. Dosť nám môže napovedať aj najbližší zápas Trnavy v Dunajskej Strede, pretože od Žiliny v Michalovciach a Slovana proti Nitre na Myjave sa tri body tak nejak čakajú.

V každom prípade má Spartak veľmi dobre nakročené a nachádza sa vo fáze, kedy sú reči o titule povinnou taktickou výbavou pred každým zápasom. A ak to naozaj vyjde, nikto nemôže povedať, že si Spartak titul nezaslúžil.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár