Pondelkové Tréneroviny - San Siro a Tublatanka

19.03.2018 / Richard Hanzlik
V Trnave bolo na Žilinu päť tisíc divákov. Štvrtina štadióna. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

V Trnave bolo na Žilinu päť tisíc divákov. Štvrtina štadióna. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Jar zase nachvíľu odišla do Bučekovej ambulancie a na štadiónoch sme cez víkend kvalitne vymrzli. Šesť duelov na vlastné oči videlo len niečo cez 10 000 fanúšikov, z toho by si srandu nedokázal urobiť ani Milan Markovič. Remíza v Trnave pomohla Slovanu, remíza v Poprade nikomu. Ale štyria ligisti pocestujú s Kozákom do Thajska. Šulla, Sekulič, Šatka a Pačinda si zahrajú proti Madagaskaru, mníchom z Nepálu a výberu ministerstva zahraničných vecí. Liga si tak užije reprezentačnú pauzu a potom už naozaj bez srandy poďme zistiť, kto bude ten majster. Navyše nás v apríli čaká štyrikrát derby Trnava - Slovan. V semifinále Slovnaft Cupu si to totiž rozdá Žilina s Ružomberkom v bitke o Strečno a Spartak so Slovanom v bitke o Trnavu, lebo tam sa odohrá finále.

FC Spartak Trnava - MŠK Žilina 0:0, 5190 divákov

Na zápasoch týchto tímov je dobré, že akokoľvek zle by mužstvá hrali, ich trénerom už nemajú ani aké vlasy povypadávať. Aj keď neúčasť Borisa Godála v centre domácej obrany spôsobila, že Nestor si pre istotu na lepší spánok zakúpil lieky. Žilina pred týždňom porazila Slovan, ale do Trnavy prišla hlavne s cieľom neprehrať. Obľúbená hra zo zabezpečenej obrany a rýchle protiútoky tak robili problémy iba krčnej chrbtici divákov, ktorým chýbal pravidelný pohyb zo strany na stranu. Spartak to do plných nevie, ale za to sa netreba hanbiť.

Miernu hernú prevahu mala Trnava, hostia dobre utkali pavučinu lží, cez ktorú prechádzali len nepresné centre zväčša mierené na záhradných trpaslíkov v záhradných potrebách vedľa štadióna. Šance sa zvýšili po nesprávnom vylúčení Pečovského, ktorý síce vyzerá ako keby len včera opustil brány kúpeľov v Ilave, ale inak by ani dlažobnou kockou hodiť nedokázal. Majster sa stiahol, El Maestro trochu prestriedal, ale Spartak by v sobotu neskóroval ani keby sa hralo na námestí SNP. Chvíľu to síce vyzeralo, že Guľa veľmi praje titul Trnave, ale Fero Kubík nepomohol tak, ako sme si všetci mysleli.

ŠK Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 2:0, 2852 divákov

Avizované vystúpenie Tublatanky bolo a bol aj Maťo Ďurinda pri slávnostnom výkope. Maťo vyzliekol kabát a ukázal svetu svoju novú košeľu s vyšívaným skalickým trdelníkom, či čo to tam mal za hovadinu. Oslavný charakter zápasu navyše Slovan zdupľoval pamätnou sadou 1 000 šálov pre prvých tisíc divákov. Či sa naozaj rozdali všetky, to zostáva matematickou slovnou úlohou na zamyslenie.

Pri týchto zápasoch sa na 90 minút zastaví aj výstavba developerských projektov na miestach, kde ešte dĺžka zdržania v rannej a poobednej dopravnej zápche neprekračuje dobu potrebnú na dotankovanie vozidla a doplnenie tekutín pre celú posádku. A hral sa naozaj zaujímavý zápas, v ktorom rozhodla väčšia kvalita v belasých dresoch. Lebo ako povedal Laco Molnár, základom dnešného futbalu je schopnosť trafiť bránu. A tú najprv po prihrávke Ibrahima Bin Ládina trafil Holman a potom po chybnom odkope aj Moha. Vtedy sa začal radovať aj Šulla, keďže mu začali z lavičky na ihrisko chodiť krajania. Dunajskej chýbal strelec a harakter.

