Ide do tuhého

17.05.2018 / Tomáš Tomeček
Oh, Kanada! (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Oh, Kanada! / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

V Dánsku ide do tuhého. Dnes sa rozhodne, pre koho budú majstrovstvá úspešné a pre koho nie.

Česko - Amerika

Američania zažili hneď na úvod šampionátu krst ohňom. Turnajový rozpis im prisúdil Kanadu a Americký parný stroj sa naštartoval. Nájazdy rozhodol Atkinson a po nich proti Nemcom a Dánom nedostal brankár Kinkaid neinkasoval ani gól. Komplikáciou bol zápas proti Lotyšom, napriek streleckej kanonáde nezvíťazili Američania v ani jednej z troch tretín. Atkinson získal ďalší dôležitý extra bod až v predĺžení. Výhry 13:1 nad Kóreou a 9:3 nad Nórskom prezentovali silu mužstva, ktoré ale vo finále skupiny nestačilo na Fínov a skončilo druhé.

Česi prežívajú zaujímavý šampionát. O prvom zápase sa písalo veľa, faktom je, že reprezentácia Josefa Jandáča šla šťastiu oproti. Posledných desať minút zvierali náš tím v obrannom pásme a predĺženie s následnou víťaznou koncovkou si zaslúžili. Zápas proti trom korunkám bol z ich strany najslabším, a nebyť agresívnej hry škandinávskych hokejistov a z toho prameniacich vylúčení, k zdramatizovaniu stretnutia by neprišlo. Konečný výsledok 2:3 odzrkadľoval skôr švédsku laxnosť, ako české schopnosti. Zápasy so Švajčiarskom, Rakúskom a Ruskom ukázali, že absencia kvalitných defenzívnych obrancov je pre mužstvo citeľná. Súperi im nastrieľali dohromady desať gólov. Štatistiky si vylepšili proti Francúzom a Bielorusom, od ktorých ani raz neinkasovali. Hrajú hokej na ktorý sa dá pozerať.

PROGNÓZA

Obe mužstvá preferujú rýchly hokej a majú tendenciu pristúpiť na hru hore-dole. Môžeme byť svedkami najväčšej gólovej kanonády v štvrťfinálovom programe. Stretnutie formácii Krejči-Pastrňák-Jaškin vs Bonino-Kane-Atkinson sľubuje ofenzívne hody. Predpokladáme, že súčet striel na bránu môže pokojne atakovať číslo 60, v otázke skóre sme opatrnejší. Viac veríme USA najmä kvôli vyrovnanejším formáciám.

RUSKO - KANADA

Pred začiatkom turnaja soi viacerí mysleli, že hokejisti s javorovým listom na hrudi nebudú mať v skupine problémy. Z omylu ich vyviedol už prvý zápas proti susedom z USA. Keď družina okolo McDavida nedotiahla sľubne sa vyvíjajúci zápas netušili seme, že to nebol posledný výpadok. Prehra 1:5 proti Suomi bola šokujúca a krutá, ale zaslúžená. Ani zápas s Lotyšskom, hoci bol pre Kanadu víťazným, nezniesol kritéria kvality zámorského výberu. Víťazstvá nad Koreou, Nórskom, Dánskom a Nemeckom spomínať netreba.

Ruská reprezentácia vstúpila do turnaja bravúrne. Gól neinkasovali takmer 195 minút, skóre po troch zápasoch bolo 20:0. Ich súpermi bolo Rakúsko, Francúzsko a Bielorusko. Nasledovali zápasy s vyrovnanejšími výbermi Česka, Slovenska, Švajčiarska a Švédska. Zápas s Českou reprezentáciou bol najlepším, čo ponúkla skupina A v Kodani. Rusi však prišli o dva body po heroickom výkone, a pravdepodobne sa táto strata podpísala na ich hre v ďalších zápasoch. V zápase s Helvétmi dominovali iba v druhej tretine, až proti našim reprezentantom sa vrátili k výkonu zo začiatku turnaja. Boli lepší vo všetkých herných činnostiach. Finále skupiny s tromi korunkami nezvládli. Jeden gól bol málo a napriek štyrom ďalším presilovkovým príležitostiam sa z ďalšieho neradovali.

PROGNÓZA

Vo štvrťfinále sa stretnú mužstvá, ktoré pravidelne hrajú na MS do posledného dňa. Kľúčovými hráčmi budú McDavid a Kaprizov. Dôležitá bude aj psychická pohoda brankárov, kvalita je skôr na s trane Zbornej. Jedinou istotou šlágra štvrtkového programu je, že jeden z týchto dvoch postúpi a ten druhý bude najviac sklamaný.

Lotyšsko vs Švédsko

Hokejisti z Pobaltia sú najviac motivovaní na zámorské tímy. Obom mužstvám spoza Atlantiku vzali po bode vďaka obetavému a tímovému výkonu. Andris Dzerins (jeho brat pred Guntis pred rokmi hral v Martine) je najlepším strelcom mužstva. Stačili mu na to tri presné zásahy. Hlavne ten posledný, bol doslova štvrťfinálový. Pritom v Hradci Králové dal za celú sezónu sezóne len 9 gólov v 51 zápasoch. Najvyššie víťazstvo dosiahli nad Juhokórejským hokejovým trpaslíkom - 5:0. Najtragickejším zápasom pre Lotyšov bol ten s Fínskom. Osem gólov je poriadna porcia, tak sa nenakupuje ani v Rakúsku, keď si slovenské predavačky s rodinami pri Bratislave odbehnú z parkov cez sviatočné voľno. Inak si ale držali solídnu úroveň v obrane, viac ako tri už neinkasovali.

K trom korunkám len v skratke: jedná sa o jediné mužstvo na šampionáte, ktoré neokúsilo trpkosť porážky. A bod sme im zobrali iba my. Za remízu. Najlepším strelcom je Rakell, najlepším nahrávačom je tiež. Ale o pozíciu sa delí s Janmarkom a Lindholmom. Podarená švédska trojka top favorita turnaja.

PROGNÓZA

Jednoznačne veríme Švédom. Keď Suomi dokázali dať Lotyšom osem, tri korunky dajú o tri menej, laxnejší prístup nepustí. Ak by Sverige prišli o postup, jednalo by sa o senzáciu podobnú futbalovému Islandu, len tie priezviská by sa písali o niečo jednoduchšie. A v Lotyšsku by sa vo februári poriadne zaplnili pôrodnice.

SUOMI VS HELVÉTI

Fíni sú v pohode. Mužstvo ťahá na turnaji mladý Aho, ich strelecká efektivita pôsobí miestami vražedne. Svojich 36 striel proti USA premieňali s efektivitou 16,6%, 22 pokusov proti Kanade na 22,73%. V zápase s Nórmi dosiahli efektivitu 20,59%, s Lotyšmi rekordných 28% a s Južnou Kóreou 17,78%.  Ani Suomi sa však nevyhli prekvapujúcim prehrám. O dánskom výbuchu sme písali v spravodajstve bez stresu. Ešte väčšie prekvapenie prišlo v stretnutí s Nemcami. Pri oboch prehrách sa proti Fínom otočila ich najväčšia zbraň – efektivita. Prvé miesto v skupine ich aj tak neminulo, zo štvrťfinálového súpera jasať zrejme veľmi nebudú.

Švajčiari majú vynikajúce hodinky, čokoládu, syry, jazykovú a finančnú gramotnosť, pekné dresy a stabilné hokejové výkony. Zápasy v ktorých sú považovaní za favoritov zvládli aj na aktuálnom šampionáte, hoci so slabým Rakúskom až po predĺžení. Chuť si vylepšili v zápase s nami, chvalabohu pre nich, žiaľbohu pre Slovákov. V zápase s Francúzmi jednoznačne dominovali a ani na druhý pokus našim nepomohli. Zo skupiny si odniesli 12 bodov, čo stačilo na štvrtú priečku.

PROGNÓZA

Fíni sú veľkým favoritom v zápase. V ich prospech hovorí vyššia efektivita a silnejšie elitné formácie, aj ofenzívnejšie poňatie hry. Na druhej strane vzájomné zápasy boli veľmi vyrovnané, v posledných piatich stretnutiach sa trikrát predlžovalo. Posledný zápas sa odohral na minuloročných MS a po predĺžení sa z víťazstva tešili Fíni. Môže to byť dobrý zápas.