Proti Rusom chceme olympijské repete

14.05.2018 / Tomáš Tomeček
Je jedno či dá gól Bakoš alebo niekto iný. Chceme vyhrať.  (photo: SITA/AP Photo/Matt Slocum)

Je jedno či dá gól Bakoš alebo niekto iný. Chceme vyhrať. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Slocum)

Na zverencov Craiga Ramsayho čaká dnes najťažší súper v skupine na MS v Dánsku, Rusko. Všetci dobre vieme, aký dôležitý zápas na nás čaká. Výhra priblíži Slovákov k vysnívanému štvrťfinále. 

Občas nám nasekali

Posledný zápas na šampionáte proti Ruskej federácii sme odohrali len nedávno, pred rokom. Zdeno Cíger bol trénerom, tímu sa nič nedarilo a kanárik od zbornej (0:6) vlastne ani neprekvapil. V bránke sme mali Júliusa Hudáčka, dnes nastúpi Čiliak. Vlani sme schytali najvyššiu prehru na šampionáte od Rusov, hoci šesť gólov nám dali na MS aj v rokoch 1998 a 2012. Zakaždým sme ale sovietskeho brankára dokázali prekonať minimálne raz.

VÝHRY NA(D) ZLATO

Nemôžeme povedať, že by sme s Rusmi zakaždým len prehrávali. Na piedestáli spomienok slovenských fanúšikov je zápas z roku 2002 a Göteborské finále. Víťaznú strelu Petra Bondru po prihrávke Pálffyho sme videli stokrát. Minimálne. 

Vôbec by sme sa nehnevali, keby sa podobná situácia zopakovala aj v Kodani, veď Bondru v mužstve máme. Celková šampionátová bilancia medzi mužstvami je z nášho pohľadu 3-2-8 pre Rusko.

Na olympiáde sme lepší my, vyhrali sme trikrát a prehrali len raz. Všetky tri výhry boli krásne, v Turíne Gáboríkova, vo Vancouveri Demitrova a v Pjongčangu Ramsayho.

PROGNÓZA

V Ruskom mužstve korčuľuje Kaprizov. To je ten chalanisko, čo skóroval aj na olympiáde. Rovnako, ako Gavrikov. Elitná formácia predstavuje elitnú hrozbu. Mladíkom v ruských dresoch je treba hokej poriadne znepríjemniť, samozrejme v medziach fair play. Hoci máme elitné oslabenia na turnaji, netreba pokúšať štatistiky. 

Hokej hore-dole tiež nemusí byť to pravé orechové, na druhej stranu treba povedať, že hoci si Šesťorkin zatiaľ drží čisté konto, Košečkin veľkou istotou v bráne nie je. V posledných dvoch stretnutiach inkasoval dohromady šesťkrát a hoci v prvých troch zápasoch Rusi nedostali ani gól, súperi na nich našli recept. Načim odkukať.

Kľúčom k úspechu by mohla byť podobná hra ako proti trom korunkám. Zodpovedný návrat všetkých dozadu, skvelý výkon brankára, trochu športového šťastia a obetavosť. My vo víťazstvo veríme, nemáme dôvod byť pesimisti.

Partia okolo Craiga Ramsayho si dôveru zaslúžila.  

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2018. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár