Na vlastné buľvy: HC Bratislava vs HK Martin

14.10.2018 / Martin Marys Pagáč
Štadión v Ružinove. (photo: Martin Marys Pagáč)

Štadión v Ružinove. / (photo: Martin Marys Pagáč)

Keď z belasého názvu vynecháte „Slovan“ a keď z Martina odoberiete reklamu na kosačky, dostanete súboj dvoch druholigových tímov. Teda, aby som nezavádzal, druhá najvyššia hokejová súťaž má krásne poetický názov St. Nicolaus 1. hokejová liga. Paradoxne sa mi na ňu nepodarilo prepašovať čaj s rumom práve tejto značky alkoholu. Ale pekne po poriadku. Ponúkam krátky súhrn dojmov z mojej návštevy tohto prestížneho zápasu.

Rozcvička

Druhú najvyššiu súťaž nesledujem ani len pod očkom, preto som ešte pred piatkovým stretnutím išiel priamo z víru pracovného vyťaženia brať rozumy ku kamarátom, Martinčanom. Práve oni ma zavolali na tento zápas, logicky.

Popri pár pohárikoch a futbale na hernej konzole som sa okrem iného dozvedel, že Martin je hlavným ašpirantom na postup do West Extraligy, či kamto. Vypadol veľmi hlboko, premenoval sa a chce naspäť obsadzovať pozície spred pár rokov. HC Bratislava je klub, ktorý sa snaží získať fanúškovskú základňu a takisto sa chce predrať do najvyššej súťaže, aby malo hlavné mesto zástupcu aj tu, nie len v KHL. V porovnaní s minulou sezónou vraj zdvihli ceny lístkov, piva, aj párkov v rožku. Nie najšťastnejšia taktika na verbovanie divákov.

Zápas

Na zápas sme prišli s párminútovým meškaním. Lístky sa totiž predávajú v búdke za rohom, nie priamo pri vstupe, ako si to chalani pamätali spred roka. Termosku som musel nechať u sekuriťákov. Neodpili mi z nej. Dokonca som si k nim mohol prísť aj cez prestávku naliať. To sa mi páči.

Tribúny štadióna Vladimíra Dzurillu pri ružinovskej nemocnici pojmú niečo cez tritisíc ľudí. Kapacita bola z 1/10 naplnená. Mali aj roztlieskavačky. Vraj boli pre mňa ale až príliš mladé. K tomu aj „fanklub“ s bubnami a zhruba desiatkou skandujúcich chalanov. Kolovali fámy, že sú zaplatení. Či to boli Sorosovi zahraniční agenti, alebo smerácky zájazdový mikrobus, sa mi zistiť nepodarilo.

Oslovili nás aj slečny s tombolou. Nič sme nevyhrali, ale možností bolo veľa. Počas prvej prestávky sa vyžrebovaný držiteľ vstupenky pokúšal trafiť puk do minimalistických otvorov. Počas druhej sa žrebovali vstupenky na športový zájazd, aj tombolové lístky s možnou výhrou polovice tombolového zisku. Skromným matematickým výpočtom som sa dostal k číslu 78 predaných tombolových lístkov. Naša skupinka mala 8 z nich. Ani jeden z nás nemal šťastie, aby mohol zvyšok pozvať na pivo.

V bráne pod nami sa otvorilo skóre stretnutia. Gól zaznamenal Dírer s asistenciou od Tabačeka. To meno by vraj ľuďom znalým hokeju malo niečo hovoriť. V druhej tretine zvýšil náskok Martina Zeliska. Hráč, ktorý bol pred dvanástimi rokmi draftovaný New Yorkom Rangers. Na staré kolená rozdáva skúsenosti v domácom drese. „Veľký hokej“ si ale nikdy nezahral. Tretí martinský gól vsietil opäť Dírer a bolo po zápase. „Vášne besniaceho davu“ schladil na začiatku tretej tretiny Danišovský gólom na 1:3. Do prázdnej brány gól nepadol a body brali domov podľa očakávaní Martinčania.

Regenerácia

S prázdnou termoskou v taške a skupinkou spokojných martinských fanúšikov po boku sme zamierili do najbližšej krčmy, kde sme si utriedili dojmy a myšlienky. V telke bežal zápas dvadsaťjednotky, no bol som k nej chrbtom, tak som o ňom ani nevedel a v konečnom dôsledku z neho nič nemal. Potiahli sme dlhšie, veď dôvod na malú oslavu treba chytiť za pačesy a držať sa ho, kým sa dá. Ráno mi nebolo všetko jedno. St. Nicolaus hokejová liga má predsa len niečo do seba. Navyše, keď som vzal do úvahy poobednú cestu na zápas Slovenska s Českom, ktorá sa mala takisto niesť v tekutom skupenstve. To už je ale iný príbeh...