Na jedno s Jarom Bekrom: Pocta Iniestovi

21.06.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Iniesta proti Iránčanom. (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Iniesta proti Iránčanom. / (photo: SITA/AP Photo/Manu Fernandez)

Vitajte pri novom špeciálnom projekte pri príležitosti MS vo futbale. Slovensko síce na mundial nepostúpilo no to neznamená, že príjemné letné večery sa nedajú tráviť v príjemných podnikoch sledovaním dobrého futbalu. Alebo aspoň futbalu na majstrovstvách sveta. Rozhodli sme sa pridať k tým, ktorí spoja príjemné s príjemným, vybrali päť zaujímavých ľudí aby sme s nimi zbehli "na jedno". A na jeden majstrovský zápas v televízore, alebo na plátne.

Prvým z partie, ktorú do konca turnaja odhalíme, je Jaro Bekr. Dobre známy tanečník, choreograf a manažér. A fanúšik Barcelony. Logicky sme vybrali zápas Španielov, v stredu potrebovali odpratať z cesty nepríjemných Iránčanov. Rezervácia v ružinovskom podniku bola na ôsmu večer.

Irán - Španielsko 0:1

Prišiel som na miesto o čosi skôr, akurát včas na to, aby som alkokoval niekoľko Euríčok na večerný zápas. Aby sme sa mali o čom rozprávať, keby náhodou stála reč. Oba skoršie zápasy sa skončili chudobnými víťazstvami a jediným gólom. Jedným z trendov, ktoré som odpozoroval je, že aspoň v jednom zápase padá každý deň gólov viac. Tak som si predsavzal, že Španieli vyhrajú, v zápase padne viac ako 3,5 góla, konkrétne štyri. A že prvý padne do 25. minúty.

Práve keď som položil mobil, prišiel Jaro. A Španieli absolvovali výkop. Ideme na to!

Objednali sme si (malé) nealko pivo, predsa len sme sa nestretli v miestach našich bydlísk. Furia roja (fúria rocha) od začiatku rozohrala svoju typickú hru s posúvaním lopty okolo pokutového územia plného Iránčanov. Dve línie hráčov v červených dresoch preťali prihrávky bielych Španielov len zriedka. Šance neprichádzali a po očku som sledoval roh obrazovky, koľko zostáva do konca 25. minúty. Buď padne môj gól, alebo môžem roztrhnút prvý virtuálny tiket v mobilnej aplikácii.

V minúte číslo 24 prišla prvá skutočná šanca, to nemôže byť náhoda. Priamy kop z "Messiho" miesta za šestnástkou. David Silva má tiež slušnú ľavačku a zakrútil prudkú loptu smerom k tyčke. Lenže v múre ktosi vyskočil, tečoval a spomalil strelu ktorá navyše nabrala smer brankárove rukavice. Alireza Bieranvand nemal problém ju priľahnúť a pobozkať. No nič, stále dosť času na štyri góly a výhru Španielov.

Medzitým, ako hra stagnovala a šance boli sporadické, sme s Jarom konverzovali. V stredu sa venoval hokeju, nahrával čosi propagačné pre hokejistov z HC Bratislava. Zároveň trénoval na sobotu, keď sa v rámci charitatívneho projektu odvezie na bicykli z Trenčína do hlavného mesta. Zadok a stehná ma zaboleli už len pri predstave na 160 kilometrov na tvrdom sedadle. Tanečník už dnes toľko netancuje, viac manažuje a robí choreografa. Šport mu je stále blízky, čo je zjavné pri prvom pohľade na vypracované svalstvo.

Okrem toho že aktívne maká je aj fanúšikom. Najmä Barcelonským. Debatu či Messi, Neymar alebo Ronaldo sme tým pádom vybavili za minútu. "Je škoda, že majstrovstá sveta sú len o tom, kto ktorému z tých troch hráčov fandí," poznamenal a dodal, že medzi jeho obľúbené disciplíny patrí fanúšikovské lámanie známych madridistov. Kupuje im otvárače na fľaše, posteľné prádlo, či dresy. Samozrejme barcelonské. Vraj aby keď jedného dňa prejdú na správnu stranu, nemuseli začínať od nuly.

Pekné od neho, len neviem akú má doteraz úspešnosť. Klubizmus je v Španielsku svätý. Priznal ale v slabej chvíli - lebo sa na ihrisku v Kazani stále dialo primálo zaujímavého - že uznáva aj pár hráčov Realu. Bývalých. Zidana. A ešte Robinha, lebo na ňom bolo vidieť, že sa futbalom baví. Ako pre veľa ľudí v našom veku, spomienkový optimizmus je silná emócia. Zinedina a jeho miesto vo futbalovej histórii sme rozoberali dlhšie, ako tri najväčšie hviezdy súčasnosti.

Andres Iniesta

Potom sa prihodil polčas a po ňom konečne gól. Najprv som bol presvedčený, že bol znova vlastný (namiesto Merčiaka s Borbélym púšťali v podniku pesničky). Až tretí detailný záber na nohy Diega Costu objasnil, že ho dal holennou kosťou. Umiestnil loptu tak, ako ani sám nechcel. Alireza priletel na miesto činu neskoro. Detail na neboráka, ktorého pokus o odkop sa skončil po šťastnom odraze od Costu v iránskej sieti, sme patrične okomentovali. Jaro tvrdil, že každý režisér je trochu škodoradostný, keď zaberá na hráča, ktorý najviac pokazí. Kontroval som, že ľudia, príbehy, emócie.

Do konca zápasu bolo stále dosť času, v hre boli zrazu aj moje tikety. Zostávala maličkosť, ešte tri góly.

Navyše, zakrátko Iránčania vyrovnali. Aspoň sme si to chvíľu mysleli s nimi. Oslavovali, hádzali sa na zem a bozkávali trávnik. V Iráne zrejme zaznamenali seizmickú aktivitu. Až na drobný detail, čiarový rozhodca v závetrí mával zastávkou. Center do šestnástky sa odrazil od jedného Iránčana k strelcovi, ktorý bol za všetkými obrancami v ofsajde. Dobré oko čiarového, smutné oči Iránčaniek a Iránčanov v hľadisku. Môjmu spolustolujúcemu sa viditeľne uľavilo. Keby gól platil, výhra jeho obľúbencov by bola ohrozená. Šancí bolo totiž stále veľmi málo, hoci červení otvorili hru, zrýchlili krok a snahu.

V sedemdesiatej minúte opustil ihrisko obľúbený hráč Jara Bekra. Andres Iniesta, prešedivelý záložník z Barcelony. Počul som na jeho adresu veľa pekného počas celého večera. Ešte aj gól Costovi pripravil on, keď zabojoval o loptu, ktorú potom pretlačil na útočníka a o odkope čo skončil v sieti ste už čítali. Jaro na ňom obdivuje - podobne ako tisíce fanúšikov na celom svete - skromnosť a to, aký je užitočný pre tím. Nie len na klubovej úrovni, aj pre ten reprezentačný.

Jeho absenciu bolo na ihrisku v závere cítiť. Hra Španielov prestala zrazu byť taká "učesaná", prihrávky nemali toľko pokoja. Hádzaná na futbalovom ihrisku na jednu bránku ale po Iniestovom vystriedaní zmenila. Iránčania častejšie získavali loptu a pomaly znižovali brutálny nepomer v tiki-takingu. V druhom polčase sa im podarilo prihrávať si o polovicu častejšie, ako v prvom. Aj tak bol na záver (ne)pomer prihrávok 219:805.

Keď už bolo jasné, že štyri góly nepadnú, povedal som v duchu dovidenia všetkým trom Euríčkam. Nevadí.

Zo skupiny B Španieli postúpia, to by sa v poslednom kole museli udiať asi hneď dva futbalové zázraky. Tri body proti Iránu boli z toho pohľadu kľúčové. Furia roja výhru "utrpela," zaglosoval na záver Jaro a vybral sa spokojný domov.