Saganov šach-mat

26.03.2018 / Miloš Kubalík
Peter Sagan (photo: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Peter Sagan / (photo: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Sagan je téma číslo jedna aj napriek tomu, že sme majstri Thajska vo futbale. Či vyhrá alebo nevyhrá, dejú sa rovnaké veci. Internety zaplavia príspevky nadšených alebo sklamaných fanúšikov. Ak nevyhrá, ako v piatok na E3 – Harelbeke:

„Peter nemá tento rok formu, je to iný Sagan ako v minulosti“, „Kočíkuje Marlona, má malo spánku a zanedbáva tréningy. Tento rok je z formy“.

Ak vyhrá ako v nedeľu: „Peter je najlepší. Famózny šprint“!

Petrove doterajšie víťazstvá sú ako droga, čím ich je viac, tým väčšiu dávku chceme. Ideálne rovno do žily. Ak príde výpadok, ako 26. miesto na piatkovej klasike E3 – Harelbeke, do popredia sa dostanú obavy zo slabej formy. Vždy to bolo tak. Keď Peter našiel Katku, jeho formu ohrozovala Katka. Keď sa oženil, jeho formu ohrozovala manželka. Keď sa narodil Marlon, jeho formu ohrozuje Marlonov plač, alebo návšteva pápeža. Tak sme si zvykli na víťazstvá, že nechceme pripustiť, aby to niekedy skončilo. Ani ja nie. Veď čo bude potom? Viete si predstaviť tú tmu? Cyklistika zmizne zo slovenských televízorov. Niečo horšie ako Mordor. Temná budúcnosť.

Gent – Wewelgem, po tretie

Prišla nedeľa a krvný obeh fanúšikov sa našťastie dostal do normálu. Dostali sme totiž ďalšiu dávku v podobe Petrovho víťazstva. Gent – Wewelgem vyhral už trikrát a zaradil sa tak medzi top bicyklistov histórie na tejto klasike. Vlastne je najúspešnejší z nich, keďže okrem troch prvých má aj jedno druhé a dve tretie miesta, vďaka čomu sa dostal pred Edieho Merckxa. Mordor sa odkladá.

Priebeh včerajších pretekov umožnil, že po prechode cez všetky bergy sa 35 km pred cieľom vytvorila silná a veľká skupina so šprintérmi ako Démare, Matthews, Viviani. Paradoxne práve účasť Vivianiho v skupine pomohla a cyklisti nekukali po sebe, kto má akej farby tretry, ale išlo sa naplno. Vivianimu totiž pripravovala záverečný dojazd exkluzívna zostava v zložení Štybar, Gilbert a Lampaert, ktorí nasadili vysoké tempo a najmä Štybar s Gilbertom ukázali perfektnú formu. Ak nemali v tíme Quick - Step z Lidla Sagana radi, po včerajšku im dôvod na cyklolásku nepridal. Vypustili tímovú dušu pre kolegu, aby nakoniec vyhral Sagan. Peter predviedol skoro 200 metrový šprint, v ktorom nedal šancu nikomu. Perfektne vystihol vhodný moment a odpichom ruskej stíhačky to zapichol až do cieľa.

Druhý Elia Viviani chvíľu vyzeral, že si ide zlomiť zápästie o bicykel, aby sa potom po dojazde úplne opustil. Niežeby to nechcel dopriať Saganovi, len mal šancu na životný výsledok. Ale aj tak, no. 

Skvelá Bora

Včera sa Bora predviedla vo výbornom svetle. Od úvodu mali vpredu jazdcov a v rozhodujúcich momentoch bol pri majstrovi sveta Marcus Burghardt. Ten v čelnej skupine pracoval iba a len pre neho a v závere prejavil dávku tímovej lásky a zdvihnutím ruky dával najavo radosť z výhry Saganovej. Potešil aj výkon Juraja Sagana, ten sa tiež vetral vpredu asi 100 km pred cieľom.

Kocky pred druhým monumentom sezóny sú teda hodené a karty odkryli všetci súperi. Celý Quick – Step Lidl bude na veľkonočnú nedeľu opäť veľmi silný. A čo ukáže Sagan? Hoci vyhral prestížnu klasiku, diskutuje sa o jeho tohtoročnej forme na kockatých bergoch.

Medzinárodné sústredenie Okolo Flámska nie je holubník a vyhrá len ten najsilnejší. On sám je zdržanlivý a vyjadreniami dáva najavo, že ma všetkých novinárov v háku.

Kým včera dal súperom šach-mat a nám fanúšikom dávku energie do nového týždňa, do nedele je to zatiaľ len šach.

Na ťahu sú belgické Flandry.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár