NHL Report: S popcornom do prvého radu

03.03.2018 / Martin Sadlek
Tomáš Tatar sa v drese Vegas dostal do siete skôr, ako strelil svoj prvý gól.  (photo: SITA/AP Photo/L.E. Baskow)

Tomáš Tatar sa v drese Vegas dostal do siete skôr, ako strelil svoj prvý gól. / (photo: SITA/AP Photo/L.E. Baskow)

Priatelia, sme v troch štvrtinách NHL. A to je tá zaujímavá časť sezóny, kedy si treba sadnúť s popcornom do prvého radu. Chlieb sa láme, kufre sa balia znenazdajky z večera na ráno a nám sa už v tabuľkách oboch konferencii vyprofilovala skupinka odpadlíkov, z ktorých väčšina ešte teoretické šance na boje o pohár zachováva, ale reálne už môžu svoje pokakané plienky sebarealizácie hodiť do koša.

Na východ od raja

Na východ od raja nimi už dávnejšie boli ottawskí Senátori a dlhoročne otupené Šable z Buffala. Najnovšie sa k nim definitívne zaradili žabožrúti z Montréalu, jedno z najväčších tohtosezónnych sklamaní (ale zase nie najväčšie, potvrdia v Alberte). A to si v Québecu vážne myslia, že má zmysel odtrhnúť sa od Kanady?

Prekvapuje Florida, ktorej to aj pri zranení Luonga podozrivo sypalo a majú nemálo zápasov k dobru. Ako bonus sa na ich hru dá dokonca pozerať, viď nedávny atraktívny zápas proti Pittsburghu (6:5).

Na Detroit, hoci v posledných zápasoch s hlavou hrdo vztýčenou, by som už tiež nevsadil moje čerstvo vytrhnuté osmičky – zdá sa, že po pamätihodných 25 účastiach v Stanley Cupe za sebou započali Krídla novú sériu. Bude to séria iná, bude to séria smútočná. Jarného upratovania sa nezúčastnia druhý rok v rade.

Mizéria Rangers tiež neberie konca – predpovedám dojazd do cieľa s osmičkujúcimi nápravami – tu si kustódi tiež pozbierajú športové náradie hneď po Veľkej Noci a tímový lekár bude ordinovať studené zábaly.

Na západnej fronte

Na západnej fronte zatiaľ naozaj pokoj, zostup Vegas z čela tabuľky sa teda uskutoční až v posledných dvoch desiatkach zápasov, čo z Rytierov aj tak už dávno robí najúspešnejšieho nováčika v storočných dejinách ligy. Presne ako som predpokladal, play-off im už neunikne, predpokladám však aj to, že nebudú začínať domácim zápasom, napriek tomu, že San Jose na nich stále stráca body. Nežerte ma, ale raz to prísť musí. Ani v tej Tampe nekvitne každý deň.

Čo sa týka šancí na jarné prémie, madam EVA (Edmonton, Vancouver, Arizona) na ne mohla zabudnúť už počas vianočného futrovania. Systematickým kakaním si do úst sa k nim definitívne zaradilo aj Windy City (Chicago). Priepasť na jedenáste Colorado je veľavravným hodením flinty do žita a od hráčov formátu Toewsa a Kanea aj trochu nedôstojná.

Skromné tipy na víťazov konferencií – Boston a Nashville. Prezidentovu trofej si užije Zdeno Čára a spol.

Bombe hokejové

Páči sa mi fortunaligová terminológia „prestupového bombe“, a tak si ju od Richarda vypožičiam. Okrem dávnejšie zrealizovaného prestupu Pánika do Burizony bolo najväčšou slovenskou bombe odchod Mariána Gáboríka do Ottawy – opačným smerom zamieril Dion Phaneuf. Obaja mierne preplatení vzhľadom na svoje aktuálne výkony. Marián sa hneď v prvom zápase za Sens uviedol gólom a prihrávkou a ak by v tomto trende pokračoval, mohol by zlé jazyky načas umlčať. Zmluvu na necelých 5 melónov ročne má však až do konca sezóny 2020/2021.

Už aj tak chabú súpisku Slovenska pre MS však oslabí Tomáš Tatar, ktorý (už to opatrne povedzme), sa spolu s Vegas zrejme v pohárovej súťaži ukáže.

Z najväčších neslovenských prestupov len telegraficky spomeňme Evandera Kanea, ktorý vycestoval na opačný koniec štátov do San Jose; Paul Stastny bude šťastím bez seba vo Winnipegu a Plekanec sa presúva z Québecu k rivalovi do Toronta. Čo ma fascinuje, rozbuška nevybuchla v prípade Erika Karlssona, ktorý tak môže vybaliť naspäť všetky dózy s jedlom a vrátiť ich mame.

A ktože zaujal v pozitívnom duchu v tretej štvrtine „kvalifikácie“?

PALEC HORE

COLORADO AVALANCHE

Cenu za najnenápadnejší šplh smerom nahor od Caroliny priebežne preberajú v Colorade, i keď ich winning streak bol aktuálny ešte v januári – na to tu máte mňa, aby ste nezabudli.

Trochu prekvapivo sa totiž spoza mohutnej sústavy vianočných koláčikov vynorila lavína z Denveru – mám obavy, že práve povianočnú cukrovú letargiu súperov dokázali pod Rocky Mountains nie využiť, ale priam vysať do dna. Ťaženie Avs započalo už tesne pred koncom roka – zdravo napálení po tom, čo ich previezla nejaká Arizona, zmákli v nasledujúcich troch týždňoch šnúru desiatich výhier. V tejto sezóne sa zo zakalených hlbín tabuľky asi nikto neprepracoval do prvej osmičky nenápadnejšie. Treba ale uznať, že Lavíny si v prvej polovici sezóny držali úctyhodný odstup nielen od skutočného, „excelovského“ dna tabuľky, ale aj od toho relatívneho dna, ktoré konkurencieschopnosťou ešte vyhovuje parametrom NHL. Momentálne to síce nie je ružová záhrada, Avalanche sú však posledným z tímov, ktoré sú čiare oddeľujúcej porazených od možnovíťazov na reálny dostrel.

Aktuálne ich povzbudzujú chalani z Eurolanche, európskeho fanklubu ktorému velí Slováčisko. V poslednom domácom zápase dokonca prepašovali DJ-ovi do playlistu Otta Weitera a My chceme gól, už aby tam ból. #TrueStory

PHILADELPHIA FLYERS

Priznávam, príliš som s nimi nepočítal, ale Letci vzlietli v pravý čas do nebeských výšin. Zranený Elliot na to nemá žiadny vplyv a ak si pri Neuvirthovi uchytí aj Péťa Mrázek, poputuje asi po sezóne Brian zase o dům dál. A že sa uchytil – v prvých troch zápasoch za nový tím sa vždy radoval. Vpredu je to momentálne tiež extáza – body okrem Girouxa, Voráčka a Couturiera prinášajú aj ostatní, Flyers bodovali už dvanásť zápasov v rade, pričom väčšinou šlo o víťazstvá. Prejaviť sa to teda muselo aj v tabuľke, a to až tak, že veľmi. Tipovali by ste v polovici sezóny oranžových na kleine Metropolitdivisionsführera? No vidíte.

BOSTON BRUINS

Dobre, tak sme sa zasmiali, ale teraz vážne. Medvede sú v Atlantickej divízii až tretie, majú však o dosť viac bodov, ako vedúca Oranžáda v tej Metropolitnej. Keď nemáš veľkého vtáka, tak láskavo nemachruj. Bostonské pitie čaju totiž pokračuje vo veľkom štýle. Bruins hádžu do mora jedného protivníka za druhým, naposledy zrolovali Pittsburgh osmičkou. Koncom januára mali na konte 18-zápasovú bodovaciu šnúru a aj vďaka prvému výraznejšiemu zakopnutiu Tampy už už olizovali samotné čelo ligy. To lízanie im celkom ide, Bleskom neustále dýchajú na šticu a zápasy k dobru pri stále reálne zmazateľnej strate na čelo sú veľkou šancou.

PALEC DOLE

COLUMBUS

Modré Kabáty minulý rok vyvolali hystériu 16 výhrami v rade, ktoré ich svojho času katapultovali do bojov o Prezidentovu trofej a ich hre vtedy naozaj nebolo čo vyčítať. A hoci v prebiehajúcej sezóne sa k takejto senzácii ani len nepriblížili, šli si svoje tempo a viac než polovicu sezóny bolo každému jasné, že sa s nimi musí počítať a nebolo vylúčené, že to v júni nad hlavu kľudne zdvihnú oni. Zaradili sa však medzi tých, ktorým kľúčový február vôbec neprial a i keď nič nie je stratené (okrem prémií za ten mesiac), pomyslená naklonená rovina sa poriadne naklonila v ich neprospech. Zdá sa, že mladučká obrana na čele s 20-ročným Werenskim ešte potrebuje zbierať skúsenosti, aby toľkú zodpovednosť na svojich pleciach uniesla po celú sezónu. Progres Columbusu v posledných sezónach je však natoľko sympatický, že sa im nedá nefandiť. Svoju predpoveď som už vyniesol, no sám dúfam, že sa mýlim.

RANGERS

Rangerom uleteli včely v ten najhorší možný čas. Z posledných 10 zápasov 2 víťazstvá a rovnaký počet ich majú za celý február. Niekto tu bude mať šťastie v láske. U celosezónne neoslnivých výkonov Kinga Henrika to len začína, aj keď v posledných dvoch zápasoch mal v každom viac ako 50 zásahov. Dvadsať zápasov pred koncom strácať na play-off toľko bodov? To už si Ryan McDonagh obliekal plavky, no na poslednú chvíľu bol vymenený do Tampy. Aj keď.. tam si tie plavky vlastne môže nechať. V New Yorku celkovo prestali brať túto sezónu vážne už dávnejšie. Postupne tím opustili Nick Holden, Michael Grabner a teraz aj vojak Ryan ešte spolu s J.T.Millerom. Madison Square Garden bude na jar zjavne ponúkať radosti zo súdka iného. Na rolbe si tam nezajazdíte.

CHICAGO

Hovorí sa, že tretí januárový pondelok je najdepresívnejší deň v roku. Výplatu sme si už pozreli, k dovolenke zabukovanej 10 mesiacov vopred je to ešte dobrých 7-8 a červená farba v rannej stolici na nálade tiež nepridá. Niekde tu Jastrabi zaknihovali zopár prehier v rozdiele jednej výkonnostnej triedy a začínalo byť dosť neisté, či Jonathan s Patrickom tradičného účastníka vyraďovačky do nej dotiahnu. Vo februári sa navyše zranil Corey Crawford a odvtedy kto ide okolo, zasúva pre svoje potešenie jedna radosť. Vrchol zažijete asi vtedy, keď vám aj bezcieľne sa tackajúci Burizóni z púšte nadelia 6:1. Osem prehier v rade je dielom „víťazného“ februára, aký tu zažili viacerí pacienti. Ich rezolútneho ukončenia 7:1 s fanfárami sa teraz zúčastnil Washington, to sa však už javí ako prd v plynovej komore – súdruhovia z Kalifornie sú už o desať bodov popredu. V praktickom pohľade na vec je to v tejto fáze sezóny takmer nedohnateľné.

Martin Sadlek

Martin Sadlek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár