Nitra ukázala, prečo sa oplatí vyhrať základnú časť

21.03.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Matej Paulovič znova skóroval. (photo: SITA/Martin Havran             )

Matej Paulovič znova skóroval. / (photo: SITA/Martin Havran )

Prvá štvrťfinálová séria Kaufland playoff Tipsport ligy je vybavená. Nitrančania vyhrali aj druhý zápas v Nových Zámkoch a po dvoch domácich výhrach postúpili do semifinále. Získali niekoľko dní voľna k dobru a ukázali, prečo sa oplatí vyhrať základná časť.

Tímy hokejovej ligy nazývame aj v tejto sezóne najkrajšími názvami ich histórie. Ak nejakú majú.

Plastika Nitra - Newcastle United (Nové Zámky) 4:0

Keď boli v polovici októbra Corgoni v druhej polovici tabuľky základnej časti, nikomu ani nenapadlo rozmýšľať o tom, že by ju mali v konkurencii vyhrať. Potom sa ale do klubu vrátil Antonín Stavjaňa. Až päť klubov sa v ročníku 2017/18 do úplného záveru základnej časti bilo o najlepšiu pozíciu pre playoff, šprint za najvyšším počtom bodov vyhrali nakoniec Nitrančania. Je možné, že ním položili základ pre druhý titul v klubovej histórii.

Prvé kolo playoff totiž zvládli v najkratšom možnom čase a v jeho rámci odohrali iba jeden skutočne náročný zápas (aj keď hráči aj tréneri hovoria, že v playoff je každý zápas ťažký). Ostatní súperi pôjdu buď na najmenej šesť zápasov (Zvolen - Žilina), alebo sa vo štvrťfinále poriadne vymlátia (Trenčín - Poprad, Bystrica - Košice). Viac oddychu a séria ktorá telá a mysle hráčov tak nezaťaží, môžu v apríli prispieť k tomu, že Corgoni budú mať nezanedbateľnú výhodu.

V sérii proti Zámkom sa navyše ukázalo, ako dobré je mať v tíme dvoch rozdielových hráčov.

Krištof Paulovič majú po štyroch zápasoch vyraďovacej časti v kanadskom bodovaní štrnásť bodov, po sedem každý z nich. Snajper Paulovič 5+2, nabíjač Krištof 2+5. Nové Zámky strelili v sérii sedem gólov dohromady. V prvých dvoch zápasoch ale pôsobili hráči Newcastle sympaticky no biedne zároveň. Nebetónovali a snažili sa hrať otvorenú partiu, akurát na ňu nemali. Nitrančania vybavili prvé dva zápasy so skóre 12:2. Kľúčovým zápasom série bol samozrejme prvý v Nových Zámkoch. Vyhecovaní domáci vyhrávali 4:1, Nitrančania ale vytiahli charakterové vlastnosti. V tretej tretine vyrovnali a v predĺžení poslali Zámky do ... do smútku. Zlomení domáci odohrali štvrtý zápas včera so cťou, dnes môžu začať s roztápaním ľadu.

Ak Nitra postúpi do finále, či nebodaj znova získa titul, Stavjaňovi pod Zoborom postavia sochu. Alebo po ňom premenujú zimný štadión. Nebo vobojí.

Ostatné tri série

Nitrančania najpravdepodobnejšie nastúpia v semifinále proti víťazovi najatraktívnejšieho štvrťfinále. Iskra Banská Bystrica a VSŽ Košice majú za sebou prvé dva zápasy na Bystrickom ľade, obidva boli vyrovnané, napínavé do posledných sekúnd a mimoriadne bolestivé.

Košičania si povedali, že sa pokúsia zámorskému štýlu, ktorý preferuje Iskra, vyrovnať. Niektorí, napríklad obranca Dudáš, si to vysvetlili zjavne po svojom. Lakeť do hlavy Tomáša Surového bol mimoriadne surový a trest 2+10 minút na hanbe v druhom zápase azda aj neadekvátne mierny. VSŽ mali Bystricu v oboch zápasoch na lopatkách, v prvom vyhrávali 2:1 minútu pred koncom a trafili tyčku prázdnej bránky pri power play domácich. Tí stihli vyrovnať a vyhrať na jeden premenený nájazd z desiatich. V odvete hrali Oceliari v prvej tretine osem minút presiloviek, z nich dve piati proti trom. Dali nula gólov a znova urazili šťastenu. Ak chcú postúpiť do semifinále musia doma vyhrať obidva zápasy. Lebo ak vyhrajú len jeden, záverečné tri a z nich dva v Banskej Bystrici jednoducho neuhrajú.

Žilina sa zatiaľ tahá so Zvolenom za prsty a títo dvaja pôjdu najmenej na šesť duelov. Po štyroch je stav vyrovnaný, hromy-blesky majiteľa Bučiny Zvolen pred štvrtým zápasom evidentne pomohli. Žilina sa mohla dostať do šokujúceho vedenia 3:1, včera ale pokašľala hneď prvú tretinu. Zvolen sa vrátil do série pohodlnou výhrou 6:2 a od piatku sa medzi druhým a siedmym tímom po základnej časti začína mikroséria best-of-three. Uvidíme, stále je favoritom Bučina.

V zápasoch Trenčína s Popradom padajú silné slová a tvrdé údery, gólov pomenej. Dva tesné duely vyhrali Vojaci na domácom ľade, v súboji brankárov zatiaľ chytá Michal Valent s 98,44% pochytaných striel ešte lepšie, ako Alexej Ivanov (95,06%). Dá sa čakať, že odvetné zápasy pod Tatrami budú podobne vyšpičkované ako tie v Trenčíne. Poprad má ale podobný problém ako Košice. Ak nevyhrá obidva, len ťažko môže snívať o postupe.

Nitra sa na to všetko môže pozerať z pohodlia obývačiek. Vyhrať základnú časť ligy má svoje výhody.