Sokoli vo svete: Hamšík sa zranil, Slováci ovládli Jeruzalem

Marek Hamšík. (photo: SITA/AP Photo/Martin Rickett)

Marek Hamšík. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Rickett)

Týždeň prebehol rýchlejšie ako Miroslav Beblavý do novej politickej strany a my vám prinášame ďalší sumár výkonov našich chlapcov na štadiónoch.

BULHARSKO

Roman Procházka z Levski Sofia odohral 90 minút pri prehre 0:1 na ihrisku mestského rivala CSKA. Mimochodom, jeho spoluhráčom je Rivaldinho, syn slávneho majstra sveta Rivalda. Jednogólovým rozdielom v prospech hostí skončilo stretnutie Plovdivu s domácou Varnou, za ktorú v 69. minúte nastúpil Marek Kuzma. Obaja Slováci sa tak mohli radovať z porážky. Bola to ale radosť iná. Bol to smútok.

CYPRUS

Michal Ďuriš absolvoval pri víťazstve Anorthosisu Famagusta na štadióne AELu Limassol (2:0) 89 minút, no do štatistík sa nezapísal. I tak má ale na slnečnom ostrove bilanciu 8 zápasov a 7 gólov. Určite ho tam majú radšej ako schránkové firmy.

ČESKÁ REPUBLIKA

Uplynulý týždeň Sokolom nedoprial výrazné štatistiky. Dôvodom je chladné počasie. Arktický front donútil českých futbalistov opäť obuť teplé kopačky namiesto ponožiek v sandáloch, ktoré nosili počas minulého slnečného víkendu, a tak naši chlapci technikou veľmi nevynikali.

V bláznivom derby pražských S, ktoré skončilo remízou 3:3, sa gólovo presadil Miroslav Stoch v drese zošívaných. Okrem neho hral druhý polčas jeho spoluhráč Jakub Hromada a celý zápas aj Sparťan Lukáš Štetina. Plnú minutáž absolvovali v dueli so Zlínom i plzeňskí Matúš KozáčikPatrikom Hrošovským, na domácej strane to bol Róbert Matejov. Na konci sa zapojil aj Marek Bakoš, Viktorka vyhrala 1:0.

Celkovo u našich susedov nastúpilo 20 Slovákov. Okrem spomínaných to boli Juhar (Brno), Pauschek, Poláček v drese Mladej Boleslavy, Šimko (Slovácko), Hlinka (Ostrava), Le Giang, ŠtepanovskýJanečka v službách Karvinej, Schranz, Bílovský (Dukla Praha), Považanec (Jablonec) a jihlavskí RakovanUrblíkom.

DÁNSKO

Veľká sláva to nebola ani v Dánsku. Záver bezgólového zápasu Aarhusu s Aalborgom odohral hosťujúci Pavol Šafranko, kým jeho spoluhráč Filip Lesniak sedel na lavičke. Z výhry Kodane 3:1 v Silkeborgu sa mohli tešiť Denis Vavro v základnej zostave a náhradník Ján Greguš. Nezahral si ani mladý Filip Blažek z Bröndby. Kedže Dánsko patrí k najväčším kontajnerovým prepravcom, dúfame, že sa našim hráčom bude dariť o niečo viac. Neradi by sme ich lovili spomedzi lososov či stavebníc.

GRÉCKO

Zápasy ligy boli odložené. Majiteľ PAOKu Ivan Savvidis sa totiž minulý víkend rozhodol protestovať proti rozhodcom príchodom na trávnik so strelnou zbraňou za opaskom. V šatni domácich údajne našli aj dlažobné kocky a v trenkách mali papieriky s pokynmi od zahraničných agentov.

IZRAEL

Beitar Jeruzalem porazil Netanyu 2:0 a oba góly zariadili naši chlapci. Jakub Sylvestr sa trafil v 5. minúte a v 78. úspešnou penaltou aj Erik Sabo. Slováci tak opanovali Jeruzalem viac ako Američania po druhej svetovej.

MAĎARSKO

Mezőkövesd zvíťazil nad Debrecínom 3:2 a pomohli mu k tomu Patrik Mišák a Hudák, ktorého už asi nebavilo rozprávať východniarske vtipy v Inkognite. Pri prehre Haladásu v Honvéde 2:1 boli aj Kristián Kolčák, Patrik Pinte, syn Atillov a bývalý hokejový reprezentant Meszároš. Za DVTK nastúpil v 81. minúte Ákos Szarka, ktorý si už dlhšiu dobu láme hlavu, čo vlastne to DVTK znamená.

NEMECKO

Víkend nedoprial Sokolom ani v Nemecku. Na pomenovanie tohto javu existuje výraz die wochenenddämpfung (víkendový útlm). Bežný Slovák ho pozná v súvislosti s nadmernou konzumáciou piva a borovičky, futbalista však sedením na lavičke. Na plac sa nedostali Pekarík, Duda, zranený Bénes ani Guédé, ktorý si vybavuje už tretie občianstvo. Zahral si len Adam Zreľák (známka 6,18) v drese Norimbergu. Pri remíze 1:1 s Darmstadtom absolvoval 84 minút a vystrelil päťkrát, ale ani raz medzi žrde.

POĽSKO

Aj v krajine lacného mäsa a nábytku hrali chlapci spod Tatier. Celkovo ich bolo trinásť. Zaglebie s Ľubomírom Guldanom v zostave remizovalo Gliwiciach 0:0. Nedobré obdobie zažíva Dušan Kuciak v službách Lechie Gdaňsk. Jeho mužstvo naposledy zvíťazilo 1. decembra a on sám inkasoval v ostatných piatich zápasoch 12 gólov. Tento víkend sa musel zmieriť s porážkou 0:3 v Poznani. Prehru, tentokrát 2:4 so Štetínom, prežila i pätica z Nieciecze: Ján Mucha, Roman Gergel, Martin Mikovič, Samuel ŠtefánikDávid Guba. Slabou náplasťou je, že Gergel zaknihoval gól a nahrávku.Po minulotýždňovej blamáži sa mohol z triumfu tešiť aj Marián Kelemen z Bialystoku, ktorý zdolal Noemovu Arku 3:2. Robo Pich absolvoval 90 minút remízového zápasu Slasku Wroclaw s Plockom. Najzaujímavejším z pohľadu fanúšikov bolo stretnutie Cracovie so Sandecjou, v ktorej na strane domácich nastúpila trojica: Milan Dimun, Michal SipľakMichal Peškovič, kým farby hostí hájil Patrik Mráz. Prišiel na psa Mráz, nakoniec sa radovala početnejšia slovenská enkláva a aj vďaka víťaznému gólu Dimuna a nahrávke Sipľaka oslavovala víťazstvo 2:1.

ŠPANIELSKO

Celte Vigo dochádza dych ako Petrovi Stašákovi na koncerte vo Svrčinovci. Z ôsmich zápasov zvíťazila iba dvakrát a nevyšlo to ani proti poslednej Malage. Pri bezgólovej remíze sedel Róbert Mazáň na lavičke a Stanislav Lobotka odohral tradične plnú porciu minút.

TALIANSKO

V dovolenkovej destinácii slovenských politikov a poľnohospodárov z východu sme boli svedkom nepríjemnej udalosti. Marek Hamšík (6,30) musel v 20. minúte zápasu s Janovom opustiť ihrisko pre svalové zranenie. Reprezentačná prestávka mu tak, podobne ako našim hokejistom, poslúži asi iba na oddych. Zato Milan Škriniar (7,45) mal dôvod na úsmev. Inter zničil jeho bývalku Sampdoriu 5:0. Reprezentačný obranca v stretnutí päťkrát odobral súperom loptu. V druhej lige hral Nicolas Špalek za Bresciu len pár sekúnd, no celý zápas má na konte Martin Valjent, ktorý však prehre Ternany s Ascoli 2:1 nezabránil.

TURECKO

V bezgólovom derby titánov medzi Fenerbachce a Galatasarayom odohral minister obrany domácich Martin Škrtel (zn. 7,39) plnú minutáž, pričom inkasoval žltú kartu. Bola to už jeho 140. v kariére. K jubileu gratulujeme. Zároveň v dueli vyhral viac vzdušných súbojov ako všetky slovenské stíhačky sovietskej výroby dohromady, a to deväť.

Trabonzspor a Malatyaspor mali spor a nakoniec ho domáci vyhrali pomerom 4:1. Z víťazstva sa tak tešil Juraj Kucka (7,04) v základnej zostave, ako aj Tomáš Hubočan (7,14), ktorý nastúpil v po polhodine hry.

USA

Real Salt Lake sa stretol s New Yorkom Red Bulls a Albert Rusnák vystrelil z bieleho bodu viac ako dávka v bratislavskom Pentagóne. Bol z toho víťazný zásah a slovenský reprezentant oslavoval triumf 1:0.