FIFA Ultimate Team 2018, zimná aktualizácia: Anglicko a Taliansko

01.03.2018 / Martin Marys Pagáč
Hráči.  (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Hráči. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Zima nám čaruje na tvári permanentný úsmev, a tak, napriek tomu, že som cez víkend vybehol do Trenčína premrznúť na Fortuna ligu, momentálne preferujem šport z tepla domova. Takto z domu si rád aj rozhýbem končatiny, a preto nebudem už dlho chodiť okolo vychladnutej kaše. Nech sa páči, podávam hlásenie o údajne najpopulárnejšom móde údajne najpopulárnejšej futbalovej videohry, FIFA 18 – Ultimate Team, stručne a jasne FUT.

Čo to vlastne je?

Tí, čo túto hru poznajú, môžu pokojne sekciu preskočiť. Tí, čo ju nepoznajú, nuž, asi vás bude celý článok nudiť, no možno aspoň zopár ľudí namotám na svoj kolovrátok, že sa Martinko Klingáčik volám.

Dokonca aj moja mama o hre FIFA už počula, tak ju samotnú vám predstavovať určite nejdem. Tú hru myslím. FUT je mód, ktorý zaviedli tvorcovia pred deviatimi rokmi a postupne narastá na popularite. Ide prevažne o on-line mód, v ktorom si z „kartičiek“ hráčov skladáte vlastné mužstvo, pracujete na chémii, matematike a podobných neobľúbených predmetoch, aby vám súhra fungovala. S vašim vyskladaným mužstvom následne súťažíte v rôznych herných variantoch, akými sú ligy, turnaje, plus ďalšie a ďalšie druhy šampionátov, ktoré EA Sports (výrobca samotnej hry) každoročne chrlí aby daný mód spopularizoval. Za účinkovanie v týchto šampionátoch získavate mince, za ktoré si potom môžete kúpiť „kartičky“ s lepšími hráčmi, prípadne náhodné balíčky kariet, v ktorý máte šancu asi 1 ku 100000, že nájdete Messiho. Ale máte. Tvorcovia mysleli aj na zisk po predaji hry a vy si tak môžete za eurá vydrankané od rodičov kúpiť FUT body, ktoré môžete premeniť na mince a takisto nakupovať. Keď hrám proti súperom, ktorí majú súčasne v tíme Messiho, Ronalda a Neymara, pomyslím si, že si synáčik tú stovečku od otecka určite zaslúžil.

Na „kartičkách“ nájdete vždy jedno veľké číslo, ktoré je aj tak menšie než 100. To je všeobecné hodnotenie každého hráča, vyskladané z priemeru jeho rýchlosti, driblingu, streľby, bránenia, prihrávania a fyzickej odolnosti. Brankári potom majú svoje špeciálne atribúty, no až do takých detailov ísť nechcem. Každá nová hra FIFA vychádza v septembri so základnými „kartičkami“. Počas sezóny sa dejú rôzne akcie ako tím týždňa, či mesiaca, na margo ktorých vznikajú špeciálne, nadhodnotené (rozumejte predražené) „kartičky“ rôznych farieb, no skutoční hráči (akože ja a mne podobní hipsteri) sa vždy tešia až na február, kedy sú po prestupovom okne aktualizované pôvodné „kartičky“ podľa toho, ako sa ktorým hráčom na jeseň darilo. Tohoročná aktualizácia prebieha vo vlnách cunami od konca februára po začiatok marca a zatiaľ máme k dispozícii update anglickej a talianskej ligy.

Premier League

V anglickej lige bolo kyberneticky vylepšených 56 hráčov. Poďme sa pozrieť na tie najzaujímavejšie posuny. V očiach tvorcov najvyššie vystúpal Kevin De Bruyne, ktorý sa v celkovom hodnotení dostal z 89 na 91. Na tú istú métu sa vyškriabal aj Eden Hazard. Ten mal ale pôvodne 90-ku. Forma Manchestru City priala aj ďalším hráčom, ktorí si polepšili nasledovne: David Silva z 87 na 89, Fernandinho z 82 na 85, Nicolás Otamendi z 83 na 85, Raheem Sterling a Leroy Sané zhodne z 82 na 84 a Kyle Walker sa na 84-ku dostal z čísla 83. Z hráčov kohútov si polepšil Harry Kane z 86 na 88, Christian Eriksen z 87 na 88 a Heung Min Son z 82 na 83.

Našlo sa aj zopár kontroverzných aktualizácii, pri ktorých na diskusných fórach sociálnych sietí EA Sports neostala ani klávesa suchá. Kritiku si zlizlo povýšenie Paula Pogbu (to je ten najdrahší hráč z éry „pred Neymarom“) z 87 na 88 a tiež Gabriela Jesusa z 81 na 83. Prvý menovaný zaznamenal v sezóne 3 góly a 9 asistencií, druhý v pozícii útočníka vsietil 8 gólov a na 3 nahral. Obaja odohrali len 18 stretnutí zo zdravotných a suspendujúcich dôvodov. Kritika k nim sa valí najmä na margo Mohameda Salaha, ktorý sa posunul z 83 na 85, pričom sa jeho sezóna s dvomi vyššie spomínanými hráčmi nedá ani porovnať. V pozícii krídelníka vsietil 23 gólov a na 9 prihral. Na 85-ku sa pritom z 84-ky vyštveral aj Alváro Morata, ktorý ako hrotový útočník nastrieľal len 10 gólov a prihral na 5. Ďalší dvaja Liverpoolski bombardéri sa takisto nedočkali patričnej úcty. Roberto Firminho postúpil z 83 na 84, Sadiio Mané sa z hodnoty 84 neposunul.

K anglickým posunom ešte spomeniem že N'Golo Kanté vyrástol z 87 na 88, Azpilicueta z 85 na 86, Nemanja Matić a Riyad Mahrez z 83 na 84. O 5 bodov si v hodnotení polepšili James Tarkowski zo 73 na 78, Moritz Bauer zo 70 na 75 a Ruben Loftus-Cheek zo 69 na 74. Dominic Calvert-Lewin išiel hore až o 6 bodov zo 65 na 71 a skokanom zimy sa v Anglicku stáva Ahmed Hegazy, ktorý zo 68-ky poskočil o 7 bodov na 75-ku.

Napriek tomu, že sa Sparta Praha nachádza vo FIFE 18, Martina Dúbravku sa nám nepodarilo vystopovať ani v nej, ani v Nových Zámkoch. Možno sa ešte v nejakej aktualizácii objaví. Podľa neoficiálnych zdrojov by mal mať hodnotenie 72. Ak sa nám podarí zistiť viac, ozveme sa.

Calcio A

V talianskej lige bolo vylepšených 31 hráčov. Najväčšie zastúpenie má pochopiteľne líder z Neapolu. Lorenzo Insigne poskočil z 85 na 87, Dries Mertens z 86 na 87, Raúl Albiol z 82 na 83, Allan z 80 na 81 a Faouzhi Ghoulam zo 79 na 80. Marek Hamšík sa vylepšenia nedočkal, no na jeho obranu musíme povedať, že jeho základných 87 bodov je už teraz parádnych a napriek tomu, že naháňal na jeseň rekordy, až takú nablýskanú polsezónu svetu neukázal, aby sa mohol posunúť vyššie.

Hráči Juventusu sa takisto presadzovali ako priesady skorých zemiakov. Paulo Dybala išiel z 88 na 89, Miralem Pjanić z 85 na 86, Medhi Benatia z 84 na 85 a Juan Cuadrado s Douglasom Costom z 82 na 83. Aj forma Lazia v hre bije do očí. Ciro Immobile sa posunul z 82 na 85, Stefan De Vrij išiel z 83 na 84, Sergej Milinković-Savić z 80 na 83 a Lucas Leiva zo 79 na 80. Samozrejme je tu ešte aj Inter, ktorý mal raketový štart a hoci sa im nepodarilo vesmírne palivo dobre dotankovať, ich úvodná forma bola pretavená do podoby, že Mauro Icardi a Ivan Perisić sa posunuli z 84 na 86. Zabudli sme na niekoho? Ach áno, Milan Škriniar povyskočil o krásnych 6 bodov zo 74-ky na 80-ku. Hneď si ho aj idem zohnať do svojho tímu.

Pokračovania s aktualizáciami ďalších líg (keď budú dostupné), budú závisieť aj od vašej odozvy. Snáď sa ich dočkáme.   

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár