Sledovať Tottenham je športový masochizmus

19.09.2018 / Denis Bohumil Schvarcz
Hráč Tottenhamu po zápase.  (photo: SITA/AP Photo/Antonio Calanni)

Hráč Tottenhamu po zápase. / (photo: SITA/AP Photo/Antonio Calanni)

Ani to dlho netrvalo a Liga majstrov je späť. Prvý gól nového ročníka strelil Lionel Messi, pridal ďalšie dva a hetrikom otvoril sezónu 2018/19 pri výhre Barcelony 4:0 nad PSV Eidhoven. V tom istom čase, v tej istej skupine, behali oproti sebe na San Sire hráči Interu Miláno a kohúti z Tottenhamu.

Ako fanúšik Spurs - ovplyvnil ma najmä zápas pohára Uefa pred štyrmi rokmi, ktorého som sa zúčastnil - som uprednostnil zápas svojich a znova si pripomenul, že sledovať a fandiť londýnskemu klubu znamená čistý športový masochizmus.

Inter Milan - Tottenham Hotspur 2:1

Liga majstrov sa po prvýkrát odohrá výhradne na platenej televízii. Dokonca na novej, Orange Sport si zaobstaral práva na tri sezóny. Zároveň má najlepšia euroliga nový formát, v ktorom dva zápasy pustí vždy o dve hodiny skôr, ako sme bývali zvyknutí. Už o siedmej. Kým som teda uložil všetkých do postele a vyťukal heslo k priamemu prenosu na tablete, prebiehala sedemdesiata minúta.

Po góle Dána Eriksena, ktorého sme v reprezentačnom drese nevideli v Trnave, vyhrávali Kohúti na začiatku druhého polčasu nad Škriniarovcami o gól. Keď som sa započúval do komentára Števa Eiseleho s kolegom, bol som pri tom tablete priam nadšený. Tottenham podľa nich kontroloval hru, mal viac šancí, Kane netrafil prázdnu bránku a vôbec. Interistov kritizovali jedného po druhom. Teda okrem Milana Škriniara, ale to je pochopiteľné. Jednak hral určite znova skvele a druhak, ja by som si asi netrúfol, ani keby nehral.

Všetko smerovalo k možno trochu prekvapivej (Anglické kluby mimo Ostrovov) výhre klubu trénera Pochettina. Ten sa v lete rozhodol spolu s majiteľmi nekúpiť do tímu nikoho, ako jediný klub v histórii zemegule tak hrá dve sezóny po sebe s rovnakým kádrom. Možno preháňam, no nie oveľa. Oproti ligovým zápasom vytasil do základu Auriera a Lamelu, v bránke chýba zranený kapitán Lloris. Rovnako out je Dele Alli. Aldeweirelda ani Trippiera, hviezdy Belgicka a Albiónu na MS v Rusku, tréner do Talianska nezobral. Zdalo sa, že urobil dobre.

Potom sa ale, ani nie päť minút pred koncom, Mauro Icardi oprel do voleja a krásne obkrútil loptu poza obrancu k tyči. Michel Worm bol o dvadsať centimetrov kratší, ako bolo treba. Vypnutá fanúšikovská hruď spľasla ako keď pichnete do balónika špendlíkom. Ako správny priaznivec Spurs som tušil, že sklamaniam nemusí byť koniec. Ako obyčajne, nemýlil som sa.

Matias Vecino totiž ešte stihol hlavičkovať trochu ako Marek Rodák pred týždňom na Islande. Po rohu v poslednej minúte a prihrávke krížom cez šestnástku rovno do siete. Na San Sire vypukol ošiaľ, viacerí fanúšikovia kričali ČoTiŠibe, len po taliansky. Ja som nekričal, som zvyknutý. Len som smutne krútil hlavou.

Tottenham prehral tretíkrát po sebe 1:2, prvý raz sa tri prehry po sebe podarili pod Argentínskym trénerom. Ten bol po zápase prirodzene ofučaný, nie viac ako fanúšikovia klubu z hlavného mesta Spojeného Kráľovstva.

Opäť si raz pripomenuli, že fandiť Tottenhamu je krutý údel.