Vyhrali sme ČoTiŠibe zápas, pomôže ale Rodákov gól aspoň do baráže?

12.09.2018 / Miloš Kubalík
Dvadsaťjednotkári.  (photo: SITA/Martin Mednansky)

Dvadsaťjednotkári. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Priznajte, koľkí z vás vypli kvalifikačný futbal dvadsaťjednotiek Island - Slovensko za stavu 1:1 v 89 minúte? Tak vám treba. Hoci to bol typický futbal mladíkov s chybami na oboch stranách, záver vynahradil úplne všetko.

Mladí slovenskí šuhaji predvádzali v niektorých fázach zápasu futbal s Guľovým nádychom, kvalita bola na našej strane. Trinásť striel na bránu v pomere k piatim hovorí jasne. Paradoxne sme ale mohli aj prehrať, ku koncu si slovenská obrana vybrala deň otvorených dverí. Kým my sme útočili do plných, Islanďania mali miestami voľnú pristávaciu dráhu, ba až celé letisko smerom k (neskoršiemu hrdinovi) Rodákovi.

Remíza neriešila nič pre nás a ani pre Island a tak to chalani poňali po Žilinsky. Všetko dopredu, vzadu uvidíme.

Toto je možné asi len v U21

Laco Molnár spolu s komentátorom toľko omieľali ako veľmi potrebujeme gól, až prišiel v 90. minúte. Tesne pred ním zahodil Island čistú šancu a vtedy Molnár vytasil slávnu vetu o nepísanom pravidle nedáš, dostaneš. Ani nie o pol minúty sme už viedli 2:1. Hovorím si, ten Laco ho fakt privolal. Neboli by to však juniori, aby o minútu na to neprišiel faul na penaltu v prospech domáceho Islandu. 2:2. Lacovi došli v komentátorskej kabínke slová, priznal sa aj nahlas.

Ak to chalani hrali dopredu predtým, po góle sa pustili do totálnej ofenzívy a už strela Fábryho sa pýtala do siete. Na rohový kop si to do šestnástky za remízového stavu namieril aj náš brankár. Presná hlavička Mareka Rodáka znamenala góól na 3:2! Lacovi Molnárovi došli slová po druhý krát, nám ale nie. Kričali sme ČoTiŠibeee?

Futbal niekedy naozaj nemá logiku. Islanďania mohli len očami gúľať, na výsledku nezmenili už nič.

A čo ďalej? Baráž? Nebaráž? To je otázka

Hoci reprezentačná 21-tka začala kvalifikáciu dvoma výhrami, na vtedy ešte zverencov Pavla Hapala čakal ťažký oriešok. Oku lahodiaci a moderný futbal, ktorý mladíci predvádzali na ME v Poľsku namlsal fanúšikov natoľko, že väčšina čakala podobné výkony aj v začínajúcej kvalifikácii o ME 2019 v Taliansku. Vysporiadať sa však s odchodom Lobotkovcov bola skoro nemožná misia. Nakladačky od Španielov doma aj vonku a prehra s Islandom skomplikovali boje o postup čo i len do baráže.

Tím akoby hľadal svoju novú tvár, aj keď náznaky po príchode trénera Guľu sú už evidentné. Výhra rozdielom triedy nad Talianmi v príprave a k tomu tri dôležité a vydreté kvalifikačné body z Islandu dali nádej.

A tak nastal opäť čas štartovania kalkulačiek. Z druhých miest postupujú štyria z deviatich skupín do baráže. Takže sa pozeráme opäť na tabuľku druhých miest, v ktorej je Slovensko aktuálne na šiestej priečke. Čiže v prípade ak vyhráme v Severnom Írsku o 2 góly a Poliaci prehrajú v Dánsku a ak Bosna a Hercegovina nevyhrá... To vážne? Toto sme tu už predsa nedávno mali, už viac nie-e.

Či mladíci postúpia na záverečný turnaj alebo nie, podstatné až tak nie je. Dostať sa na mladícke EURO pri 12 tímoch je dosť náročné a druhé miesto v kvalifikačnej skupine, by bol aj tak pekný výsledok. Kategória hráčov do 21 rokov je posledná prestupová stanica do A-tímu a pre ten je dôležité, aby hráči ako Bénes, Haraslín, Jirka, Vavro, Mráz, Vestenický a ďalší, podávali hrali čo najlepšie.

Aby sa smerom hore posúvali ďalší Lobotkovia, Škriniarovia a tak ďalej. Napokon, ako hovorieva aj samotný Ján Kozák, futbal neoklameš. Ak bude poctivá a kvalitná hra, prídu aj výsledky. A možno aj postup na ME.

Zatiaľ aspoň my na neobjektívnom portáli kalkulačky štartovať nebudeme. Držať palce? To je druhá reč.

Musíme oba zvyšné zápasy vyhrať. A potom sa uvidí.