Elvis. (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Elvis. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Máme to za sebou. Pre Slovensko sa MS v Dánsku skončili, nepostúpili sme. Neboli to ale nervy, ako sme dúfali. Škoda, možno teda o rok, doma. Vitajte pri spravodajstve bez stresu.

Spravodajstvo bez stresu

Najprv sme včera verili Francúzom.  Brankár Henry chytal čo mu lapačka s vyrážačkou stačili, červení Helvéti boli v jednom kuse nasťahovaní v jeho zornom poli. Pomer striel bol tuším v druhej tretine 27:8, hralo sa na jednu bránku. Žiaľ, na tú z nášho pohľadu nesprávnu. Švajčiari pomaly pridávali jeden gól za druhým a tak bolo zhruba po hodine od prvého buly jasné, že sa každý môže venovať svojej práci. A že zápas Slovensko - Bielorusko bude už len formalita.

Formalita to možno bola, ale ako dobre sa na ňu pozeralo? Na Bielorusov sme doslova vybehli. Prvý útok si robil čo chcel a hoci sa chalanom podarilo vyrobiť unikátnu zápletku, nakoniec to bola radosť. Z 2:0 bolo 2:2, potom sme znova vyhrávali, aby o chvíľku mali Bielorusi o gól viac, 3:4. Štyri góly dali predtým dohromady na celom turnaji, keď už o nič nešlo našim ich šupli za dve a pol tretiny. Našťastie si náš prvý útok robil stále čo chcel a tak sme za posledných desať minút stihli dať štyri góly aj my. Kedy sme dali naposledy na MS sedem v jednom zápase? A päť v jednej tretine?

Nakoniec Slovákom do štvrťfinále chýbalo málo. Deväť sekúnd.

Inde sa rozhodovalo o štvrťfinálových dvojičkách. Fíni dobyli Ameriku, Švédi upratali Rusov do nepríjemného súboja s Kanadou. Len prečo nasadili dva dobré zápasy štvrťfinále (Česko-USA a Kanada-Rusko) na štvrtkové popoludnie na rovnaký čas?

Hrdinovia dánskeho ľadu

Laco Nagy nie je len hrdina, on je superhrdina. V poslednom zápase v skupine pozbieral k tomu Áčku čo nosil na drese päť (slovom 5) Áčok aj do kanadského bodovania. Asistent na pohľadanie. Keby aj skončil s hokejom v lietadle domov, určite by nemal problém doma si nájsť robotu. Ako asistent, samozrejme. Čohokoľvek. Rozdával rozumy a prihrávky jedna radosť, bol nakoniec našim najproduktívnejším hráčom s desiatimi bodmi. Jeden gól Švédom a deväť gólových pomôcok. Paráda, Laci!

Aha ho, ako sa Sebastian Aho rozohral. Šupol Amíkom hetrik a pridal jeden gólový pas. Najmä jeho zásluhou sa v zápase vyrovnanom na strelecké pokusy presadili Suomi. Lepšie mierili, alebo čo. V priamom súboj podali výborný výkon a zaslúžene si do štvrťfinále vybrali Švajčiarov namiesto Čechov.

Love me tender, spieval najslávnejší Elvis. Presley. Elvisa Merzlinkisa ľúbi celé Lotyšsko. Vo večernom zápase vychytal Dánov, domáci nadržaní na štvrťfinále si môžu akurát tak vietečo. Radšej nezachádzajme do detailov. Lotyšsku stačil jeden gól v prvej tretine, lebo cez Elvisa jednoducho nešiel vlak. Ani puk. Ani nikto a nič iné.

Tabuľka vystresovaných

1. Dánsko

Organizátori mali našliapnuté na vyraďovačku. Stačilo málo, poraziť Lotyšov. Nepodarilo sa. Chcel by som vedieť, ako to prežívali dánski fanúšikovia. Určite im stúpol tlak do nebezpečných výšok. Len pochybujem, že si na to dali ten správny prostriedok. Podľa mňa sa opili do nemoty. Ako Dáni.

2. Kanada

Javorové listy síce vyhrali posledný zápas proti Nemcom, v playoff ale idú na Rusov. Nepríjemné. Mrzuté. No ale majú čo si zaslúžili. Najmä za straty bodov, ktoré by sme nečakali.

3. Rusko

Rusi síce prehrali svoj posledný zápas proti Švédom, v playoff ale idú na Kanadu. Nepríjemné. Mrzuté. No ale majú čo si zaslúžili. Najmä za prehru so Švédmi a Čechmi.

Traja, čo sú v pohode

1. Lotyšsko

Štvrťfinále proti Švédom je pre nich odmenou. Na Slovensku boli tesne pred MS čajoví, je až neuveriteľné, ako sa dokázali predrať na turnaji do boja o medaily. No dobre, tak ďaleko nie sú. Ale rozumieme si.

2. Fínsko

Vyhrali náročnú skupinu so severoameričanmi preplnenými hráčmi z NHL. Idú si pre medailu.