Z pohára môžu piť ešte ôsmi

13.03.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Outsideri idú v pohári často na doraz. (photo: SITA/Martin Havran             )

Outsideri idú v pohári často na doraz. / (photo: SITA/Martin Havran )

Osem slovenských futbalových klubov si ešte robí nádeje na zisk prestížneho Slovnaft Cupu. V utorok a stredu pokračuje súťaž jednokolovým štvrťfinále. Počet sa teda za dva dni znova zmenší o polovicu, na polovicu. Zostanú už len štyria najlepší. Kto sú favoriti a majú outsideri vôbec nejakú šancu? Pozrime sa, kto proti komu, kedy a kde skríži kopačky. 

Poprad - Ružomberok, utorok 16:00

Poprad aj Ružomberok postúpili do štvrťfinále po tesných, jednogólových výhrach v osemfinále. Tatranci si poradili s Interom Bratislava, Ružomberok vyhral v Skalici. Ruža mala v prvých kolách zo zápasov Slovnaft Cupu strelnicu. Postupne súkali súperom 10, 9 a 7 gólov. Až vo štvrtom zápase ale hrali s druholigistom a výhra v Skalici sa nezrodila ľahko. 

Poprad to mal podobné, prvé tri kolá zvládol sa sedem, päť a tri góly v sieťach nešťastných brankárov. Na zápase v Petržalke bol aj Stano s taškou, pamätáte sa ešte? 

Po ňom teda ešte výhra proti Interu a dnes výzva proti fortunaligistovi. Ružomberok v sobotu v Dunajskej Strede dostal nakladačku, hoci do vylúčenia brankára bol domácim vyrovnaným súperom. Vo štvrťfinále je favoritom aj podľa kurzov, no v pohári sa môže stať bársčo. Pre Hrnčárovcov je Slovnaft cup najschodnejšou cestou do pohárového predkola. Musia ale zvládnuť náročnú prekážku. Bude to zaujímavý duel. 

Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda, utorok 17:00

Druhý utorkový zápas je totálnym šlágrom pohárovej stredy. Veď si proti sebe zakopú prvé dva tímy fortunaligovej tabule. 

Obaja sa do štvrťfinále prebojovali celkom hladko, Trnava doma sfúkla Spišskú Novú Ves 3:0 a DAC stoplo spanilú jazdu miláčika jesennej časti Slovnaft Cupu, Medzevčanov na ich ihrisku (5:1). Dunajská dala v každom zo zápasov ročníka 2017/18 minimálne tri góly, v Trnave proti lídrovi ligy je ale otázne, či sa im podarí normu dodržať. 

Trnavčania boli k súperom v prvých kolách neľútostní, desať a osemgólové nakladačky svedčia o tom, že Bíli Andelé nemali zľutovania ani so Svätým Petrom. Svedkom zápasovým bol znova náš Stano. 

City Aréna asi nebude praskať vo švíkoch, predsalen začiatok pohárového zápasu v utorok o sedemnástej asi stihnú len Trnavčania čo včas zdrhnú z roboty, alebo si v Bratislave vybavia pol dňa voľno. Fanúšikovia z juhu detto. Škoda, zápasu by pristal aj večerný výkop a vysielací čas v televízore, nie iba na Futbalnete. 

Kurzy favorizujú domácich, hoci Dunajská ešte na jar nedostala ni gól. Túžba oboch po postupe v pohári bude enormná, El Maestro môže totiž v prípade úspechu pomýšľať aj na El Duplo. Či ako sa to po španielsky povie. Postup Dunajskej by bol takzvané meglepetés. Prekvapenie. 

Slovan Bratislava - Liptovský Mikuláš, streda 18:00

V stredu sa do hry dostanú zvyšní dvaja fortunaligisti. Slovan Bratislava privíta na (bývalom) štadióne Interu na Pasienkoch Liptovský Mikuláš a Tublatanku. Naozaj. 

Mikuláš postúpil v pohári priďaleko, najviac prekvapil výhrou vo Zvolene v osemfinále (2:0). Slovan hral s Myjavou aj Nitrou, mal to relatívne náročnejšie. Čo musel, zvládol a za odmenu má v súboji o postup do semifinále papierovo ľahkého súpera. 

Navyše hrá doma, hoci ťažko povedať, či to je pre atmosféru pohárového štvrťfinále dobre, alebo to ani Maťo Ďurinda nezacháni. 

Čokoľvek iné ako výrazná výhra Ševelovcov bude šokom. Najzaujímavejšou informáciou zo zápasu bude, koľko Slovákov nastúpi za belasých v základe. V posledných ligových zápasoch svieti totiž slovenská vlajočka len pri brankárovi Šullovi. Sami sme zvedaví, ako pristúpi tréner k skladbe tímu v národnom pohári. 

Borčice - Žilina, streda 14:30

Niečo ako Považské derby, keď nás zemepis neklame, sa odohrá v Borčiciach. Kedysi a možno stále ambiciózny treťoligista porazil v prvom súťažnom zápase jari trnavské Béčko a jeho nedávna pohárová história je zaujímavá. V minulom ročníku prehrali s Trnavou len 0:1, v aktuálnom vyradili Šamorín, Lokomotívu Košice aj Michalovce. Troch súperov z líg nad nimi. 

Žilina bude ale iné sústo. Guľovci si napravili renomé po debakli od Slovana cez víkend vydarenou odvetou, prejsť cez Borčice budú brať ako pohárovú povinnosť. 

Ak sa Borčiciam podarí zreplikovať recept povedzme Serede z minulého ročníka, ktorá potiahla Žilinu do penaltového rozstrelu na domácej pôde, mohlo by sa stredajšie popoludnie zapísať zlatými písmenami do histórie miestneho klubu. Pravdepodobné to ale nie je. Favoriti by nemali mať v stredu problém postúpiť do semifinále. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár