Slováci Rusov nevystresovali a Francúzi sa šetrili na Helvétov. Dúfajme

15.05.2018 / Tomáš Tomeček
Snažili sme sa, nestačilo. (photo: SITA/AP Photo)

Snažili sme sa, nestačilo. / (photo: SITA/AP Photo)

Slovenskí reprezentanti sa so šampionátom môžu rozlúčiť už pred štvrťfinálovými bránami. Prehra s Ruskom nepatrí do kategórie veľkých prekvapení, vzhľadom na kvalitu oboch súperov. Sovieti si svoje stresujúce zápasy zahrali proti Švajčiarom aj Čechom, Slovákov mali celý zápas pekne pod kontrolou. Ak ale vyhrajú Francúzi proti Helvétom, bude štvrťfinále v našich rukách. To budú nervy! Teda, bodaj by boli.

Spravodajstvo bez stresu

Čechom v zápase s Francúzmi poriadne chytil Horák a galský kohút sa poriadne nedostal z obrannej tretiny. Aj tak mu šesťkrát spadol hrebienok. Keby Francúzi nefaulovali, ani by sa nedostali do zápisu zo stretnutia.  Azda ten kŕč nezopakujú dnes proti tým bielokrižiakom.

Bývalí bratranci už majú fajront. Hyka Chytil Kubalík a Komarek dvakrát Raffl. Zápas proti Rakúšanom sa tak skončil 4:3.  Trénerovi Jandáčovi zdvihla tlak najmä záverečná tretina, ktorú jeho zverenci nezvládli pomerom 1:2 a stala sa tak jedinou záverečnou na turnaji, ktorú doteraz prehrali. A práve s outsiderom skupiny. Kto by to bol povedal.

Aj Fíni sa dosť nečakane vytrápili. Druhýkrát na turnaji, tentokrát s málo strieľajúcimi Nemcami. Len 12 zásahov brankára nevyvažuje ani zďaleka tri, čo sa zastavili až za bránkovou čiarou. Nečakaná komplikácia Ahovcov znamená, že po prehre 2:3 po predĺžení môžu naraziť na Rusov alebo Švédov o čosi skôr ako chceli.

Hrdinovia dánskeho ľadu

Hráč tímu Nemecka, ktorý vezme 2 body Fínom rozhodujúcim gólom v predĺžení sa volá Marcus Eisenschmid a zaslúži si byť hrdinom dánskeho ľadu.  A ešte predtým aj asistoval na vyrovnávajúci gól Bjorna Kruppa Pri rozhodujúcom zásahu si úlohy vymenili a syn bývalého reprezentačného trénera si pripísal asistenciu

Supertalent českého hokeja David Pastrňák opäť skóroval. Mal tretinový podiel na poltuctovom víťazstve proti Francúzom. Minimálne. Uvidíme, či dovedie svoju reprezentáciu k medailovým pozíciám.

Michael Backlud je najlepší asistent spomedzi kapitánov. Alebo jeden z najlepších. Kapitán troch koruniek bol pri štyroch strelených góloch svojho mužstva proti Švajčiarom. Výnimočný výkon. Michael je okrem dobrého kapitána a asistenta aj skvelým režisérom hry Sverige.

Tabuľka vystresovaných

1. Francúzsko

Šesť inkasovaných gólov na šampionáte je veľa pre každého. Ešte horšia je štatistika striel na bránu. Len desať pukov na Ritticha? Snáď si ostré rany šetrili na Švajčiarov.

2. Kanada

Javorové listy mali v zápase s Lotyšškom veľký problém. Zápas McDavida s Goliašisom sa po 60 minútach predlžoval a to naozaj nikto nečakal. Javorové listy sa obávali o štvrťfinále celú minútu. Potom ich zo stresu dostal spomínaný Connor.

3. Nórsko

„Jak něco není z USA tak se to pánúm nelíbí?!“ pýtal sa kedysi Mirek Donutil. Myslím, že hokejisti krajiny tisícich Fjordov by brali za súpera hocikoho iného, len nie Američanov. Chlapi spoza veľkej mláky prišli, nastúpili, vyškolili súpera z presiloviek v prvej polovici zápasu, aby v ďalšom priebehu dielo skazy dokončili a zvíťazili 9:3.

Traja, čo sú v pohode

1. Nemecko

Chválime efektivitu nemeckých hokejistov. 20% je naozaj pekné číslo, proti Suomi dvojnásobne. Pekná rozlúčka so šampionátom. Prilby dole. Keby tak hrali častejšie, mohli pokojne obhájiť striebro z OH. Vlastne nie, nemohli. Mohli ale postúpiť do štvrťfinále, alebo tak.

2. USA

Američania majú na konte 37 vsietených gólov a to ešte nehrali všetky zápasy na turnaji. Nepochybne pôjde o šláger dňa. Zámorskí hráči si stretnutie nepochybne užijú, majú ako sa hovorí nahrané. Horší ako druhí neskončia a tak ich čakajú v najhoršom prípade Česi. V najlepšom Slováci.

3. Lotyšsko

Kde začať. Pobaltská krajina sa hrdinsky postavila hviezdami nabitej Kanade, a aj len 15 striel im stačilo na jeden bod. Brankár Gudlevskis po úvodnom inkasovanom góle ďalšie komplikácie nepripustil, a keby nebolo zlého striedania spoluhráča v predĺžení, možno by sa tešil so spoluhráčmi aj z dvoch bodov.