FnL a quattro Šlágroni: Problémy finalistov Ligy majstrov

09.05.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Hviezdy každého Clasica. (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Hviezdy každého Clasica. / (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Real a Liverpool sú vo finále Ligy majstrov, všetci dobre vieme. Okrem toho ale majú aj ligové povinnosti a obaja museli cez víkend na náročné zápasy k rivalom. Madridisti na Nou Camp, Kloppovci zavítali na Stamford Bridge. Zápasy odhalili, čo vieme najneskôr od doby kedy Petržalka hrala Ligu majstrov roku Pána 2005. Nie je jednoduché hrať do mája Európu aj ťahať v lige na titul. No dobre, Liverpool nemal šancu odkedy Guardiola vybudoval náskok pred Vianocami a Zidanovci na titul zabudli tiež už pradávno. Ale aj tak. Stále bolo o čo hrať a hádajte, koľkí z nich aj vyhrali. Správne, ani jeden.

K nim sme pridali dva ďalšie hity víkendu a máme tu deviate vydanie Fešáka na lajne a quattro Šlágroni. Ak ste zvedaví ako vyzerá finálová osmička fešákov, ktorých ste posunuli do finálovej zostavy, nech sa páči: Niko Kovač (Frankfurt), Massimiliano Allegri (Juventus), Pep Guardiola (Manchester City), Zinedine Zidane (Real Mardid), Gennaro Gatuso (AC Milano), Diego Simeone (Atlético), Jose Mourinho (Manchester United), Luciano Spaletti (Inter Milan). Tento týždeň k nim pribudne deviaty.

Pocta trénerovi, ktorá hlasovanie sprevádza, bude pre zmenu patriť Vladimírovi Weissovi staršiemu. Tréner, ktorý ako prvý dotiahol Slovensko na majstrovstvá sveta a urobil s Petržalkou pred rokmi doslova šokujúcu dieru do klubovej Európy, si napriek tomu že je stále mimoriadne aktívny, oceniť zaslúži.

Barcelona - Real Madrid 2:2

Plánovať jarné El Clásico na máj skrýva v sebe viaceré riziká. Jednak môže byť súťaž vybavená a o majstrovi rozhodné. Druhak môže jeden z tímov mať pred sebou finále Ligy majstrov. Čo španielsky čert nechcel, oboje sa splnilo v edícii La Ligy 2018.

Barcelona je majstrom s veľkým predstihom a Real postúpil do tretieho finále Ligy šampiónov za štyri roky. Ako sa hovorí, aj býk je celý, aj torreadora oslavujú. Ešte že je zápas tých dvoch o niečom aj keď je z pohľadu ligovej tabuľky doslova o ničom. Dá sa spoľahnúť na osem žltých a jednu červenú (doslova), karty za "surovosť", "nešportové správanie", "podkopnutie", "držanie" a tak ďalej, a tak podobne. Fanúšikovia oboch strán sa nemajú o nič radšej a ani dres sa celkom určite nepodarilo zmeniť ani jednému človeku na zemi. Buď, alebo.

Messi aj Ronaldo skórovali, sekundovali im Suarez a Bale. Sto tisíc divákov sa rozišlo uspokojených, miliardy (jedna? dve?) pri obrazovkách dostali chutný predkrm pred majstrovstvami sveta v Rusku.

Ernesto Valverde od nás dostáva poslednú šancu. Patrí tréner Barcelony do finálovej zostavy Fešáka na lajne?

Hodnotenie štýlu

Chelsea - Liverpool 1:0

Oliver Giroud dal štvrtý gól v posledných piatich zápasoch, Chelsea stráca na Tottenham dva body dve kolá pred koncom a ešte sníva o poslednej miestenke vietekam. Liverpool potrebuje v nedeľu bod proti Brightonu na definitívu Ligy majstrov v budúcej sezóne - teda ak o týždeň neporazí Real vo finále. Aj účinkovanie druhého finalistu Ligy majstrov nezostalo v lige bez následkov.

Liverpool mal síce optickú prevahu a loptu na kopačkách oveľa častejšie, hráči Chelsea si stihli prihrať len polovicu lôpt, ktoré medzi sebou posúvali The Reds. Na strely boli ale aktívnejší londýnčania no a jedna sa v prvom polčase ujala. Liverpool po šiestich zápasoch prehral, mrzieť to Kloppovcov až tak veľmi nemusí. Chelsea bola o kúsok motivovanejšia, jednoducho zápas potrebovala o ten chĺpok viac. Aj ho získala a situáciu v Premier league aspoň trochu zamotala. Aj keď sa veľkí v záverečných kolách už proti sebe nepostavia. Vraj kvôli televízii.

Klopp ešte kloppe na dvere finále Fešáka na lajne. Čítajte o jeho štýle a rozhodnite, či tam patrí.

Marseille - Nice 2:1

Olympique finišuje smerujúc k tretiemu miestu zaručujúcemu lepšiu eurosúťaž ako tú, v ktorej postúpili do finále. O Euroligu si to rozdajú s Atléticom, Ligu majstrov tak môžu získať dvoma spôsobmi.

V lige si doma poradili s Nice, aj keď legendárny, nezabudnuteľný a stále ikonický Mário Balotelli poslal hostí už po piatich minútach do vedenia. Či zaujal víťaznú pózu ako vtedy na EURO turnaji nevedno, skôr už ale podobné psie kusy nerobí. Žiaľ. Olympique dlho nesmútil a Germain vyrovnal ešte skôr, ako sa skončila úvodná štvrťhodinka. O všetkom rozhodol Gustavo Payet, kapitán Marseille. Dvadsať minút pred koncom vsietil posledný gól zápasu. Problémom Nice bolo, že sa chalani v každom polčase zmohli len na jednu strelu na bránku. Balotelliho sa ujala, v druhom polčase už toľko šťastia neprialo. Prehrali zaslúžene.

Do finále Fešáka sa môže dostať ďalší tréner finalistu jedného z európskych pohárov. Tréner Olympique sa už raz pokúšal, skúsili sme ho postaviť v inej konštelácii. Posúďte jeho štýl a rozhodnite, či mu dáte šancu.

Lazio Rím - Atalanta Bergamo 1:1

Rimania sú v tabuľke štvrtí a štyria Taliani - lepšie povedané štyri talianske kluby - sa pozrú na jeseň do skupín Ligy majstrov. Práve boj o štvrté miesto je poslednou zaujímavou zápletkou v Série A v máji 2018. Juventus si titul postráži, Neapolu došiel dych. Inter, aktuálne piate mužstvo, ale šliape Laziu po krku. My držíme palce aj prsty Škriniarovcom, preto nás víkendový výsledok z Ríma potešil.

Lazio hralo doma s Atalantou Bergamo, ktorá ešte sníva o kvalifikácii Európskej ligy. AC Miláno, konkurent v ľútom boji šiesty flek, v sobotu deklasoval a tak Bergamo vedelo že bude lepšie ak v Ríme neprehrá. Na počudovanie mnohých sa hostia vôbec nesprávali ako zápasový outsider. Už v druhej minúte šli do vedenia no náskok neudržali. Keď bolo po 25 minútach 1:1 nezdalo sa, žeby zápas mal presne takým výsledkom aj skončiť. Atlanta najmä v druhom polčase búšila, bola silnejšia na lopte aj sa viac dostávala do zakončenia. Víťazný gól ale hostia nedali a tak sa pred AC nedostali.

O šieste miesto v talianskej lige si to tí dvaja rozdajú cez víkend. Hrá sa v Bergame, porazenému zostane pravdepodobne dlhý nos a prázdna kešeň.

O postup do finále Fešáka sa pokúsi kouč Lazia.