Dominika valcuje. Mertensovej nedala vo Wimbledone šancu

07.07.2018 / Tomáš Tomeček
Dominika Cibulková. (photo: SITA/Tim Ireland)

Dominika Cibulková. / (photo: SITA/Tim Ireland)

Elise Mertensová je 22-ročná belgická tenistka, ktorá sa momentálne nachádza na 15. mieste WTA rankingu. V aktuálnej sezóne získala už tri tituly na okruhu na troch rôznych kontinentoch – vyhrala vo Švajčiarskom Lugane, Marockom Rabate a v úvode sezóny ovládla Hobart v Austrálii. Jej celková zápasová bilancia je 34:12, na tráve 4:3. Najprekvapujúcejšia prehra na najrýchlejšom povrchu prišla s Nemkou Lottnerovou na turnaji v Holandsku, konkrétne v Hertogenboshi.

Dominika Cibulková rozhodne nebola pred zápasom tretieho kola tohtoročného Wimbledonu bez šance.

Prvý set

1:0, Dominika

Dominika zvládla úvodný gem na 30. Hráčky sa na začiatku zápasu len dostávajú do prevádzkovej teploty.

1:1. Elise

Elise má na prvom servise problémy. Napriek druhým podaniam sa dostáva k útočnej hre a snaží sa hrať agresívne. Gem cez zhodu udržiava vďaka dobrej hre pri sieti.

2:1, Dominika

Dominika zahráva na telo aj keď potrebuje využiť druhé podanie, Belgičanka má evidentné problémy s takým servisom podobne, ako predvčerom Konta(ová). Čistú hru kazí dvojchyba, ale pri sieti je zatiaľ neomylná.

3:1, Dominika

Slovenka vozí súperku po kurte aj pri jej servise, returny pod nohy platia na mladú Belgičanku. Tá jej na oplátku daruje dvojchybu. Dva brejkbaly sú odvrátené rýchlejšie, ako stihnem dopísať. Eso a priamy bod zo servisu ju zatiaľ zachraňujú. Cibulková je však aktívnejšia a využíva následnú brejkovú možnosť.

4:1, Dominika

Potvrdiť brejk je nesmierne náročné na akomkoľvek povrchu, Mertensová dvomi víťaznými údermi vystrašila našu tenistku. O možný ribrejk sa pripravuje vlastnými chybami. Sieť je niekedy príliš vysoká. Dominika predvádza výkon podobný predvčerajšiemu.

4:2, Elise

Mertensová na nič nečaká, skúša meniť rytmus hry a na kurte nepôsobí zlým dojmom. V geme vidíme aj tzv Schrodingerove podanie – nik nevie, či z toho bude eso alebo dvojchyba. Napokon priamy bod a zisk šiestej hry v zápase pre Belgičanku.

5:2, Dominika

Dominika má veľkú razanciu úderov. Silou pripomína Elenu Ostapenkovú alebo Máriu Šarapovovú. Aj vďaka bezchybným forhendom získava siedmu hru na nulu.

6:2, prvý set pre Dominiku

Agresivita Slovenky pokračuje, Mertensovú zachraňuje liftovaný voley, ale iba na okamih. Vďaka dvojchybe púšťa Dominiku k setbalu a po nevynútenej chybe je konečný stav prvého setu 6:2. Belgičanka zatiaľ nemá nárok. Z hľadiska počujeme aj manžela Michala 😊

Druhý set

Zatiaľ najkritickejší gem pri podaní Dominiky prichádza v úvode druhého setu. Nevynútené chyby z bekhendu podporené slabšou kvalitou servisu znamenali dva brejkbaly súperky, ktoré nevyužila. Myslím, že sme práve videli kľúčovú hru zápasu. Pre psychickú pohodu Dominiky Cibulkovej určite.

2:0, Dominika

Dominika má brejk. Útočná hra súperke evidentne nechutí a núti ju k chybám. Vynúteným. Zaslúžené vedenie 2:0.

3:0, Dominika

Na vlastnom servise opäť Slovenka v problémoch. S aktívnou hrou prichádzajú aj chyby, dnes je aj kvalita servisu trochu nižšia ako v zápase s Konta(ovou). Dve príležitosti na ribrejk súperka odmieta. Cibulková vedie 3:0

3:1, Elise

Mertensová podala najlepší výkon na svojom servise v zápase, Dominiku nepustila k agresívnej hre a získava prvú hru v druhom sete.

Slovenka odpovedá rovnakou mincou, nečaká na chyby súperky ale ide si pre winnery. Po geme prichádza napomínanie, vraj koučing z hľadiska... TakUrčitee

5:1, Dominika

Dominika evidentne nechce pripustiť predĺženie zápasu. Return ako z veľkej knihy, bojovnosť v defenzíve, víťazný bekhend a trpezlivosť znamenajú ďalší brejk. Bekhendy dnes rysuje tak dobre, že by dostala pochvalu aj na technickom kreslení.

5:2, Elise

Dominiku rozhodila v siedmej hre empajrová rozhodkyňa. Jastrabie oko si chcela vziať po limite. Rozhodkyňa jej s pokojom Angličanky oznámila, nech zabudne. Zhoda teda nastala len na skóre, nie v názoroch. Emócie sa negatívne prejavujú na podaní Slovenky, stráca servis a vďaka Elisinmu efektívnemu aj efektnému forhendu po čiare.

6:2, Gem, set, zápas Cibulková.

Sebavedomie súperky sa stupňuje, agresivita a presnosť úderov začínajú nadobúdať parametre 15. hráčky na svete. Napriek tomu nedokáže udržať latku vysoko dostatočne dlho. Po slabšom údere prichádza Dominikin winner. Tenis je teraz maximálne vyrovnaný. Úraduje ďalší Dominikin return na telo a prichádza mečbal – nevyužitý. Vidíme totiž ďalší winner od siete. Belgičanka útočí v druhom sete oveľa viac ako v úvodnom. Tenis sa divákom na kurte musí  páčiť.

Hotovo! Zápas napokon končí po 75 minútach ďalšia už 24. (ne)vynútená chyba Belgičanky. Konečné skóre je 6:2 6:2 a znamená, že Dominiku Cibulkovú čaká v ďalšom kole Thajčanka Hsieh. Ázijská tenistka dokázala vyradiť veľkú favoritku a prvú nasadenú hráčku pavúka Simonu Halepovú po trojsetovom boji.

Cibulková Thajčanku už dvakrát v kariére zdolala. Naposledy pred rokom na Australian Open.

Hlavnou favoritkou turnaja podľa rebríčka je momentálne Karolína Plíšková, jediná v hre z desiatich najvyššie nasadených.