Kým vieš dýchať tak máš nádej

13.05.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Laco Nagy.  (photo: SITA/Martin Havran             )

Laco Nagy. / (photo: SITA/Martin Havran )

Ani sme nečakali, že sobotňajší zápas proti Švédom bude tak chutiť. Slovenskí hokejisti obhajcom titulu poriadne zavarili. Vitajte pri ďalšej časti spravodajstva bez stresu

Spravodajstvo bez stresu

Slovenskí reprezentanti odohrali svoj doteraz najlepší zápas proti doteraz najsilnejšiemu súperovi. Švédi majú 16 hráčov z NHL a to nie hociakých. Len jeden Rakell dal za ostatné dva roky v Anaheime viac gólov, ako v aktuálnej sezóne v najlepšej lige všetci Slováci dohromady (67 vs 60). Rybárovi na začiatku pečiatkoval len červeň na hornej žŕdke, Patrik síce dostal štyri góly no pochytal ich oveľa viac. Hodinky pre najlepšieho hráča mu nikto nebude závidieť. 

Hoci si ich za najlepší výkon na MS v Dánsku zaslúžili veru viacerí. Nagy konečne strelil gól po ktorom som aj ja od radosti doma kričal góóól! Konečne sme mali pri televízoroch zvýšený tlak z toho správneho hokejového dôvodu. Prehra ktorú zariadil smoliar turnaja Andrej Sekera, nebolela. Skôr naopak. 

"Kým vieš dýchať tak máš nádej," spievali superstaristi svojho času národu. Hokejisti sa v Dánsku nadýchli a o nádeji som tak mohol hovoriť aj v tradičnom krátkom komentári. 

Nielen zápasom našich boli majstrovstvá živé, aj inde sa diali veľké veci. Fíni rozobrali nervóznu Kanadu 5:1. Dve prehry javorových favoritov v základnej skupine sú povážlivé, už dnes je jasné že budú mať atraktívneho súpera v štvrtkovom štvrťfinále. Dáni stále vyhrávajú a celkom nečakane sú v hre stále aj Lotyši. Títo dvaja hrajú proti sebe v utorok posledný zápas základných skupín. Keď to bude bitka o postup do playoff, bude to priam orgazmické. 

V našej skupine Slovákom pomohli Rusi. Švajčiarom nepustili ni bod. Musia pomôcť aj v pondelok, pre zmenu slabým výkonom ako v Pjongčangu. Kalkulačky ste už naleštili?  

Hrdinovia dánskeho ľadu 

Vraj som v komentári zabudol na Laca Nagya. Nie, nie, nezabudol. Len som si ho šetril do rubriky Hrdinovia dánskeho ľadu. Najstarší Slovák na MS je mozgom prvého útoku, aj proti Švédom zapísal 1+1. Najmä jeho gól stál za to, vyrovnanie zdvihlo z kresiel, gaučov a stoličiek hokejovú republiku. Pri góle Ďalogu len pristavil puk a nezavadzal, viac nebolo treba. Ladislav hrá znova v reprezentácii príkladne. Nič nové, len má už skoro 40 rokov, čo je na útočníka dinosaurí vek.  

Zato fínsky chalan Eeli Tolvanen to dal "na českého medveďa". Po tom, čo Nashville vypadol z playoff NHL sadol do lietadla, priletel pred zápasom proti Kanade a strelil gól. Mladík s rokom narodenia 1999 (!) hral za Jokerit a v 60 zápasoch vrátane playoff strelil 25 gólov (!!), Potom si ho stiahli Predátori pre Stanley Cup (!!!) a teraz jeho služby využíva fínsky nároďák. Má číslo 81, keby ste ho v najbližšom zázname - keďže zápasy Fínov zo zásady nevysielajú v priamych prenosoch - hľadali. 

Pomaličky, potichúčky smerujú k prvému miestu v skupine B Amíci. V piatich zápasoch neprehrali a len zlomyseľnosť žrebu mohla naplánovať finále skupiny a teda ich zápas proti Fínom na utorkový obed. Patrick Kane si napráva chuť po zlej sezóne Chicaga, vedie všetkých prihrávkárov s 9 pomôckami pre spoluhráčov a má 12 bodov produktivity. Americký rekord na MS je tuším 15, má ako sa hovorí našliapnuté.  

Tabuľka vystresovaných

1. Bielorusko

Bieli Rusi vypadli po priam hanebnom turnaji. Na twittri si z nich uťahujú, že by sa mali pozerať do rodokmeňov po dánskych predkoch a skúsiť žiadať o azyl. V utorok by mohli už riešiť iné problémy ako posledný zápas proti Slovákom a vypustiť ho tak ako vypustili všetky doterajšie.  

2. Kanada

Javory prišli na turnaj bez brankára. Formálne majú troch čo si pribalili betóny, lapačky a vyrážačky, v poradí úspešnosti zákrokov sú ako tím na 12. mieste zo 16 účastníkov. Manko sa prejavuje najmä v zápasoch s výbermi čo to vedia, v dvoch dueloch proti Amerike a Fínom dostali 10 gólov. Vo štvrťfinále môžu byť brankári rozhodujúcimi hráčmi na ľade, ak dostanú päť od Rusov alebo Švédov, majú po chlebe. 

3. Nemecko

Leon Draisaitl je šiesty najproduktívnejší na celom turnaji, čo je celkom neuveriteľné, keďže Nemci dali len 13 gólov. Leon z Edmontonu má 9 bodov kanadských. Striebro z olympiády neobhája a navyše pravdepodobne skončia za Lotyšmi, Dánmi aj Slovákmi v celkovej tabuľke. Neprotestujeme. 

Traja, čo sú v pohode

1. Fínsko

Vieme, že Suomi sú dobrí, ale Kanadu takto vyklepať? Navyše po tom, čo prehrali s Dánmi? Aký bol ten kurz že to celé vyhrajú? 

2. Dánsko

Domáci idú na playoff. Mali by sme ich výkonom venovať viac pozornosti, o rok ich potrebujeme napodobiť. Nehrajú v najväčšom meste, išli mimo Kodaň. To je dobré, lebo niečo podobné sa chystá aj na MS2019. Slovenskoooo v Košiciach. Už len dokázať uhrať na domácich MS štvrťfinále a bude dobre. Nie teraz, teraz to Hamleti asi zvládnu. O rok, to chceme. 

3. Slovensko

No konečne. Po piatich zápasoch to vyzerá nádejne. Ale o tom som už písal. Užime si nedeľu bez stresu a v pondelok Hor´ sa na Rusa! 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár