Pondelkové Tréneroviny - Šúlance, lievance, Mance

20.08.2018 / Richard Hanzlik
Antonio Mance. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Antonio Mance. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Ďalší anglický týždeň za nami. Najprv Trnava v predĺžení nestačila na Crvenu Zvezdu a vypadla do play-off EL. Potom sa čakalo, či tam budeme mať dve, alebo až tri mužstvá. Trenčín Manceho gólom otupil snahu Feyenoordu, Slovan ale zhorel vo Viedni. Najprv im Rakúšania zrušili špeciálnu MHD linku č.88, potom odmietli poskytnúť potrebný počet lístkov a nakoniec si z nich priamo na ihrisku urobili cisársky trhanec. Ivo mladší teraz na protest minimálne dva dni nepôjde míňať otcove lóve do Rakúska. Zmenilo sa to Rakúsko od čias, kedy tam ako prvý Slovák vycestoval Mišo Kováč mladší. Bývali pohostinnejší.

AS Trenčín - DAC Dunajská Streda 3:3 ,964 divákov

DAC cestoval na Myjavu už bez kapitána Ljubičiča. Klub sa s ním rozlúčil, Huk asi ani nie a teraz je otázka, kde Marin zakotví. Pri správnej dávke liekov patril medzi najlepších hráčov ligy. Alebo ho zoberie Ivan ml. do svojej ochranky? A kde je stále ten Macej? Aj bez nich sme v nedeľu večer videli najlepší zápas kola.

Trenčania sa medzi zápasmi EL posilnili, dotiahli na hosťovanie stopéra Mašoviča z Club Bruggy. Priniesol aj waffle. Moniz chcel ušetriť sily Manceho, ale po tom, ako sa hostia ujali vedenia, ho poslal na rozcvičku. V priebehu piatich minút si to dvakrát ťukol s Bukarim a bolo 2:1. Chalan sa týmto tempom predá rýchlejšie ako naše emisné kvóty. A aj keď Herc vyrovnal z nulového uhla, Ubbink z priameho kopu zase poslal DAC do boja o tretie miesto. Na čo fanúšikovia hostí zareagovali svojim klasickým pomýleným pokrikom. Potom padlo ešte zopár žltých, Kalmár zázračne nebol vylúčený a nakoniec Bayo vyrovnal. Zase raz zo vzduchu.

FC Nitra - FC Spartak Trnava 0:0, 4323 divákov

Kto videl zápas proti Belehradu, ten sa musel pýtať. Panebože, to čo sedelo na lavičke Trnavy? Veď z toho by si Látal nevybral, ani keby potreboval nájsť troch chalanov, ktorí vynosia stoličky z VIPky k bufetom. Káder má Spartak tak úzky, že ešte jeden-dva odchody a Gerard Butler pri ňom natočí pokračovanie filmu 300: Bitka pri Termopylách. V časoch, kedy by mužstvo v boji aspoň o skupinu EL potrebovalo posilniť to vyzerá naozaj tak, že bude musieť registračku oprášiť Jožko Adamec. A znovu sme sa tak presvedčili, že aj pracovný pondelok po troch týždňoch dovolenky ubehne rýchlejšie ako Pišta Pekár.

Nitra si postavila novú Cheva Arénu a po Dunajskej hostila ďalšieho fanúšikovsky príťažlivého súpera. Hostia ale pôsobili, akoby boli hlavami úplne inde a hrali tento zápas za trest. Aspoň Rusov nalietal za zápas toľko kilometrov, že pri najbližšom lete na dovolenku dostane zadarmo prvú triedu. Občas vystrčil rožky aj Spartak, ale keď už aj Jirka melie z posledného, niečo nie je dobre. Fábry a spol. síce obstreľovali bránku hostí, ale kým budú na sebe nosiť dresy pripomínajúce igelitky, nepomôže im ani Ivanov optimizmus.

MŠK Žilina - ŠFK Sereď 2:1, 1937 divákov

Aj keď je v Žiline umelý trávnik, občas ho treba povalcovať. A Jaroslav Kentoš si počas celého prvého polčasu musel myslieť, že si Kajo objednal kultivátor s valcom na úpravu trávnika pre ďalší zápas Trenčína v EL. Ale to do hlavného mesta tresky na Slovensku pricestoval nováčik zo Serede. A aby toho nebolo dosť, Mihalík sa zranil a  Holúbek skončil na Huka. Len bez Ljubičiča.

V kabíne sa toho cez polčas veľa nezmenilo. Kým domáci naštartovali, udrel Adekuoroye, ktorého si nikto v šestnástke nestrážil, pretože kým Holec zakričal jeho meno, už Sereď v rohu oslavovala. Škvarka rýchlo vyrovnal a nakopol svojich až tak, že po čase na štadióne vypadlo osvetlenie. Hovorí sa, že v tom čase domáci trikrát skórovali, ale ten ozajstný víťazný gól strelil až pred koncom Boženík. Predá ho Kajo do Talianska už v zime, alebo počká do leta?

MFK Ružomberok - ŠK Slovan Bratislava 0:2, 2486 divákov

Ružomberok sa nerozhodol ísť v šľapajách kolegov z Rakúska a žiadnu buzeráciu si pre fanúšikov Slovana neprichystal. Nedočkali sme sa oviec blokujúcich príjazdovú cestu, ani pokazených korbáčikov. Ševela sa už môže sústrediť iba na dve súťaže a všetko iné ako double bude považované za neúspech. Ale ono je ťažké sa namotivovať po vypadnutí a  videli sme to aj v Ružomberku.

Ten začal útočne, aby využil fakt, že postrannému celý prvý polčas svietilo do očí ostré slnko a nevidel by, ani keby pred Greifa spadla historická budova Slovenského národného divadla, od ktorej by sa z ofsajdu odrazila lopta do bránky. Belasí úvod nezachytili a prestávka na občerstvenie bola jediným momentom, kedy boli nebezpeční. Ale potom Kostadinov so žltou kartou v rukáve odzadu zobral Holmana, na čo výborne reagoval Čavrič rovnakou mincou. O všetkom rozhodol Mitch Bjukenen Apau po fajnovej De Kampsovej kolmici. Ševela si nestihol ešte ani rukávy vyhrnúť a Šporar to druhým gólom ukľudnil.

MFK Zemplín Michalovce - FK Senica 1:1, 1316 divákov

V kategórií medzinárodné mužstvo roka sa na Slovan doťahuje Senica. Mužstvo už by malo byť dobudované a Caneenov Takešiho hrad prežili až dvaja Slováci v základnej zostave. Ak ale nezačnú pribúdať body rýchlejšie, nahradia aj ich posily od investorov.

Na to, že hralo doma posledné mužstvo tabuľky sme videli viac šancí, ako je zdravé. Michalovce ale mali z prvého polčasu vyťažiť viac ako jeden Žofčákov gól, pretože Azankpo stihol vyrovnať a v druhom polčase to bol súboj o to, ktorá obrana urobí viac chýb. Vyhrali domáci a Kira si aj v tomto zápase dobre zachytal. Na rozdiel od zápasu v Trnave, tentokrát pomerne úspešne.

FK Železiarne Podbrezová - ViOn Zlaté Moravce 3:0, 1021 divákov

Keď Miroslav Viazanko hrával za Košice, v Podbrezovej ešte len začali objavovať čaro futbalu.  Dnes má Viazanko 36 rokov a keď má svoj deň, pri obrancoch súpera vyzerá ako Monica Bellucci na oslave narodenín Twiinsiek, Plačkovej a Kucherenko. Moravce prišli do stredozeme so snahou o futbal. To by ale nemohli zabudnúť na Viazanka. Potom domáci zaspali, ale ViOn pálil len do Kuciaka a tak o všetkom rozhodli dvaja veteráni Breznaník s Viazankom. Futbal ale dobrý.