Veľkonočné Tréneroviny - Ako Trnava so Žilinou po vajci dostali

02.04.2018 / Richard Hanzlik
Pačinda a spol. udržali Trnavčanov.   (photo: SITA/Martin Havran             )

Pačinda a spol. udržali Trnavčanov. / (photo: SITA/Martin Havran )

Tichá noc, Veľká noc, vyhrá ViOn do Vianoc? V Žiline majú zmysel pre humor, ako sa patrí. Po kanárikovi na Myjave proti Slovanu si na nich doma zgustol Trenčín. V súboji mužstiev, ktoré keď proti sebe hrajú, rozhodcovia si na zapisovanie strelcov gólov berú linajkový A4 zošit. Slovan pretlačil v boji o tri body Ružomberok a keďže Dunajská konečne v 100 minútovom marazme porazila Trnavu, manko na lídra sa scvrklo na 7 bodov. A o týždeň nás čaká derby. V redakcii TA3 by sa napätie dalo krájať, Michalechovi opäť na tvári vidno náznaky úsmevu. Liga však bude ešte zaujímavá.

V spodnej tabuľke dostala Nitra naložené v Michalovciach, ale jej siedme miesto by už nemalo byť ohrozené. Senica s Prešovom si nič nedarujú, nechcú sa od seba vzdialiť a bod pre každého nič nevyriešil ani v tomto kole. Hráčom kola bolo počasie, keďže u nás pršalo ako vo videoklipe Madonny a ihriská sa miestami menili na bahenné kúpele v Piešťanoch.

DAC Dunajská Streda - FC Spartak Trnava 1:0, 7236 divákov

Miestny veterný tunel poznačený dažďom privítal súperov, ktorí sú opakom súbojov medzi Žilinou a Trenčínom. Na štadióne, kde robí hlásateľa maďarská verzia prístroja, ktorý dal hlas Stephenovi Hawkingovi, sa v poslednom ligovom zápase zrodila bezgólová remíza nudnejšia ako tretia repríza rokovania Národnej rady SR. Spartak si v nadstavbe určite dobre spočítal, že základom je tieto zápasy neprehrávať a neriskoval napriek tomu, že Slovan o ďalšie tri body náskok stiahol. A aj preto predviedol horší výkon, ako dvojica komentátorov internetovej televízie. A na to sa bolo včera treba naozaj snažiť.

Prvý polčas bol strašný. Radšej by som vyliezol na Slavkovský štít s Tribulom, Bučekom a Mojsejom po týždni abstinovania, ako ho videl ešte raz. Spartak v prechodovej fáze pôsobil, akoby mužstvo cestou na Žitný ostrov bolo svedkom hromadnej havárie lietadla, kozmickej lode, mestského bicykla a stáda kačiek. Ofosu s Čanturišvilim by si v nedeľu nevedeli nahrať ani program na Magio TV. Viac náznakov útoku ako hostia mal dokonca aj klubový lekár DAC. DAC bol vpredu aktívny, ale čo neurobí Pačinda, to nie je. Druhý polčas nepriniesol nič nové okrem klasického boja v strede ihriska. Skóre otvoril Bayo po nedôraze hostí a úspešnom samostatnom nájazde. Spartak zabral až na posledných pár minút, ale to nestačí ani vo filmoch pre dospelých.

MŠK Žilina - AS Trenčín 1:5, 3298 divákov

Stretnú sa tak dve ligové mužstvá bez obrany a vždy si to jedno z nich pekne odnesie. To nie je začiatok vtipu, ale intro k zápasom Guľovej bývalej a súčasnej futbalovej vyvolenej. Najprv Aďo naučil robiť obranné chyby chalanov v Trenčíne, teraz túto metodiku úspešne aplikuje v Žiline. A my, nestranní, sa na týchto zápasoch pobavíme, akoby sme sledovali novoročný Gašparovičov príhovor z pera Andreja Danka. Aj tento súboj mužstiev, ktoré majú v rodnom liste zhodne umelú trávu a obrana im hovorí asi toľko, čo Bašternákovi správne vyplnené daňové priznanie, sľuboval dobrú veľkonočnú zábavu.

Aj keď sme čakali, že to bude Žilina, ktorá vytiahne svoj kýbel tresky a nakŕmi ním hostí, stal sa opak. Hostia držali loptu, Paur sa chcel ukázať rodine a kamarátom na tribúne a Mance si spomenul, prečo postáva na opačnej strane ihriska ako Šemrinec. Otvoril skóre, Mihalík ešte stihol vyrovnať, ale potom to prišlo. Škvarka v mikrosúboji urobil zo Šemrinca na chvíľu ligového brankára a domáci bránili tak zle, že ak by Guľa v ďalšom kole do obrany postavil štyri cestné kužele, nič nepokazí. Stopéri MŠK mali asi plnú hlavu zápchy pri Strečne a Mance s Ubbinkom pri nich vyzerali ako Messi s Ronaldom. Ubbink je po tomto zápase produktívnejší ako Boris Kollár a Mance možno začína šliapať na päty Jangovi. A to bol Guľa pred zápasom spokojný s obranou.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 1:0, 1080 divákov

Ružomberok rád hráva svoje zápasy na Pasienkoch. Aby aj nie, keď je celý sektor hostí vo farbách jeho klubu. Hrnčár mal v zápase jasnú taktiku. Nechať hrať Šporara čo najviac to pôjde a púšťať k rozohrávke jedného z najlepších špilmachrov Thajskej futbalovej reprezentácie, Michala Šullu. Šporar nesklamal, ale hrdinom zápasu sa nakoniec stal brankár hostí Macík. K reči sa po zápase dostal aj kapitán Sekulič, ktorému sa nepáči, že sa súperi na Pasienkoch často uzavrú. Bude treba povedať Ivanovi mladšiemu, nech do útoku namiesto Slovinca kúpi buď útočníka, alebo psychológa so špecializáciou na introvertov.

Slovan hral futbal hore-dole. Ktovie, či to bolo ovplyvnené tým, že aj hostia sa snažili občas prevetrať obranu rýchlym Danielom, alebo doniesol Sekulič so Šullom do kabíny nejaké fajnovosti z výletu do Thajska. Zanechať hnedú škvrnu na zápasovom dianí nechcel nikto. Ruža vie, ako do pokutového územia nasťahovať celé mužstvo a k nemu v prípade potreby aj realizačný tím. Na druhej strane však boli nepríjemní v útoku a keby využili jednu zo šancí, nemusela ich Macíkova chyba až tak mrzieť. Slovan bol lepším, o tom nie je pochýb a ak by si nepoštvali Mareša, nemali by v takýchto zápasoch problémy. Ale Ivan je bojovník proti kríze a rád hodí do obehu nejaký ten mega navyše, čo z neho robí investora roka.

MFK Zemplín Michalovce - FC Nitra 4:0, 1011 divákov

Na Slovensku za tento rok padlo viac premiérov, ako gólov v zápasoch týchto mužstiev. Aby aj nie, keď Ivan Gauád v Nitre vybudoval obranné opevnenie, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani dynastia Ming. Na východe nič nie je a tentokrát tam nebola ani obrana hostí. Tí síce naďalej pri každom ofenzívnom pokuse potrebujú notárom overený trénerov súhlas na opustenie vlastnej polovice, ale to im nebráni v tom, aby si vo veľkom zobrali neplatené voľno počas zápasu a umožnili tak domácim zažiť svoje najvyššie víťazstvo v sezóne.

Už od začiatku vyzerali domáci oveľa lepšie aj bez toho, aby ich dresy musela zhodnotiť módna polícia s Emmou Tekelyovou. Taktika hostí držať vzadu nulu dlho nevydržala, obrana sa pomaly rozpadávala a ak by Gauád mohol, vymení nielen dvoch obrancov naraz, ale asi aj remeslo. Keď už mal všetky tri esá z lavičky na ihrisku, zrazil sa s reklamným bannerom Machovec a Nitra dohrávala v oslabofke, ktorú hladní domáci radi využili.

ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 2:2, 526 divákov

Televízia Markíza už pripravuje reláciu moderovanú Martinom Nikodýmom, v ktorej budú súťažiaci hádať, čo sa stane skôr. Či ligové víťazstvo ViOnu, alebo predaj zľavových kupónov na víkendové pobyty na Marse s polpenziou, vstupom do wellnesu a múzea voskových figurín v Prievidzi.

Na to, že sa stretli mužstvá, ktoré si nežijú svoj americký sen a na stav ihriska, sa odohral naozaj zaujímavý zápas. Orávikovi pomohla kritika od trénera a ťahal svoje mužstvo až do momentu, kedy sa z teplákovej súpravy nevyzliekol Kitambala a nevyužil dve spektakulárne obranné chyby ViOnu. Pintér bombou pod brvno vyrovnal a aj keď mal ešte každý po šanci, deľba bodov bola spravodlivá.

FK Železiarne Podbrezová - 1.FC Tatran Prešov 1:1, 654 divákov

Remízový kráľ z Prešova sa stále drží plece pri pleci a boj so Senicou o posledné miesto bude pravdepodobne večný. Raz sa o ňom budú učiť naše deti na hodinách dejepisu hneď vedľa kapitoly o deaflympiáde na Slovensku. Podbrezovej jar vychádza, ale na ihrisku, ktoré si pre nás počasie pripravilo, by sa zle hralo aj pexeso. Otázkou preto zostáva, koľko litrov pracieho prášku bolo potrebnýche na vypratie domácich bielych dresov.

Bahno, voda a náznaky stebiel trávy prajú nakopávanému futbalu, pri ktorom nehrozí, že sa vám lopta, prípadne ofenzívny záložník stratí vo vodnej priekope. Preto sa nemožno čudovať, že prvý gól padol po centri z takmer polovice ihriska. Leško vyslal raketu zem vzduch, našiel hlavu Djordjeviča a keď sa o pár minút vykartoval Udeh, nikto by nečakal, že Prešov sa v druhom polčase nakopne a ešte aj vyrovná. Ak by však Wiezik využil svoju tutovku, kedy sa mohol Lukáča opýtať aj na obľúbené jedlo, cestoval by Prešov domov smutný.

Zostava kola

 

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár