Chceme viac Valábika!

12.05.2018 / Miloš Kubalík
Boris Valábik. (photo: SITA/k.Marián Peiger)

Boris Valábik. / (photo: SITA/k.Marián Peiger)

Kto je najlepší Slovák na tohtoročných majstrovstvách sveta? Jednoznačne Boris Valábik. Hoci ho už Telovýchovný vedúci pochválil v jednej zo svojich obľúbených dokrútok, dovolím si poukázať podrobnejšie na jeho kvality.

Robustný obranca so skúsenosťami z NHL si zahral za Slovensko aj na MS. Niektorí ho prezývali "Lomidrevo". Talentom veľmi nenadchol (dodnes občas sympaticky vytiahne v štúdiu sebakritiku), bitkami už viac - býval aj ochrancom hlavných hviezd svojich tímov.

Do najlepšej ligy na svete bol draftovaný v prvom kole draftu v roku 2004 z desiateho miesta. Čo je veľmi vysoko. Vyššie, pokiaľ ma pamäť neklame, boli z našich len Marián Gáborík (3) a Robert Petrovický (9). Opravte ma ak sa mýlim, odborníci.

Valábik verzus ostatní

No a tento Valábik začal po konci kariéry pomáhať a chrániť občanov našej krajiny v na mieru ušitom zelenom obleku. Prvýkrát na seba upozornil v rozhovore, v ktorom hejtoval Jána Filca a mnohí pobúrenci na to reagovali akože to čo si dovoľuje.

Na tohtoročných majstrovstvách sveta podáva však zo slovenských hokejistov najstabilnejšie výkony v každom zápase. Dovolí si prejsť ako bývalý obranca aj do útoku a svojich kolegov v štúdiu koľkokrát postaví len do polohy štatistov a poslucháčov.

Odkedy dali v RTVS priestor bývalým hokejistom počas šampionátov, videli sme vysmiateho Lintnera, Lašáka, Staňu, Pardavého. Prenosy dostali šťavu a bolo zaujímavé pozerať sa na známe tváre v inej polohe ako keď mali na hlavách prilby. Boris Valábik nastavil však latku ešte vyššie.

Jeho predzápasové, prestávkové a pozápasové analýzy v štúdiu majú hlavu aj pätu. Hoci nepatril medzi najlepších hokejistov na svete neznamená to, že nerozumie hokeju. V NHL učia hokejistov okrem hry s pukom aj k vystupovaniu pred novinármi a kamerou, Boris toto umenie zvláda na jednotku.

Stručne, presne, s pointou

Kým v minulosti som stihol cez prestávku napríklad povysávať, umyť okno, umyť riady, ísť sa zbaviť jedného piva alebo iných domácich povinností, teraz sa teším na analýzy a elektronickú ceruzku. Konečne nepočúvame obyčajné suché konštatovania a frázy obúchané ako hokejové mantinely.

Valábik sa v postrehoch nebojí reprezentantov kritizovať, na čo sme neboli a nie sme zvyknutí. Povie, čo vidí, čo má na srdci, to dá na jazyk. Nebál sa zložiť rukavice na ľade a nebojí sa ani v televízore.

Igor Tóth, najznámejší ceruzkový analytik v slovenskom televízore sa asi aj trochu urazil, keď Valábik atakoval jeho výklad. Ja ho ale žeriem. Cez prestávku je schopný vysvetliť aj tri herné situácie. Stručne, presne a s pointou, kde sa stala chyba. Tri príklady za všetky: 

„Oprášiť prach z puku jeho miešaním v obrannom pásme je úplne zbytočné a navyše.“

„Puk je rýchlejší ako hráč a musí lietať z hokejky na hokejku.“

„Hráčom sa zapol tzv. panic button a všetci išli po jednom puku.“

Aj obyčajný laik zrazu hokej vidí inak ako predtým a lepšie mu rozumie. O koľkých hokejových odborníkoch z radov bývalých hráčov alebo trénerov sme to mohli povedať v časoch "pred Borisom"? Na majstrovstvá sveta v Dánsku mi zostanú dve silné spomienky. Hosť v štúdiu a vtipná reklama. 

Chceme viac Borisa Valábika! A joooooj, klobásky.

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár