Lišiak Nibali so všetkými vypiekol

18.03.2018 / Miloš Kubalík
Víťazný Nibali, Sagan za ním. (photo: SITA/AP Photo)

Víťazný Nibali, Sagan za ním. / (photo: SITA/AP Photo)

Tak sa potvrdilo, čo sa tvrdí a čo je pravda. Pred štartom každoročného bicyklovania z Milána do San Rema, je vždy okruh favoritov jasný. Niekto je spomínaný viac, niekto menej, niekto najviac. A vždy vyhrá taký, čo sa spomína menej, alebo vôbec. Tak ako sú tieto preteky relatívne nudné, sú zároveň aj čarovné. Vyhrať ich je ťažké a pre niekoho je to misia priam nemožná.

Nibali vypiekol so šprintérmi

Vincenzo Nibali to na Poggiu skúšal už viackrát, pretože len to je spôsob, akým môže vrchár ako on vyhrať. Včera využil chaos, o ktorý sa nechcene pričinili aj jazdci Bory. Marcus Burghardt to napálil na začiatku stúpania na Poggio za účelom zvýšenia tempa tak, aby nedošlo k skorým atakom. Lenže pelotón šiel až príliš pomaly a Burghardt sa zrazu dostal do trháku, čím vyprovokoval niekoho z BMC. Jeho meno je nepodstatné. Po tom, čo sa spamätal a prestal šliapať, nastúpil Nibali k rozhodujúcemu úderu. Za ním ostala zmätená skupina favoritov, ktorí sa tradične ponúkali jeden druhému, akoby mali do cieľa ešte 20 kilometrov. Chvíľu to skúšal stiahnuť Daniel Oss, ale išlo skôr o prílišné chcenie a s Petrom si veľmi neporozumeli. Kwiatkowskeho sme tradične videli zaveseného zodpovedne na Saganovom zadku, ako sme bez hanby predpovedali.

Nibali to zvládol s vypätím všetkých síl a zaslúžene, s klobúčikom dole, ho vítali davy v cieli. Pokoriť takýmto spôsobom Primaveru sa veru nevidí každý rok. Naposledy takto sám do cieľa došiel Fabian Cancellara pred desiatimi, jeho rozhodujúci trhák bol však na rovine tesne pred cieľom. Vincenzo vybabral so všetkými šprintérmi, klasikármi aj s majstrom sveta. Podarilo sa mu to, čo sa nepodarilo Petrovi minulý rok a čo od neho všetci očakávali znova. Samostatný únik na Poggiu a jazda až do cieľa.

Mistr Cavendish

Brit má v tejto sezóne neskutočnú smolu. Len čo sadne na bicykel, už sa kotúľa po ceste. Pri jeho včerajšom salte ponad riadidlá tuhla krv v žilách, ale vraj bude v poriadku. V tejto sezóne už tretí vážny pád na tretích pretekoch. Moje horšie ja by aj povedalo, že Marka stretla v tejto sezóne karma a vracia mu všetky lakte, ramená a podlé zákroky. To, ako zostrelil súpera na velodróme v Riu 2016, bolo hodné jednej po papuli. Od incidentu so Saganom sa mu to však rúti ako domček z kariet. Zranenia, zlomeniny a také škaredé pády neprajme ani najhoršiemu nepriateľovi. V San Reme ho musel bolieť celý Mark. 

Peter Sagan vs San Remo - 0:9 8

Ani Saganova deviata účasť na Primavere nepriniesla vytúžený úspech. Peter je každý rok v centre diania, ale víťazstvo mu ujde zakaždým pre iný dôvod. Tentokrát sa spoľahol na šprint a zazlievať mu ani nie je čo. Napokon sa ukázalo, že ani v šprinte by zrejme nemal na Caleba Ewana, ktorý predviedol po 300 kilometroch šliapania zdrvujúci finiš. V závere Petra trochu zavrel Démare, ktorý to rád robí, čo ho stálo pódium. Konkurencia z roka na rok pribúda a víťazstvo na tejto klasike ľahšie nikdy nebude. Do budúcna sa ukazuje, že najlepší spôsob ako vyhrať, bude neustále útočiť až kým to raz nevyjde. Rovnako ako Vincenzo Nibali.

Peter Sagan to má o to ťažšie, že všetky oči visia na ňom a ak by sa o podobný atak pokúsil, musí byť neskutočne silný, aby sa striasol všetkých. Útok zo zálohy, aký vyšiel Nibalimu, by mu asi neprešiel, minimálne jeden Poliak bude robiť príves. Asi naozaj jediné, čo mu ostáva, je postaviť si hlavu a aj za cenu druhého alebo tretieho miesta ísť do toho naplno. Aj keď urobí z nejakého súpera hviezdu, možno sa mu to v iných pretekoch vráti späť v podobe víťazstva. Prílišné taktizovanie cyklistike škodí. Aj včera sa v závere favoriti po sebe len pozerali ako panici na dúhovom pochode. Aj preto im mohol Nibali stihnúť utiecť.

Na Saganovi máme najradšej, keď ho vidíme jazdiť aktívne. Príležitosť bude mať už v piatok na E3-Harelbeke. Začínajú kockové klasiky, je sa na čo tešiť.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár