Sokoli vo svete: Dúbravka sa chytil, Škriniar exceloval

Milan Škriniar, cez neho lopta neprejde len tak.  (photo: sITA/AP Photo/Luca Bruno)

Milan Škriniar, cez neho lopta neprejde len tak. / (photo: sITA/AP Photo/Luca Bruno)

Sledovať Fortuna Ligu a nevenovať pritom pozornosť slovenským futbalistom v zahraničí je asi ako obdivovať pamiatky Kamennej Poruby. Človek síce niečo vidí, párkrát sa zasmeje, ale zďaleka to nie je ono. Rozhodli sme sa teda pravidelne prinášať správy o výkonoch našich krajanov vo svetových ligách. Informácie spolu s dlažobnými kockami nám priniesli revolucionári platení Sorosom.

Anglicko

Brankár Martin Dúbravka (známka 6,99 od Whoscored.com) v službách Newcastle United bol pri výhre 3:0 nad Southamptonom. Pre rodáka zo Žiliny je to už druhé čisté konto v priebehu štyroch doterajších duelov za Straky. Musíme však spomenúť, že sobotný súper je momentálne v kríze väčšej ako Ozzy Osbourne na odvykačke.

Bulharsko

Podobne ako Dúbravka ani ďalší bývalý brankár MŠK Dušan Perniš nelovil loptu zo siete. V sobotu sa mohol radovať z víťazstva svojho Beroe na ihrisku Lokomotivu Plovdiv v pomere 2:0, pričom zlikvidoval štyri pokusy na bránu. Pre Perniša to bol už tretí čistý štít v tomto roku, čo je o tri viac, ako má Kamil Čontofalský.

V bulharskej najvyššej súťaži nastupujú aj záložníci Marek Kuzma (Cherno More) a R. Procházka (Levski Sofia), ktorý definitívne skončil s politikou. Prvý menovaný bol na hracej ploche pätnásť minút pri prehre 3:1 na pôde Razgradu, gazda pravice odohral polčas remízového stretnutia s Etarom.

Cyprus

Zástupcu spomedzi troch žrdí máme aj na ostrove zasľúbenom Váhostavu. Róbert Veselovský v službách mužstva Nea Salamis inkasoval od Doxy dva góly. Salamisti našťastie strelili šesť, a to znamenalo dôležité tri body v skupine o udržanie.

Strelecky sa darí Michalovi Ďurišovi z Anorthosisu Famagusta. V piatom dueli po sebe strelil už siedmy gól, tentokrát do siete Apollonu Limassol. Mimochodom, do stretnutia zasiahlo dokopy 28 hráčov, ale iba jeden Cyperčan, aj to na štvrť hodiny.

Česká republika

Slovákov je u našich bratov toľko, že niektorí už ani nevedia, čí sú. Mnohí hovoria vereštinou, no pár z nich to dotiahne na úroveň Maroša Kramára či Ernesta Bokroša. Z dôvodu veľkého počtu a ťažkej identifikácie sa teda budeme venovať iba tým, ktorí sa objavili v štatistikách.

V drese Jihlavy sa gólovo proti Dukle Praha presadil Jozef Urblík, kým jeho parťák z brány Matej Rakovan úspešne kryl sedem z ôsmich pokusov súpera. Syn majiteľov obchodu s oblečením Patrik Le Giang v službách Karvinej vychytal remízu 1:1 proti Sparte. Na pôde Brna pomohol čistým štítom gólman Martin Poláček a presným zásahom obranca Lukáš Pauschek k víťazstvu tímu Mladá Boleslav 3:0.

Okrem spomínaných hráčov sa do hry zapojili: Kozáčik, Bakoš (Plzeň), Hlinka (Ostrava), Stoch (Slavia), Matejov (Zlín), Juhar (Brno), Janečka (Karviná), Šimko (Slovácko) a Schranz (Dukla Praha).

Dánsko

Hovorí vám niečo dánske meno Dolph Bohr Morgensen? Nám nie. Vymysleli sme si ho. Ale ak niekto taký aj existuje a sleduje tamojšiu najvyššiu súťaž, určite pozná pár slovenských futbalistov.

Celkovo ich je totiž v lige päť. Pravda, Filip Blažek z Brondby má na kariérnom konte niečo viac ako 60 sekúnd a svojmu mužstvu v dueli s Horsens (1:1) nepomohol ani teraz, no v Kodani sa hráčom spod Tatier darí. V prestrelke 4:3 s Helsingorom absolvoval obranca Denis Vavro 90 minút a stredopoliar Ján Greguš 72.  Dvojicu Slovákov nájdete taktiež v Aalborgu. Avšak do víťazného zápasu proti Randers s výsledkom 4:0 zasiahol iba Pavol Šafranko, aj to na poslednú desaťminútovku. Filip Lesniak po piatich kolách v základe pozeral na dianie z lavičky.

Francúzsko

Lille je v PSG lige na predposlednom mieste so štvrtou najhoršou obranou, no Adam Jakubech aj tak nedostáva možnosť pomôcť svojmu mužstvu. Rovnako tomu bolo v sobotu pri plichte 1:1 s Montpellierom.

Grécko

Krajina snáď ešte chudobnejšia ako tá naša, ale zato bohatá na futbalové derby, bola svedkom súboja medzi druhým PAOK-om Solún a prvým AEK Atény. Stretnutie bolo také napínavé, až z neho pár divákov napínalo. Štyri strely na bránu hovoria za všetko. Nič nezmenil ani Róbert Mak, ktorý nastúpil v 55. minúte za solúnsky celok. Z lavičky prišiel v 74. minúte aj Erik Jedrišek počas zápasu Xanthi - Panebozetolikos. Na stave 1:0 však už nič nezmenil.

Izrael

V krajine škaredých zlých ľudí, ktorí chcú ovládnuť celý náš svet a priľahlé galaxie, máme tiež svojich zástupcov. Priamo v novom hlavnom meste Jeruzaleme hrajú za tamojší Beitar Erik Sabo a Jakub Sylvestr. Na štadióne tímu Raanana bol prvý menovaný v základnej zostave, druhý nastúpil ako striedajúci hráč a v nadstavenom čase poistil výhru gólom na dva nula.

Katar

Al-Gharafa zdolala Al Saliyiu 3:0 vďaka dvom presným zásahom Wesleyho Sneijdera. Náš Vladko Weiss kvôli pretrhnutému krížnemu väzu nemohol hrať. Nepodarilo sa nám zistiť ani to, či ho zranenie obmedzuje pri šoférovaní.

Litva

Vo štvrtkovej predohrávke triumfoval Žalgiris Vilnius proti Palange 4:0 a dvakrát pritom skóroval Tomášius Malecius.

Maďarsko

Podobne ako v Česku, aj tu je zoznam našich hráčov dlhý ako týždeň pred výplatou. Preto niektoré informácie vynecháme. Brankári Kamenár, Tujvel, Molnár a Košický boli iba náhradníci. Obranca Tomáš Košút bol pri prehre Honvédu s Vasasom 2:1 a dostal žltú kartu. Za DVTK cez polčasovú prestávku prišiel na hraciu plochu Ákos Szarka, no porážke 4:1 od Videotonu nezabránil.

Najzaujímavejším bol z pohľadu Slovákov duel Mezőkövesd - Haladás. Za úspešnejších domácich zaznamenal plnú minutáž Dávid Hudák, za hostí Karol Meszároš a Kristián Kolčák. Viac ako desať minút si zahral za Mezőkövesd i Patrik Mišák, čo však už neplatí o jeho spoluhráčovi Róbertovi Pillárovi. Odpočíval aj hosťujúci Patrik Pinte, čiže šiel na Pinterest.

Nemecko

V krajine piva rôzneho druhu a migrantov rôzneho pôvodu si zahrali i naši chlapci. Pri bezgólovej remíze Herthy s Freiburgom bol 90 minút v drese domácich Peter Pekarík (známka 6,8) a pol hodiny Ondrej Duda (6,2). Karim Guédé, ktorý už asi zabudol po slovensky, sa nedostal na lavičku. Podobný osud postihol Lászlóa Komároma Bénesa, toho ale výrazne obmedzujú zdravotné patálie. V druhej Bundeslige sa pomaly dostáva do formy Adam Zreľák. Po minuloročnom zranení absolvoval prvý raz plnú minutáž, avšak prehre 1:0 v Bielefelde nezabránil.

Poľsko

Druhá najpočetnejšia slovenská enkláva hráva u našich severných susedov. Zaglebie s obrancom Ľubomírom Guldanom remizovalo v Zabrze 2:2. Slask Wroclaw sa utopil vo Wisle wisledkom 3:1 a spolu s ním aj Robo Pich. Sandecja dostala od Piastu Gliwice trojku a domáci záložník Jakub Grič s obrancom Patrikom Mrázom si v nervóznom dueli pripísali po žltej karte.

Tri góly vsietila aj Cracovia na pôde Pogonu Štetín a dobrými výkonmi k tomu prispeli Milan Dimun s Michalom Peškovičom, ako aj striedajúci Michal Sipľak. Hneď päťkrát inkasoval bialystocký Marián Kelemen od Lechu Poznaň, a to nastupoval v 29. minúte. „Si nevychytal.“ Nedarilo sa ani Dušanovi Kuciakovi v službách Lechie Gdaňsk, ktorému tri góly strelili bývalí spoluhráči z Legie.

Hneď piati Slováci — Samuel Štefánik, Ján Mucha, Roman Gergel, Martin MikovičDávid Guba — museli rozdýchať porážku 4:0, ktorú Niecieczi uštedrila Gdyňa.

Rumunsko

Dinamo Bukurešť bez Adama Nemca, ktorý má zdravotné problémy, porazilo Metan 3:0. Domáci tlačili svojho súpera, až z neho ostal len metanol. Mimochodom, náš urastený útočník zaznamenal túto sezónu v klube 23 štartov a päť gólov. Na rovnaký počet zásahov mu v kvalifikácii na MS 2018 stačilo len sedem zápasov. Koľko by to asi trvalo jeho hejterom?

Saudská Arábia

Robíme to neradi, ale musíme informovať aj o dianí v tejto lige. Filip Kiss dopomohol premenenou penaltou k výhre Al-Ettifaqu nad Al- Hilalom 2:1. Ľud Saudskej Arábie je na slabiku „Al" zaťažený asi ako váha pod Tysonom Furym. Celkovo bolo na súpiskách oboch mužstiev až sedemnásť hráčov, ktorých priezvisko začína spomínanými písmenami. Avšak stále lepšie ako Usáma...

Španielsko

This is my zlý sen. Celtu Vigo porazilo na nádhernom štadióne Atlético Madrid 3:0 a jediným pozitívom bola ľahká identifikácia hlavy Stana Lobotku (známka 6,8), ktorý odohral celý zápas. Napriek jasnej prevahe domácich v strede poľa prekvapila úspešnosť prihrávok slovenského reprezentanta, ktorá činila 92 %. Róbert Mazáň do hry nezasiahol.

Švajčiarsko

Michal Faško sa na trávniku Young Boys Bern neukázal v drese Bazileja. Pretože zaň nehrá. Hráva za Grasshopers, ale i tak bol náhradník. Hlavne preto Bern vyhral 3:1.

Taliansko

V nedeľu večer sa stretol Inter Miláno s Neapolom. Súboj skončil bezgólovou remízou. Skvelý výkon za Nerazzurri podal Milan Škriniar (známka 7,9), ktorý sa postaral o sedem odobratí lopty. Hosťujúci kapitán Danko Marek Hamšík (6,8) podal kvalitný výkon a dvakrát vystrelil na bránu, no neúspešne.

V Serii B remizovalo Bari s Pro Vercelli 2:2. Norbert Gyömbér absolvoval za domácich 90 minút. Obranca Martin Valjent nastúpil v drese Ternany v 74. minúte stretnutia so Speziou, ktoré skončilo 1:1. Záver duelu Novary s Bresciou odohral hosťujúci Nicolas Špalek. Richard Lásik a David Ivan neboli na súpiskách svojich tímov.

Turecko

Fenerbahce s Martinom Škrtelom v základnej zostave triumfovalo v Malatyaspore 2:0. Zápas Trabzonsporu v Akhisare skončil v 3:1 v prospech hostí, no početná slovenská skupina až na Juraja Kucku chýbala. V akcii sa neukázali Ján Ďurica, Matúš Bero ani Tomáš Hubočan.

USA

Posledná správa pochádza zo Spojených štátov. Na štadióne menšom ako námestie v Čadci sa stretol Real Salt Lake s Los Angeles FC a bol z toho výprask. Domáci s Albertom Rusnákom v strede poľa nestačili na hviezdy ako Joao Moutinho či Carlos Vela a prehrali 1:5.