Trnava vypadla, pochválime ju?

15.08.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Jirka, Rodič a čiarový rozhodca.  (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Jirka, Rodič a čiarový rozhodca. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Trnava vypadla z tretieho predkola Ligy majstrov, krasojazdu Artmedie Petržalka tak nenapodobí. Slovensko znova nebude mať zástupcu v najlepšej klubovej súťaži sveta, do playoff proti Red Bull Salzburg postúpila Crvena Zvezda Belehrad. Tá vyhrala v Trnave 2:1 po predĺžení, Spartak sa postaví v dvojzápase o účasť v skupinovej fáze Európskej ligy Olympii Ľubľana.

Na rozdiel od postupu cez Legiu Varšava ale po Belehrade nikto Trnavčanov za predvedenú hru nekritizuje. Hoci vypadli.

Legia

Po výhre 2:0 vo Varšave sa namlsaný štadión Antona Malatinského musel pred dvoma týždňami uspokojiť s ubránenou, ukopanou a škaredou postupovou prehrou 0:1 na postriekanom trávniku. Najmä posledná polhodina, keď mala síce Legia na ihrisku o jedného a potom aj o dvoch hráčov menej, no napriek tomu akútne hrozilo predĺženie, privolala búrku nevôle futbalovej verejnosti. Za herný prejav a umelecký dojem si to Spartakovci zlízli nielen od fanúšikov, kritizovali aj médiá.

Ani po nádejnej remíze v Belehrade pripomienky na domáci zápas proti Poliakom neprestali. Ešte aj tesne pred odvetným zápasom sa televízna redaktorka pýtala trénera Látala, či plánujú znova podať taký biedny výkon a len brániť. Preháňam, no nie oveľa.

Ako keby sa v playoff dvojzápasoch postupovalo na držanie lopty, dokonalé prihrávky a nádherné zakončenia.

Crvena Zvezda

Zápas proti Srbom na prekvapenie mnohých začal Spartak tak, aby nikomu ani nenapadlo porovnávať dva domáce výkony. Odvážne, plnokrvne. Žiaden betón, pekne smelo dopredu, presne ako na ihrisku súpera. So snahou každú možnosť na prechod do útoku využiť. Podarilo sa na gól premeniť hneď prvú. Parádnu akciu Grendela s Kadlecom zapichol hlavou do siete Bakoš. Ešte sa nehralo ani päť minút a už vyhrávala Trnava v dvojzápase 2:1. Na postup museli hostia streliť dva góly.

Na nešťastie sa im podarilo vyrovnať hneď o dve minúty. Ešte sa ani komentátori nedorozplývali nad opakovaným zábermi a Ben už podobnú aktivitu favorita zakončil rovnako nekompromisne. Po siedmich minútach bolo 1:1, v súčte 2:2 a hrozilo predĺženie.

Trnava sa tým pádom ani nestihla sformovať, uvedomiť si, že treba hrať zozadu a nastúpiť na cestu "kompaktnej obrany". Zrazu bolo jasné, že na postup budú musieť streliť ešte gól (alebo vyhrať penaltový rozstrel). Nemohli už pristúpiť na obrannú taktiku a ani nepristúpili.

Držali so súperom krok a hoci mali do konca 90. minúty šancu už len jednu - a aj to po nepochopiteľnom lapsuse obrany Belehradu - Bakoš mohol rozhodnúť o postupe. Nebol by nezaslúžený. Nerozhodol, predlžovalo sa.

No a potom srbský Delle Ali (Radonjič) spracoval oblúčik od Bena ľavačkou v ôsmej minúte predĺženia a pravačkou nedal Chudému žiadnu šancu. Kapitán Godál v nadstavenom čase predĺženia z pokutového kopu nevyrovnal a tak bola v Trnave po zápase namiesto plánovanej radosti z postupu do playoff Ligy majstrov radosť iná.

Tak ako?

Po zápase ale každý Spartak chváli. Obstál v boji s lepším súperom. Podobne ako Legia, aj káder Belehradčanov je niekoľko násobne drahší ako Trnavský. Ukázal srdiečko, mal do poslednej chvíle postup cez favorita na dosah. Nepodarilo sa, no majster si zaslúži potľapkať po pleci. Aký to rozdiel v naratíve oproti dvojzápasu proti Legii.

Zdá sa, že na jednej strane postup neoceníme, ak ho nesprevádza oku lahodiaca hra.

Na druhej strane nám po výkone na hranici možností neprekáža vypadnutie.

Možno aj kvôli tomu slovenské kluby prechádzajú predkolami europohárov do skupinovej fázy tak sporadicky.