Saganov boj s veternými mlynmi

07.04.2018 / Miloš Kubalík
Peter Sagan a tí ostatní. (photo: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Peter Sagan a tí ostatní. / (photo: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Aby bolo o čom písať, zahraničné cyklistické weby vytvorili pred tretím monumentom sezóny rozprávku o Saganovi a zvyšku sveta. Sústredenie okolo Flámska dopadlo ako dopadlo a na rozdiel od predošlej klasiky dostal Peter Sagan šach–mat od všetkých. Terpstra mu ušiel, Quick–Step kontrolovali preteky s veľkým prehľadom a ostatní súperi nespolupracovali tak, ako by mohli. Stačí si prečítať pár článkov a celý týždeň sa neriešilo nič tak ako Saganove sťažovanie sa na súperov.

No tak sa zamyslime, čo sa asi deje v ich hlavách pred a počas pretekov.

Ako to asi vidia oni

"Predstavte si, že celú zimu šliapete reťaz, vaše plány sú víťazstvá, vaše meno je známe a aj tak o vás píšu málo. Navyše som Belgičan na domácej klasike, domáce média, domáci fanúšikovia, veď som doma. A aj tak obrovskú pozornosť sponzorov, novinárov, fanúšikov a zvierat na seba ťahá chalan zo Slovenska (odkiaľ?!), ktorý dostal od cyklistického Boha väčší talent ako ja a ešte je aj krajší. Príliš múdro síce zakaždým nerozpráva, ale je strašne obľúbený a navyše pôsobí prirodzene. Ako to dočerta robí? Kde príde, tam je šialenstvo.

Som tu síce aj ja, Belgičan, Holanďan to je fuk, ale pri mojom mene toľko diváci nekričia. Nie je ich toľko ani pri tímovom autobuse po pretekoch, aj keď on skončil štyridsiaty a ja prvý, je ich pri ňom viac. Hovorí sprostosti, robí ešte väčšie sprostosti, nahráva videá, ukazuje gestá a odpovedá na otázky ako sa mu zachce. Je trojnásobný majster sveta a hovorí sa o ňom ako o legende aj keď má len 28 rokov ale monument vyhral len jeden. Sú ho plné weby, diskusie, o mne toľko nediskutujú, alebo len občas, aj to v súvislosti s ním. Navyše vyhráva často, 103 je ozaj veľké číslo. A ak aj nevyhrá, vždy je vpredu.

A ten jeho plat oproti môjmu? Ojojooooj.

Ako sa ho do riti zbaviť? Nebudem s ním spolupracovať, nechám ho všetko v pretekoch odkrútiť. Nech sa vyšťaví fešák jeden. Keď je taký dobrý, nech ide dopredu ak chce vyhrať. Aj ja by som chcel, ale najprv sa musím zbaviť jeho. Najprv jeho."

Ako to asi vidí on

"Všetci hovoria, že som najväčší favorit. Pritom je tu veľa ďalších borcov. Skúsim to, ale nebudem ťahať ostatných. Tak poď Peťo, dáš to! Prečo nejdú aj oni dopredu? Prečo?! Oni snáď nechcú vyhrať? Načo sem išli? Odpľujem si znechutene a začnem na nich mávať. Gestikulovať. Po pretekoch ich poriadne ohovorím. Svine. O čo im ide? Sám to nezvládnem, kašlem na to. Pretekám so samými kokosovými orechmi. No proste s kokosmi."

Pravda je niekde uprostred

Ako sa hovorí, po Ronde je každý generál. Všetci vedeli čo mal Sagan urobiť a prečo nevyhral. Ak ste zavítali napríklad na Cyclingnews.com, diskusie neriešili víťaza, ale porazeného majstra sveta. Hoci porazených tam bolo viacero, riešili len jedného. To je jeho vizitka, je najžiadanejší. Aj cyklisti sú len ľudia a neverím tomu, že tam nie je určitý stupeň závisti.

Sagan povedal pravdu, súperi sú až príliš pasívni. Tiež si koľkokrát poviem načo tam dočerta lezú, oni nechcú vyhrať? Čo na to tím, sponzori?

Jeho sťažnosti na súperov sú však v poslednom období už príliš časté a nerobí to dobrú krv. Peter sa dal na boj, ktorý nemôže nikdy vyhrať a môže sa stať, že si znepriatelí aj kamarátov v pelotóne. Občas je lepšie zahryznúť si do jazyka aj keby to bola pravda. Čo povie on, má v cyklistickom svete veľkú váhu. Novinári po celom svete prepisujú, skrášľujú a razom sa môže z neho stať uplakanec.

Po slovách Toma Boonena, žeby mal byť radšej ticho a iné bla bla, reagoval Peter (alebo jeho PR tím) úplne že perfektne a na twitter zavesil fotku z Richmondu, na ktorej mu okrem belgickej legendy gratulovali nezištne a nonšalantne všetci porazení, čo išli okolo. Kamaráti.

 

Cez víkend idú cyklisti pedálovať do Francúzska a nechajú si vytriasť zadky a paže. To budú preteky, do paže! Slávne Paríž – Roubaix Petrovi nikdy priveľmi neprialo, ale favoritom bude opäť. Či bude v Lidli francúzsky týždeň, alebo vyhrá niekto iný, uvidíme.

Hlavne nech Peter bojuje so súpermi na trati a nie s veternými mlynmi. Pódium bude tá najlepšia odpoveď. Aj keď my vždy veríme v najvyššiu métu. Veríme.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár