Na Bielorusov!

15.05.2018 / Tomáš Tomeček
Posledná bitka v Kodani v zápase skupiny bude proti Bielorusom.  (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Posledná bitka v Kodani v zápase skupiny bude proti Bielorusom. / (photo: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

Hokejistov s dvojkrížom na hrudi čaká posledný súper v osemfinálovej skupine – demotivované Bielorusko. Otázne je, či budú demotivovaní aj naši.

ŠTATISTIKY PREDCHÁDZAJÚCICH ZÁPASOV

Posledné dve stretnutia v rámci MS nedopadli pre náš výber veľmi slávne. V roku 2016 sme prehrali pomerne jednoznačne 2:4 napriek vedeniu 2:0 ešte pred treťou tretinou. Góly vsietili Jurčo a Sekera. V tretej tretine prišiel šok a bieloruská gólová explózia.

O rok skôr zachraňoval dva body Meszároš vyrovnávajúcim zásahom v tretej tretine na 1:1 a gólom v predĺžení. Celková šampionátová bilancia v posledných 13 rokoch vyzerá takto: 6-0-3

ANI V PRIATEĽSKÝCH ZÁPASOCH NÁM RUŽE NEKVITLI

Od roku 2009 sme odohrali 16 medzištátnych stretnutí s vyrovnanou bilanciou 8:8 Najvyššia výhra sa zrodila v roku 2011. Zverenci vtedajšieho hlavného trénera Hanlona rozbili bieloruský výber 6:1 už na novom, nedokončenom zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Najhoršia prehra sa odohrala v predvianočnom období, konkrétne 16.12.2016. Cígerová družina utŕžila debakel 1:7. Skóre otváral Kudrna asistoval Gernát.

PROGNÓZA

Slovenský ani bieloruský hokej neprežívajú šťastné obdobie. Prepustenie hlavného trénera v priebehu šampionátu je mimoriadne vážna situácia, ktorá hráčom z východnej Európy evidentne nepomohla. Štyri góly pred posledným zápasom je rekordným minimom, ktoré môže vyrovnať negatívny rekord Kórejčanov z vedľajšej dánskej skupiny.

Problémom bieloruského hokeja je generačná výmena, zapracovanie Kanaďanov Lindgetta a Platta evidentne nestačí. Brankársky post, v minulosti možno najsilnejšia zbraň, je dnes veľkou slabinou. Trus je oproti predchodcom Kovaľovi a Mezinovi len priemerný.

Slovenskí hokejisti by nemali mať problém skórovať. Bielorusi nie sú Švajčiari, nemajú prepracovanú obranu, ani dychberúcich útočníkov. Všetko záleží od výsledku predzápasu Švajčiarov s Francúzmi.