Na vlastné buľvy: Kde sa dvaja bijú, tretí prehráva

14.05.2018 / Zuzana Botikova
Futbalisti pozývali na party. (photo: Zuzana Botíková)

Futbalisti pozývali na party. / (photo: Zuzana Botíková)

Bayern opäť raz nudne potvrdil nadvládu nad nemeckou Bundesligou... no dobre, aj keď to tak „zvonka“ nevyzerá, Bundesliga nie je iba Bayern. Na posledný špíltág sezóny sme sa boli pozrieť na zápas dvoch tímov zo spodnej polovice tabuľky: Mainz 05 vs. Werder Brémy. A výsledok? Prehral Hamburg!

Hlavne, že sa hrá

Pekne poporiadku, najprv poďme na štadión, do Opel Arény, ktorú Mainz iba prednedávnom postavil v poliach za mestom. Do polí odváža fanúšikov spred vlakovej stanice kyvadlovka, jeden autobus za druhým. Nastupujú najmä domáce červené dresy, ale aj veľa zelených, všetci spolu, s kebabmi do ruky a v priateľských rozhovoroch. Keďže sme vo vinárskom regióne, tak sa v buse otvára fľaša Müller Thurgau. Za päť minút, čo trvá cesta do polí (Mainz je malé mesto) sa stihne aj vypiť. Jeden anglický spolucestujúci, ktorý ako priznáva doma fandí tímu z piatej ligy sa s Mainzanmi zhoduje na tom, že výsledky sú jedno, hlavne, že sa hrá.

„Výsledky sú jedno, hlavne že sa hrá“ by mohlo byť motto Mainzu 05, tímu, ktorý v Bundeslige dlhodobo okupuje miesta v spodnej polovici tabuľky. Ich mottom síce je „Mainz bleibt eins“, teda, že zostávajú jedničkami, ale pravdepodobne tým myslia to, že sú radi za prvú ligu. A aj keď pred pár týždňami balansovali na hrane zostupu, nakoniec sa to nejak utriaslo na 14. miesto z 18, a to stačí.

Mladý Juergen Klopp. Zdroj: wn.de

Červená procesia medzičasom prejde od kyvadlovky ku štadiónu, tribúny sa zapĺňajú, hostia z Brém zapaľujú pyrotechniku. Zeleno-biely dym, ktorý akoby pripravili ultras Slizolinu, zamorí celý štadión a trochu tak pokazí predzápasovú performance domácich, ktorí držia šály nad hlavami a spievajú liverpoolsku „You’ll never walk alone“. Páčila sa im, tak si ju spievajú, zaujímavejšia história za tým ževraj nie je. No kým Mainz vďačí Liverpoolu za hymnu, Liverpool môže svojím spôsobom vďačiť Mainzu za Jürgena Kloppa. Ten totiž celú svoju profi kariéru odohral za (vtedy druholigový) Mainz, neskôr sa stal jeho manažérom a dokonca ho v 2004 dostal do Bundesligy. Tu sa vypracoval, a sem aj z času načas dovedie Liverpool na priateľský zápas.

Špíl začína, Mainz v červenom, zelené Brémy vo fialovo-oranžovom, tribúny spievajú, väčšinou každá niečo svoje, ale keď sa náhodou zhodnú na popevku, tak sa nezhodnú na tempe a vzniká tak bizarný stereo-kánon. Na trávniku sa hrá aktívne, kombinácie aj dlhé lopty... ani by ste nepovedali, že hrá priemerný s podpriemerným. Ale zas „Bundes, je Bundes“, ako mi na Messengeri píše Telovýchovný vedúci, keď sa ponúkam, že napriek hokejovej sezóne spíšem pár riadkov z futbalu.

Po góle dychovka

Od úvodu sa hra drží najmä na polovici hostí. Ako hej, vidieť, že Mainz sa viac snaží, ale tiež treba povedať, že na brémskej polke je viac tieňa. Zatiaľ čo na druhej strane ihriska musí mať mainzský brankár šiltovku. V 12tej minúte sa pressing v tieni vypláca, Mainz dáva gól a štadiónom sa ozve víťazná dychovka. Po dychovke pokračujú v speve tribúny. Nech sa prihlási tím, ktorý nemá svoju vlastnú cover verziu „Take me home, country roads“... svoju verziu tu majú Brémy aj Mainz.

Autorom mainzského gólu je stredopoliar Jean-Philippe Gbamin, pôvodom z Elfenbeinküste. To je nemecký výraz pre Pobrežie Slonoviny, nie nohy elfov (čo som si chvíľu myslela ja). Každopádne, Gbamin je najviditeľnejší hráč Mainzu... pravdepodobne aj najvyšší, ale aj hernú viditeľnosť dokazuje v každej akcií. Akcií pri brémskej bránke je v priebehu nasledujúcich desiatich minút dosť. No keďže aj tu platí pravidlo: „nedáš-dostaneš“, tak po jednej z mnohých mainzských akcií namierených na zvýšenie skóre sa situácia zrazu obráti, loptu majú Brémy a šup-ho smer slnkom zaliata mainzská bránka a nikým nebránený mainzský brankár v šiltovke. Gól, 1-1, Florian Kainz, žiadna veselá dychovka, iba zeleno-biele vlajočky v rohu fanúšikov hostí. Zvyšok prvého polčasu sa potom dohrá v tieni brémskej polky ihriska.

Pivo, klobásy, Scooter a zápas 400km ďaleko

Cez prestávku sa v duchu nemeckej tradície „Samstags Halb Vier - Fuẞball, Bratwurst und Bier“ odoberú diváci zo svojich miest stáť fronty na pivá a klobásy. Do tanca i na počúvanie vyhráva 90tkový playlist kapely Scooter.

V druhej polovici zápasu to najprv vyzerá, akoby si okrem divákov dali pivo a klobásy aj hráči. Celé je to trochu spomalené, pozornosť mi skĺzava k lietadlám, ktoré prelietavajú nad štadiónom, klesajúc v smere frankfurtské letisko. Každé 3-4 minúty jedno lietadlo. Mainzský brankár už je bez šiltovky.

Okolo 55. minúty sa však prebudí tribúna hostí. Na obrazovke sa totiž zjavujú priebežné výsledky iných zápasov. To, že Bayern niekde prehráva už 1-3 nikoho nezaujíma, ale informácia, že Wolfsburg vedie o gól nad 1.FC Kolín spôsobí opätovné vzplanutie zeleno-bielej pyrotechniky a nový popevok v repertoári: „Zweite Liga, Hamburg ist dabei!“ Výhra Wolfsburgu totiž znamená, že jedno zo zostupových miest bude definitívne patriť Hamburgu SV, najväčšiemu rivalovi Brém. V priebehu nasledujúcich minút sa už ani tak nesleduje stav zápasu v Opel Aréne, ale stav zápasu vo Volkswagen Aréne. Brémska tribúna spustí oslavy vždy, ako dá Wolfsburg gól. 34 000 divákov na vypredanom štadióne akoby mimochodom sledovalo zápas, ktorý sa hrá 400 km od ihriska, ktoré majú rovno pod nosom.

Ale nie, nemôžeme divákom krivdiť. Mainzania vytrvalo spievajú viac-menej synchronizované chorály aj počas druhej polky zápasu, hráči sa im zato odvďačia dvoma nastrelenými brvnami brémskej bránky. A brémski fanúšikovia tiež zatlieskajú svojim, keď tí v 79. minúte strelia gól na 2-1. Na trávniku sa však odohrávajú aj ďalšie epizódky. Napríklad v 75. minúte hráč Brém fauluje hráča Mainzu, ten ostane ležať a ukazuje na členok. Vinný Bréman sa k nemu vráti a začne mu ten členok naprávať. Všetko pekne kolegiálne.

Nadstavujú sa tri minúty, v brémskom sektore sa roztiahne na pozdrav Hamburgu transparent „Absteiger“ (zostupujúci), Mainzania, aby sa nepovedalo, ešte raz nastrelia brvno a rozhodca odpíska koniec. Ostáva sa na ihrisku, teraz transparent rozbaľujú hráči. Ďakujú fanúšikom za podporu a odkazujú, že bundesligová párty pokračuje aj ďalšiu sezónu. Moderátor zas odkazuje, že párty pokračuje na parkovisku pred štadiónom, kde je pivo za euro a klobásy za dve. Najbližšia sobota s futbalom, pivom a klobásami sa totiž bude konať až koncom augusta.