FnL a quattro Šlágroni: Takmer všade dobojované

15.05.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Rafa Benitez je v hre do konca. Aspoň u nás. (photo: SITA/AP Photo/Owen Humphreys)

Rafa Benitez je v hre do konca. Aspoň u nás. / (photo: SITA/AP Photo/Owen Humphreys)

Ani sme sa nenazdali a väčšina ligových trávnikov osirela. No dobre, možno nie väčšina, no pár najväčších eurolíg už hlási fajront. Konkrétne Premier League aj Bundesliga. V ostatných, napríklad v Serie A, La Lige, či najvyššej slovenskej súťaži, zostáva odohrať ešte posledné kolo. Našťastie nie na dlho. Majstrovstvá sveta v Rusku sa začnú o štyri týždne.

Kým sa ale rozbehne dlho očakávaný Mundial, doplníme finálovú zostavu Fešáka na lajne. Znova sme vybrali quattro Šlágroni, štyri hity futbalového víkendu v Európe. V Anglicku sa lúčil so sezónou náš brankár, v Taliansku sa kvalitne neútočilo, v Nemecku šlo o Ligu majstrov a v Španielsku sa hralo dôležité mestské derby. Po zápasových sumároch si prečítajte hodnotenia nominovaných trénerov a dajte jednému z nich hlas.

Aj na základe hlasovania v desiatom týždni jeden z vás získa špeciálny repre dres s podpisom legendárneho slovenského trénera. Pocta trénerovi dnes oslávi jedno z najväčších mien slávnej Trnavy. Jozef Adamec, legenda červeno-čiernych sa podobne ako tisíce skalných dočkal vytúženého titulu po dlhých desaťročiach.

Newcastle - Chelsea 3:0

Martin Dúbravka vychytal Chelsea, hovorili palcové titulky po nedeli. Áno, Slovák pomohol svojim k zaujímavej výhre a desiatemu miestu, ktoré je vzhľadom k sile kádru asi aj príjemným prekvapením. Síce mal len dva zákroky, lebo na viac striel na bránku sa The Blues nezmohli, ale aj tak.

Tešíme sa spolu s ním, azda sa podarí vybaviť, aby v Nových Zámkoch na severe Anglicka zostal. Chelsea už o nič nešlo a tak to bol vlastne taký poloexhibičný zápas. Veď posledné kolo, tak čo sa budeme ondieť? Rafa Benitéz, miláčik domácich tribún a jeden z trénerov, ktorí veria v slovenské posily, si zaslúži miesto v našej súťaži.

Čítajte o jeho štýle obliekania sa počas futbalových zápasov a v hlasovaní rozhodnite, či patrí do finálovej zostavy Fešíka na lajne. Hodnotí ako obyčajne Marek Liso z Marco Mirelli.

Hodnotenie štýlu

AS Rím - Juventus 0:0

V Serie A sa v predposlednom týždni stretol prvý s tretím. Teda tretí s prvým, aby sme boli korektní. Rimania ešte potrebovali bodovať, aby ich náhodou nepredbehol na bronzovej priečke miestny rival Lazio. Juventus chcel bod na matematickú istotu Scudetta.

Hádajte, ako zápas dopadol? Jasné, ako keď narazí catenaccio na catenaccio. Hráčom sa podarili dve strely na bránku, obe domácim, v každom polčase jedna. Už si rozumieme? Nech je ako chce, keď chcú vo futbale bodovať obaja, inak to ani dopadnúť nemohlo.

Lepšie skončiť môže ešte tréner Rimanov, DiFrancesco. Marek Lisý hodnotí jeho štýl a vy rozhodnete, či bude môcť zabojovať o prestížny titul vo finále.

Hoffenheim - Dortmund 3:1

Bundesliga bola zaujímavá hore aj dole. O veciach pod čiarou (zostupu) písala Zuzana, ktorá videla zápas posledného kola na vlastné oči, o veciach hore si napíšeme na tomto mieste.

Tretie a siedme miesto deilili nakoniec štyri bodíky. Siedmy Stuttgart zostal s dlhým nosom, ako jediný si nezakope na jeseň v europohári. Tretí, štvrtý aj piaty získali rovnaký počet bodov, dvaja z nich hrali v Hoffenheime. Cítite to napätie?

Domáci boli v zápase lepší vo všetkých ukazovateľoch, nech sa na duel pozrieme akokoľvek chceme. Vyhrali obidva polčasy, trafili bránku dvakrát tak často, ako hráči Dortmundu. Proti výhre žiaden dišputát, bola dvojaká. Preskočili Borussiu v tabuľke, skončili tretí a odprevadia súpera do Ligy šampiónov. Európska liga zostala pre Leverkusen. A potom že prečo ich prezývajú Neverkusen.

Mladý tréner Hoffenheimu Julian Nagelsmann dostane od nás ešte jednu šancu. Prehlasujete ho do finále?

Betis - Sevilla 2:2

V La Lige sa diali veci. Barcelona prehrala v Levante 4:5. To by stačilo na poviedku, bájku alebo iný štýl humoru. My si posvietime na derby. Keď hrá Betis Sevilla, nie vždy potrebuje súpera z iného mesta. Raz do roka musí na štadión Betisu mestský rival.

Lepšie karty mali pred nedeľou domáci. Drobný náskok na šiestom mieste zaručujúcom pokoj nasadenia do skupiny Európskej ligy je viac, ako miestenka len do predkola. Aj keď pre Sevillu by mala byť kvalifikácia len príjemným letným tímbuildingom. Ak ho ale absolvovať nechceli, museli vonku vyhrať.

Nuž, nepodarilo sa. Domáci Bartra síce skóroval už po piatich minútach, potom sa ale tlačili dopredu aj hostia. V druhom polčase dvoma gólmi zápas dokonca otočili a začali si robiť nádeje na tri body. Ukázalo sa, že boli plané. Loren vyrovnal na 2:2 desať minút pred koncom no a výhru už nikto na svoju stranu nestrhol. Právo vyťahovať sa v meste tak zostalo hráčom a fanúšikom Betisu.

Za fešáka nominujeme bývalého trénera FC Sevilla Vincenza Montellu. Z kandidátov nás oslovil najviac a možno mu to spríjemní nepríjemný pocit po vyhadzove. Aj zaňho môžete hlasovať.