Pondelkové Tréneroviny - Jedno derby vedľa druhého

01.10.2018 / Gabriel Vass
Slovanisti ušli aj Trnave. (photo: SITA/Martin Havran             )

Slovanisti ušli aj Trnave. / (photo: SITA/Martin Havran )

Udalosti posledného týždňa boli teda poriadne hektické. Zatýkalo sa jedna radosť a futbalisti nechceli hrať druhé husle. Uvažuje sa, že firma Hasbro vydá limitovanú edíciu spoločenskej hry Fortunapoly. Isté je, že Gešnábel je oslobodený od telesnej na najbližších 15 rokov. Veríme, že pán Róbert mal na tikete rozprávkovú výhru zaručujúcu doživotnú rentu, alebo aspoň peniaze do času, kým má absenčku. Minulé kolo domáce tímy zaznamenali úspešnosť 6/6 a tento víkend sa očakávalo rovnaké skóre pre hostí. To by bol krásny kurz, že? Ale nestalo sa.

(Richard počas víkendu si príkladne plnil reprezentačné povinnosti, preto sme na dnešné Tréneroviny vytiahli z lavičky mladý talent. Gabo, snáď sa ti ruky ani kolená neroztrasú).

Sereď – Nitra 2:1, 846 divákov

Slovenským San Sirom bude pre túto sezónu Štadión pod Zoborom. Hospodári ešte nestihli poriadne podoťahovať všetky skrutky na sedadlách a už sa špekuluje, či predsalen polku sedačiek nevymenia za červené. Čakalo sa, že kvôli tomuto zápasu skolabuje doprava v Nitre, opak bol však pravdou. Horalkári si tradičnú marťanskú atmosféru z Myjavy preniesli aj pod Zobor. Derby de la R1 však začalo celkom zhurta. Už v 6. minúte zľava zacentroval Chovanec, Penksa vybehol, avšak zavadzali mu tak stopéri ako aj Slnko a Vestenický nemal problém vyrazenú loptu z pol metra dopraviť do siete. Akokoľvek čudne to znie, hostia z Nitry v Nitre vyhrávali 0:1. O 20 minút neskôr už mohlo byť 0:2, proti bola ale zástavka postranného, takže Taiwo nestihol oslavne zatancovať. To, že obranca stál na bránkovej čiare bude asi výnimka v pravidlách. Krátko pred prestávkou ale domáci vyrovnali. Keď niekto v našej lige napriahne z 25 metrov, tak to končí gólom len keď do toho vstúpia vyššie sily. V tomto prípade bol tou silou Križan, ktorý tečoval Adekuoroyovu delovku tak, že Hroššo zamrzol v časopriestore. Dlho to vyzeralo na príjemnú sobotnú remízku, ale Adekuoroye tri minúty pred koncom znova oslovil vyššie sily. Tentokrát nádherným vinklom spoza šestnástky naložil tri body do klubového autobusu. Ivko Gauád ako reakciu na túto prehru poslal svojich hráčov domov pešo.

Trnava – Slovan 1:2, 6346 divákov

O pár kilometrov severnejšie sa hralo ďalšie derby, tentokrát Derby de la D1. Pred približne 1378. vzájomným zápasom oboch rivalov sa belasí dozvedeli, že sa ich vládca Martin I. Bratislavský vrátil z mesačného exilu. Zasadol na lavičku a tvrdou rukou sa znovu zmocnil žezla. Zhruba od utorka však mali organizátori zápasu plné ruky práce. V sektore hostí museli dočasne zamurovať dvere na toaletách, keby náhodou niekoho napadlo počas zápasu trénovať karate. Čo sa týka trávnika, penicilínu je na ňom už pomenej, no stále nedosahuje úroveň okresnej ligy. Treba držať balónik a čakať. V úvode zápasu dal o sebe ako prvý vedieť Bakoš, keď presne miereným lakťom zacvakol zuby Bajričovi. Podľa mňa jasná červená, rozhodca dal len žltú, predsalen netreba dráždiť oba tábory. I tak sa hral tradične agresívny futbal, miestami okorenený šancami. Tréner Látal ale nie vždy súhlasil s výrokmi rozhodcu, takže sa zdekoval na tribúnu. Čo by to bolo ale za derby bez korenia V 42. minúte Chudý ešte chytil nájazd Dražiča ale odrazenú loptu nemal Šporar problém doručiť do siete. 0:1. Namiesto odplaty za ohavný čin sa vo VIPke protestne začalo nalievať orešanské biele. Pomohlo. Bakoš do polčasu z rohu vyrovnal, takže dva kartóny ihneď putovali do domácej šatne. Červenočírni si asi odliali viac ako mali, takže Dražič im to pred koncom zrátal. 1:2. Hovorí sa, že cesta do Bratislavy je cez Modru poriadne dlhá a kľukatá. Hlavne keď bolo v sobotu vinobranie.

Senica – DAC 1:2, 895 divákov

Escobarovci privítali južanov a každý správny tipér mal na tikete handicap dvojku. Lenže už ani tá Senica nie je spoľahlivá ako pred rokom. Do zostavy Dunajskej sa po jednozápasovej dovolenke vrátil špecialista na nájazdy, Bayo. A veruže dal o sebe vedieť, ako inak hlavičkami. Jedna šla tesne nad, druhá pobozkala brvno. Feferónky tlačili loptu, Záhoráci čas. A tak do polčasu zaujalo len zranenie Koštrnu. Napriek všetkým snahám doktorov, Saguaro nezabralo. V druhom polčase sme sa dočkali Ochotníckeho divadla v podaní rozhodcu Ochotníckeho. Vida videl na zemi v šestnástke 100 forintovú mincu a razom sa kopala penalta. Brankár si na Kalmárovú nemastnú-neslanú strelu siahol, ale lopta aj tak skončila v sieti. Diali sa divy aj na druhej strane. Hosťujúca obrana šla len na pol plynu, a tak udrela Senica. Jedlička síce vytiahol pekný reflex na pätičku zblizka, loptu ale neudržal a Deretti vyrovnal. Druhé dejstvo Ochotníckeho divadla bolo v réžii Baya. Tieň domáceho stopéra ho brutálne atakoval a tak sa aj druhýkrát ukazovalo na biely bod. Nirennold doplatil na skrat svojho tieňa vylúčením. Loptu si postavil K. Vida, a kopol je presne tak ako Kalmár pred chvíľou. Brankár Taborda sa už druhýkrát nenechal okabátiť a prerušil divadelné predstavenie. No nič, treba vytiahnuť eso, povedal si tréner DAC-u a poslal na javisko Pačindu. Štyri minúty pred koncom práve Pačinda zahájil koncert skupiny Dua Vida. Máté v šestnástke našiel Kristophera a ten odčinil svoju zahodenú penaltu víťazným gólom. Tri body putovali tam, kam sa predpokladalo. Za sympatický výkon však patrí potlesk aj Seničanom

Podbrezová – Trenčín 2:0, 903 divákov

Posledné dva zápasy Trenčína sa podobajú výjazdovému rokovaniu vlády. Ísť do rozličných kútov Slovenska, domácim niečo porozdávať a bez hanby sa vrátiť domov. V utorok rozdávali v Nitre a v sobotu si prišli na svoje v Podbrezovej. Ricardo Moniz šokoval celú futbalovú verejnosť, keď si dovolil postaviť štyroch Slovákov do základnej zostavy. Ale aspoň to mohol použiť ako výhovorku na tlačovke. Po zhruba pol hodinke hosťujúci Yem nepochopiteľne priťukol na polovici ihriska loptu Breznaníkovi, ten krásnou vysúvačkou poslal Leška do nájazdu a Šemrinec mohol len prekvapiť. Nestalo sa a domáci viedli. O sedem minút neskôr sa nenechal zahanbiť ani Kleščík, tentokrát sám vysunul Leška do svojho druhého nájazdu. Šulek sa ho síce pokúsil križovať, ale nakoniec si to tesne pred strelou rozmyslel a radšej si vychutnal gól z najlepšieho miesta na ihrisku. Leško pridal druhý zárez a tribúny burácali známe Leš-ko-si-naj-lep-ší. Naposledy Trenčín v lige neskóroval rok a pol dozadu, dajme si preto minútu ticha za koniec tejto série.

Zlaté Moravce – Žilina 1:2, 1007 divákov

Pri pohľade na tabuľku Premiere League a Fortuna ligy si môžeme všimnúť jemnú paralelu. Tak Newcastle ako aj Zlaté Moravce sa totiž zubami-nechtami snažia nevypadnúť o súťaž nižšie, čo sa im akosi nedarí. Najmä po víkende, keď obaja privítali niekdajších majstrov. To, že anglickí bratia prehrali s Leicestrom nám tak trochu napovedalo, ako zahrá ViOn so Žilinou. Káčer to na začiatku skúšal sólom ala Messi, medzi štyroch obrancov. Možno keby mal dlhšie nohy a nepotkol sa o jednu z nich, aj by to skončilo gólom. O pár minút však zopár jadierok vypadlo divákom z úst, keď Čögley ligovým centrom našiel Casada a ten krásnou hlavičkou vymietol pavučinu Holecovej bránky. Káčer teda skúsil šťastie pred koncom polčasu ešte raz. Napriahol zhruba z 20 metrov a strela s jemným odrazom pred brankárom si našla cestu do siete ViOn-u. Gól roka to asi nebude, ale za mňa móže byť. O dve minúty neskôr si hostia zahrali biliard s obrancami, keď najskôr Boženík napálil brvno ale z odrazenej Holúbek poslal čiernu guľu do správnej jamky. Túto partičku teda vyhrali severania a v tabuľke sa nenápadne vyšvihli už na tretie miesto.

Michalovce – Ružomberok 2:2, 924 divákov

Keď klubový autobus opúšťal Ružomberok, symbolicky zastavil na benzínke aby sa chlapci rozlúčili s bývalým spoluhráčom Gešnábelom. Žiadne auto s trnavskou ŠPZ ho však nečakalo, a tak tento príbeh ostane aj naďalej zahalený rúškom tajomstva. Po strastiplnej ceste cez snehom zaviate Tatry sa po 36 hodinách oranžový autobus konečne dostal do kraja Zeme & Plynu. Prvú vážnejšiu šancu v zápase mal Žofčak, ale zoči-voči Macíkovi netrafil bránku. Po toľkých zápasoch na pozícii obrancu sa mu ani nemožno čudovať. Ako prvá však udrela Ruža. Kostadinov sa vyskytol v päťke a počkal, kým sa k nemu dokotúľa Danielov prízemný center. Voľakto na tribúne v tom momente zakričal “Neymar” a tak sa všetci obrancovia hodili o zem, ale ani toto nezabránilo zblokovaniu gólovej prihrávky. Pred koncom polčasu si oranžoví zahrali tiki-taku a Qoose (čítaj Čozé alebo Kéze) preloboval všetko, čo mu stálo v ceste. Kameraman ani nemusel zapínať slow-motion režim a aj tak si to diváci mohli vychutnať v spomalenom zábere. Michalovce zníženie zahrali na český spôsob: center, pätička, koleno, priehlavok, brucho, mihalnice, obranca, teč, gól. Kto bol strelcom, to ani odborná komisia nevedela jednoznačne určiť. Neskôr Vaščák šmykol v šestnástke Twardzika a Ruža mala príležitosť zahodiť penaltu. Aj sa tak stalo, v hlavnej úlohe Tandir. Domáci si povedali, že idú teda vyhrať. Šesť minút pred koncom lopta plachtila pred Macíkom až do jeho siete. Mal ši branic, vyrovnané. Zábava mohla gradovať, keby vychodňare v nadstavenom čase nechceli zopakovať opäť český spôsob. Kurminowski stál sám na jedenástke, najskôr počkal zhruba päť sekúnd, kým sa Macík pripraví, potom mu to napálil do hrude, následne rýchly sled udalostí v tomto poradí: odrazená lopta, strela, obranca, tyč, obranca, strela, obranca, koniec. Ostala remíza a rovnováha vesmíru teda nebola narušená.