Trnava porazila poľského Goliáša a mieri na Belehrad!

01.08.2018 / Michal Mácsai
To nie je Fantomas, to je Erik Jirka, útočník Spartaka. (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

To nie je Fantomas, to je Erik Jirka, útočník Spartaka. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Trnavský Spartak sa stal účastníkom tretieho predkola najslávnejšej európskej pohárovej súťaže, Ligy Majstrov. V nej si zmeria veľmi pravdepodobne sily s Belehradskou Crvenou Zvezdou.

Už pri rozcvičke vládla na štadióne skvelá atmosféra, Ľuboš Hlavena sa prechádzal pred fanúšikmi ako páv, vyprahnutá tráva na pľaci Antona Malatinského bola nasprejovaná na zeleno a fanúšikovia Légie postupne plnili sektor. Fanúšikovia oboch sektorov predvádzali skvelé výkony.

Intro

Najprv fakty, kto proti komu vlastne nastúpil. Zabudnime na chvíľu na výsledok prvého zápasu a pozrime sa na čísla. Légia má sezónny rozpočet na úrovni 60 miliónov Eur, čo je pri trnavských štyroch - piatich miliónoch veľanásobne viac. Káder Varšavy je približne šesťkrát drahší, ako ten trnavský. Stále vychováva poľských reprezentantov, ktorí sa napríklad zúčastnili nedávnych MS v Rusku. Poľská ekipa prišla vyhrať bez ohľadu na výsledok prvého zápasu a postúpiť. Napriek trnavskej výhre 2:0 v prvom zápase pokračoval dvojzápas Dávida s Goliášom.

Prvý zápas Trnava pred týždňom zahrala v defenzíve exkluzívne a len vďaka katastrofálnym brejkom, kde zostal využitý iba jeden jediný, nevyhrala v Poľsku o viac ako o dva góly. Taký sebavedomý výkon slovenské mužstvo neukázalo na Európskej scéne dlhé roky. Vlasko, (ktorý mimochodom zaznamenal postupový gól,) pred odvetou povedal, že príde úplne iná Légia - poučená, nabudená.

Tréner Látal potvrdil jeho slová, že o postup sa bude ešte tuho bojovať. V Európe dvojgólový náskok nemusí veľa znamenať, čo sa potvrdilo aj v City Aréne.

Úvod zápasu bol podobný tomu vo Varšave.  Légia mala od začiatku loptu na kopačkách, Trnava zatiahnutá s náznakmi brejkov. Nič čo výrazne stojí za vyzdvihnutie sa nedialo, Trnava chránila svoj postupový výsledok.

Situácia, ktorá zmenila zápas

Zásah do zápasu urobila až červená karta premotivovaného chlapca z Légie. Trnava sa následne do súpera zahryzla a par minút dobýjala bránku Malarzowu v snahe zasadiť možno rozhodujúci úder do Varšavskej rakvy. To sa však do polčasu nestalo a kto čakal, že po prestávke Légia svoj boj vzdá, sa veľmi futbalu nerozumie.

Trnava sa dopredu nehnala no ruku na srdce, komu z vás by na trénerovej stoličke napadlo hrnúť sa bezhlavo do útoku, keď držíte v rukách postup? Riskovať, že v útoku, do ktorého sa nemusíte ponáhľať, prepadnete a inkasujete gól? Stále sa rozprávame o Légii Varšava, o Lige majstrov a bonusoch, o ktorých sa hráčom na Slovensku nesníva. Nie, toto nieje Senica ani Nitra, pri všetkej úcte.

Žiaľ, z dovtedy ojedinelej väčšej šance, ak sa to tak dá nazvať, strelila Légia gól. Po prvej väčšej chybe Trnavy v dvojzápase, kde nechali osamoteného útočníka na päťke. Šťastný gól? Zrejme áno, ale dôležitý. Stačí, keď si do postupového vzorca doplníte, že vediete už iba o gól a skúsenosti s takýmito zápasmi Trnave i ostatným slovenským klubom chýbajú,... najmä preto všetci na štadióne tŕpli do samého konca.

Na kopačky Spartakovcov a ich gestá pribudla nervozita. Légia bola zrazu na koni a Trnava nevedela, kde jej hlava stojí. Varšava začala búšiť ešte viac a keďže kvalita či technická vybavenosť hráčov hostí bola na vysokej úrovni, výhoda o jedného hráča Spartaku v poli sa bez napádania stratila. Trnava prežívala infarktové stavy. Najskôr po závaroch a obrovskej šanci Légie, ktorú bravúrne zlikvidoval Chudý, aby následne Egho, Miesenbock či Jirka spaľovali nájazdy do otvorenej obrany. Dé ja vu so zápasom vo Varšave.

Po príchode Vlaska prišli ešte väčšie šance domácich, ale presne ako v prvom zápase aj tu Trnava trpela na finálnu fázu. Mohlo byť dávno rozhodnuté. Medzičasom druhá červená Légie zabila akékoľvek strategické vyčkávanie hostí a tak hostia vrhli absolútne všetko do útoku. Závary okolo šestnástky domácich sa množili, následne Spartakovci veselo spaľovali ďalšie nájazdy a tak dráma trvala až do 95. minúty. Pozeralo sa na to ťažko, skončilo sa to ale dobre.

Ak si zhrnieme celý dvojzápas, Trnava postúpila zaslúžene. A nie že nie! Vypracovala si viac čistých gólových šancí, dve tretiny dvojzápasu úspešne bránila a narúšala útočné aktivity Légie. Porazila klub s úplne iným rozpočtom, kvalitou hráčov, skúsenosťami a mali by sme byť hrdí na to, čo sa podarilo. Po vojne je každý generál a každý by taktiku teraz zvolil inak. V predkolách európskych súťaží sa nehrá na krásu, ale na postup. O tom by takí Trenčania za posledné roky mohli knihu napísať.