MFK Ružomberok - AS Trenčín 2:1, 967 divákov

V Ružomberku ešte neskončili oslavy z postupu v Slovnaft Cupe a oranžový celulózkový klub pridal ďalšie dva góly. Tentokrát proti prvoligistovi. Sochy pre hrdinov sa už odlievajú a budú vystavené pri vstup do mesta. Trenčín pricestoval po domácej prehre s Trnavou, kedy síce bol lepším mužstvom, ale nebolo mu to nič platné. Preto sa tentokrát taktika zmenila, hostia chceli byť tým horším a zaslúžene prehrať. A podarilo sa. Zahrali taký zápas, že klub nedokázal dať dokopy ani troch hráčov do ankety Hráč zápasu. Darčekový kôš  tak obúchajú o hlavu celej kabíne.

A pritom začali dobre. Gong utiekol ako Mello na Belize, ale narozdiel od neho, on prihral Ubbinkovi do čistej šance a nemal fotky z pláže so Zuzanou Marošovou. Ruža zapla až v druhom polčase, prestala byť pohostinná a snažila sa zoznamovať sa so stopérmi a obrancami hostí. Tí začali lopty odkopávať až k Dubnej skale a hasiť šance Ružomberka. Kráľ Julien fauloval Daniela a Jonec vyrovnal z penalty. Dominanciu domácich krídel dokonala spolupráca Daniel - Andrezly. Na konci už žiadny Gong nezazvonil a divákov s omrzlinami museli prijať miestne pivárne.

FC Nitra - ViOn Zlaté Moravce 1:0, 492 divákov

Keďže Nitra prerába štadión na multifunkčnú motokárovú halu s koncertnou sálou, squashovým ihriskom a zasnežovanou zjazdovou s lanovkou pre 25 ľudí, odohrala tento svoj domáci zápas proti Zlatým Moravciam v Zlatých Moravciach. Na Slovensku tak máme nové San Siro. Deň, ktorý sa Karolovi Markovi zapíše do života šarlátovým písmom s mozarellovou príchuťou. Maturanti majú novú tému na sloh zo slovenčiny. Kto bol v sobotu v Zlatých Moravciach skutočne doma?

Juraj Jarábek je rád, že jarná časť ligy je takto krátka. Ak by sme hrali systémom jar-jeseň, ViOn stihne touto formou za rok vypadnúť z ligy, NATO, EÚ a dokonca aj UNESCO. Ľahšie ako základná zostava sa mu v týchto týždňoch dáva dokopy obývačková zostava z IKEA. Nitra na druhej strane kraľuje spodnej šestke a aj v tomto zápase potvrdila, že ak sa ViOn neporazí sám, stačí jedna dobrá bomba. O tú sa postaral Fábry a pokazil tak zápas výborne chytajúcemu Kováčovi.

ZP Podbrezová - MFK Zemplín Michalovce 2:1, 658 divákov

Pokojné vody tej druhej tabuľky a súboj, kde ide ešte o menej, ako v diskusnej relácii s Pelegrinim. Bernadina si povedal, že ak môže Messi rozhodnúť o postupe Barcelony cez Chelsea, on to dokáže proti Michalovciam. Tak ako Courtois, aj Kira si vybral slabší deň. Medzi nohami síce nemal tunel Branisko, ale pri prvom góle asi rozmýšľal nad tým, kam zoberie rodinu na Veľkú noc a keď sa konečne rozhodol vybehnúť, Tereščenko už oslavoval. Železiar udrel aj úvodom druhého polčasu, zase lopta letela cez celé pokutové územie, kým ju Bernadina neupratal. Žofčákov gól z penalty už nič nezmenil.

1. FC Tatran Prešov - FK Senica 1:1, 160 divákov

Áno, viac ľudí ako na tomto zápase sa zmestí aj do uličky rýchlika z Košíc do Bratislavy. Ale ruku na srdce, vybrať sa v tej zime na takýto futbal, to je ako usporiadať oslavu promócií v bufete na hlavnej stanici v Bratislave. Pre Prešov to bol zápas jari, výhrou sa mohol odpútať od Senice na štyri body a zvolil tak extra ofenzívnu zostavu. Útočníci dostali na oči klapky, aby si to neťukali do šírky a celý týždeň si pozerali hajlajty Holecových zákrokov.

Taktika skoro vyšla. Prešov konečne skóroval a ukázal najlepší výkon z celej, dlhočiznej päťzápasovej jarnej časti. Kronikárom trvalo, kým sa dopracovali k tomuto faktu. Gatarič síce natiahol exportnú, ale čo z toho, keď potom v obrane urobíte chybu za akú by sa nehanbil ani Gašparovič pri novoročnom príhovore a Kitambala pri prvom štarte na Slovensku vyrovná. Bod nič nerieši.

Zostava kola

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár