Ľadovo ostrý rebríček - Poslední budú prví?

26.09.2018 / Tomáš Tomeček
Nitrančania si doma so súpermi vedia poradiť.  (photo: SITA/Martin Havran             )

Nitrančania si doma so súpermi vedia poradiť. / (photo: SITA/Martin Havran )

Banská Bystrica, Zvolen aj Trenčín mali po víkende v tabuľke bližšie k poslednému miestu, ako na čelo tabuľky. Prví budú poslední a poslední budú prví?

Aj v tejto sezóne budeme mužstvá volať najkrajšími názvami v histórii - ak nejakú majú.

12. DVTK MISKOLC

Obrana DVTK nemala svoje dni celý týždeň. Keď opomenieme zápas s 20-tkou, hráči Maďarského vicemajstra inkasovali až 16 gólov a sami strelili len päť. V tabuľke mužstiev s najhoršou obranou naháňajú Vlkov zo Žiliny. DVTK ťahajú zatiaľ Milam, Kulmala a Loiseau. Bodovo budú musieť zabrať aj ostatní, ak chcú pomýšľať na lepšie umiestnenie. Prejav, ktorým sa hráči prezentovali tento týždeň, rozhodne nestačí na play-off. Možno ani na kvalifikáciu. Možno akurát tak na maďarskú ligu.

11. SLOVENA ŽILINA

Vlci sa trápia. Mužstvo evidentne nezvláda tlak, ktorý je naňho od začiatku sezóny kladený, pribúda hluchých momentov a ligový pelotón sa pomaly ale isto bodovo vzďaluje. Na jednu priemerne odohratú tretinu pripadá minimálne jedna slabšia a tak sú Žilinčania tam, kde sú... Napríklad ísť do oslabenia v druhej polovici tretej tretiny - ako to predviedli proti Zámkom - je nezodpovedné. Ranených Vlkov následne prevalcovali šesťgólovou nakladačkou Kamzíci z Popradu. O to viac prekvapila výhra proti obhajcom z Bystrice, hoci v predĺžení.

10. DUKLA TRENČÍN

Vojaci v minulom týždni nevyhrali ani jeden zápas v riadnom hracom čase. Body museli zachraňovať v predĺžení proti Liptákom aj Budapešti. Fanúšikovia Dukly majú na začiatku sezóny právo na rozčarovanie, frustrujú najmä straty bodov po góloch v oslabení. Nabitý káder sa nemôže spoliehať len na Bartoviča s Radivojevičom, k veteránom sa budú musieť pridať ďalší hráči. V Nitre odohrali vyrovnaný zápas, v ktorom ich vraj v poslednej tretine zarezali rozhodcovia (Nitra dala víťazné góly v presilovkách). Cesta spod Zobora pod Čákov hrad nie je príliš dlhá, snáď mali na benzínových zastávkach v zásobe dosť papierových obrúskov na slzičky.

9. MAC BUDAPEST

Maďarský majster porazil slovenského. Raz to prísť muselo a prišlo to. No treba povedať, že úplne zaslúžene. Mac podal obetavý výkon a viac chcel, všetkých 470 divákov malo nepochybne radosť z dobrého hokeja. Len škoda, že Maďari sa vyhecovali iba k jednému takému. Preto sa na všetkých pozerajú z dna skutočnej tabuľky. Od začiatku sezóny majú veľký problém s početnosťou streľby, aj následnou streleckou efektivitou. V utorkovej odvete v Bystrici to potvrdili prehrou na nulu.

8. ISKRA BANSKÁ BYSTRICA

Quo vadis, Iskra? Bez gólu v Budapešti, bez výhry v Žiline, Baranom to zatiaľ v sezóne vôbec nejde. Jediný svetlý moment si Stredoslováci užili v zápase s Nitrou, deň otvorených brankárov využili piatimi gólmi Corgoňom. V prvej tretine. Nakoniec sa Barani sa museli triasť o výsledok až do záverečných minút, lebo im Morrison švihom pretočil panenky. Pre fanúšikov a nestranných divákov skvelé stretnutie, pre trénerov nočná mora. Septembrové trápenie obhajcov titulu podčiarkla až hanebná prehra v Budapesti. Odplata za tri body na tom nič nezmenila.

7. MEDVEDE DETVA

Detva má za sebou rušný týždeň. Hráči dostali poltuctový debakel od Zvolena, následne stratili body s Liptákmi, aby sa pred zápasom s Miskolcom dostali do nepríjemnej pozície ako nepriamy tretí účastník konfliktu po zápase DVTK so Zvolenom. Najmä zo strany Miskolca bolo spájanie Detvy a Zvolena pomerne nešťastné, Medvede však zvládli diplomaciu na jednotku - pozvali na zápas prezidenta maďarského mužstva a pod Poľanou mu venovali krojový dres. Pri pozitívnom myslení sa dostavili aj výsledky. Medvede exotického súpera porazili 5:2, čím čiastočne odčinili blamáž vo Zvolene.

6. VSŽ KOŠICE

Košice odohrali len dva zápasy. Výhru nad Novými Zámkami vybavil v druhej tretine pekným gólom a hlavne švihom Laci Nagy. Potom ale viac ako 80 minút nič, a preto VSŽ uzatvárajú prvú polovicu rebríčka. Proti Popradu skúsili 44 striel na bránu, čo na jednej strane nie je málo, na druhej priveľa na to, aby z nich Oceliari nedokázali premeniť aspoň jednu na gól. Po piatich výhrach prehrali doma na nulu proti lokálnemu rivalovi, za trest prudko padajú našim rebríčkom. Nie nadarmo je ľadovo ostrý.

5. POPRAD - TATRY

Východniarske derby "dva čaje vs dva pivá" rozhodli pre seba Podtatranci. Padol síce len jeden gól, no po hrubej chybe obrancu Košíc.  A keď Habal podrazil Koyša mohol byť rád, že Patrik blafák nedokončil. Poprad si v týždni poradil aj s Detvou a získal šesť bodov z deviatich.

4. LOKOMOTÍVA BUČINA ZVOLEN

Proti Detve sa ukázal hlavne Rasťo Špirko a pripomenul fanúšikom, prečo je neoddeliteľnou súčiastkou Zvolenskej lokomotívy. Očividne mu nehrozí syndróm vyhorenia, Medveďom šupol hetrik. "Zvolenskí" fanúšikovia sa predviedli v Miskolci na tribúnach, oveľa lepší dojem po sebe zanechali hokejisti. Hlúpe správanie na tribúnach ostro odsudzujeme aj my a veríme, že tí ľudia sa na štadióny už nikdy nedostanú.

3. NEWCASTLE UNITED NOVÉ ZÁMKY

Bielo-zelení pokračujú v prekvapivo stabilných výkonoch a stále po nich ostáva dobrý dojem. Z ciest po Slovensku priniesli päť bodov zo šiestich, výjazdy absolvovali do Žiliny a Zvolena. V top 10 kanadského bodovania majú hneď troch hráčov, Popradský rodák Štrauch drží krok s košickým Nagyom. Mužstvo predvádza pekný kolektívny hokej, na individualizmus sa vykašľali a dobre urobili. Zámkom to zatiaľ funguje.

2. PLASTIKA NITRA

Corgoni sa nepárali s Vojakmi a nám vyšlo piatkové prewiew. Zápas chudobný na góly by sa asi skončil bez nich, keby sa nevylučovalo. Všetko podstatné sa odohralo v poslednej tretine, keď sa v početných výhodách presadil najprv Starosta, aby neskôr Lantoši prihral najprv Mccormackovi a pred koncom aj Blackwaterovi. Dvojica Blackwater - Lantoši hviezdila aj v zápase proti Popradu. Aj si nahrali, aj skórovali.

1. SOKOL PARTIZAN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Liptovský Mikuláš je najnečakanejším prekvapením úvodu sezóny. Bratia Hunovci preukazujú skúsenosti a ťahajú zvyšok kolektívu. Skóre 17:11 odzrkadľuje trend hokeja pod Nízkymi Tatrami
a trochu pripomína hru Sibiru Novosibirsk v KHL. Možno nie veľmi ľúbivý prejav, ale o to účinnejší. Tretie miesto v skutočnej tabuľke nie je náhodná záležitosť ani štatistická chyba. Zdá sa, že zvyšok ligy sa musí zmieriť s tým, že prišiel o jedného fackovacieho panáka.