Košíková liga: Debakel na Pasienkoch

19.10.2018 / Jaroslav Bjalončík
Inter vs Handlová.  (photo: SITA/Brano Bibel)

Inter vs Handlová. / (photo: SITA/Brano Bibel)

Druhé kolo pod deravými košmi bolo ako dohodnutá indická svadba: žiadna dráma, všetko presne podľa predpokladov. Domáce mužstvá si napísali úlohy poctivo, akurát Spišiakom ich zjedol zatúlaný pes zo Žiliny.

Do súťaže vstúpil Inter a miestami to pripomínalo anšlus: Handlová sa vzdala bez jediného výstrelu. Tordu mohlo na lavičke aj rozdrapiť. Očití svedkovia prisahajú, že si to cez polčas namieril rovno do bufetu k trojitému Jamesonu.

Obhajcovia z Levíc vybavili Lučenec už v prvej štvrtine. Hostia sa síce opticky snažili doťahovať manko, nakoniec ale boli radi, že sa im nákup vošiel do autobusu. Z minulého roka na stovky veru nie sú zvyknutí.

V šlágri kola sa v Iskra aréne potvrdilo, že tam tento rok len tak niekto nevyhrá. Tvorcovia filmu Bieli muži nevedia skákať by sa zrejme škrabali na hlavách a zároveň nimi neveriacky krútili. Viac nižšie.

Posledný zápas priniesol konfrontáciu tímov, od ktorých každý znalec očakáva zlepšenie oproti minulému roku. Spišiaci nezostali nič dlžní povesti skvelých hostiteľov a k džatkám pribalili Žilinčanom aj dva body.

Za MVP 2. kola vyhlasujeme Sašu Avramoviča zo Svitu.

Inter - Handlová 98:50

Relácia Debakel išla v televízií veľmi dávno a asi nebude náhoda, že v prvej časti, ktorú autor tohto článku videl, rozbil Stano Kropilák nejakú celebritu v šestkách (on pri tom sedel) 5:0. Haviři si to video asi omylom pustili v autobuse ako motivačné. Žlto-čierni vytiahli od začiatku taký pressing, že aj Laco Borbély by žasol. Hostia si s tým počas celej prvej štvrtiny nevedeli dať rady a keď sa im zranil aj menej zlý lepší z rozohrávačov,  bolo v podstate po zápase. Dobre povedal tréner Torda: 12 minút na zápas v NCAA závidíš, ale že aj naša liga má kvalitu a treba si na ňu zvyknúť nevidíš (či tak nejako).

Štatisticky zaujali: Baťka (13 pts, 7 rebs, 4 ast), Mrviš (16 pts, 3 rebs, 2 ast), Smith (19 pts, FG 87,5%)

Levice - Lučenec 97:71

Oveľa širšia rotácia, z nej vyplývajúca tímová hra a výrazný rozdiel v doskokoch – to sú hlavné dôvody, prečo si Levičania poľahky pochutili na nováčikovi. A to im ešte chýbali Bojanovský s Bachanom. Napriek tomu “levickí Slováci” odohrali spolu viac minút ako tí z Lučenca. Hostia ukázali svetlé momenty, majú na čom stavať. Len by to mali čím skôr potvrdiť, zima bude dlhá a bez jesenných základov sa ťažko na jar stavia prvé poschodie.

Štatisticky zaujali: Gačeša (15 pts, 8 rebs, 1 stl), Tomič (18 pts, 4 rebs, 8 ast, 7 PFd), Shelton (15 pts, 7 rebs, 7 PFd za 20 min)

Svit - Komárno 84:71

Obuvníci zabudli k feferónom a jókajke pribaliť obranu a prvý polčas tak aj vyzeral. Avramoviča si pomýlili s Kočnerom a ten svoju nedotknuteľnosť naplno využil – nasúkal im 23 bodov. Okrem toho ich podkošoví Američania zabudli, že názov filmu zo začiatku článku nemusí byť doslovný a dovolili domácim 12 útočných doskokov len za prvé dve štvrtiny. A medveďa je ťažko chytať za chvost, hlavne u neho v nore.

Štatisticky zaujali: Avramovič (25 pts, 7 rebs, 3 ast, 6 PFd), Guillory (13 pts, 11 rebs, 5 ast), D. Delič (17 pts, 11 rebs)

Spišská Nová Ves - Žilina

Prehrať doma zápas proti tímu, ktorý ma úspešnosť trojok asi 15%, je celkom, no... Hlavne keď ste 25 minút lepší. Keby si Žilinčan Rožánek pri streľbe z perimetra  spomenul na Zdenku Prednú, vedel by, že keď to nejde, tak to nejde. A nemal by to nakoniec 1/7 (a bol by MVP kola, ha-ha). Domácim vstup do súťaže bevyšiel, snáď využijú voľno na zapracovanie nového rozohrávača.

Štatisticky zaujali: Rožánek (26 pts, 2 rebs, 4 ast), Dickson (21 pts, 13 rebs), Lošonský (11 pts, 9 rebs, 3 ast)

Stredajšie kolo prinieslo štyri vyrovnané zápasy. Opäť sa ukazuje, že naša košíková liga je skôr o útoku než o obrane. Padá veľa bodov (niežeby sme tu mali nejakých superstrelcov), hráči sa riadia progresívnym heslom kolektívnych športov – dopredu môžeš, dozadu sa tiež neponáhľaj.

Najvyššiu prehru utrpela prekvapujúco Iskra Svit, ktorá do Slotolandu cestovala v úlohe mierneho favorita. Domáci však ešte zlepšili dvoj druhopolčasový výkon zo Spišskej Novej Vsi a ako prví si pripísali medvedí skalp.

Nováčik z chudobného Novohradska potrápil boháčov z Bratislavy. Tí nakoniec aj v oklieštenej podkošovej zostave (Baťka) a bez Riša Grznára zápas zvládli a ukradli si dva body.

V meste kroksov sa očakával najnapínavejši zápas. Levičania po zbabranom prvom polčase pridali a v závere už obuvníkov do vedenia nepustili. Ostali tak na čele tabuľky so stopercentnou bilanciou.

Banícke derby naplnilo očakávania. Vyhral lepší tím, Prievidžania to tento rok opäť poskladali dobre. Haviři musia popracovať najmä na streľbe a rovnako ako Spišiaci pouvažovať nad novým tvorcom hry.

Za MVP 3. kola vyhlasujeme Duka Sheltona z Lučenca.

Handlová - Prievidza 77:82

Súboj medzi Haviřmi a Baníkmi pripomínal konfrontácie z minulých ročníkov: dve mužstvá bojujú o jednu loptu po celý zápas, divákov je počuť v celom meste a nakoniec vyhrá Prievidza. Domáci zaspali úvod, potom ich na chvíľu vystriedali hostia. Tým ale šlofík rýchlo zrušil kouč Klaksón Claxton a baníci utiekli aj na 21 bodov. V závere Handlovčania mohutne doťahovali a všetko mohlo byť inak, keby Harris 10 sekúnd pred koncom trafil trojku...

Štatisticky zaujali: Derksen (32 pts, 6 PFd, 76% FG), Goodwin (22 pts, 3 rebs), Johnson (4 pts, 13 rebs, 4 ast)

Žilina - Svit 93:73

Iskra cestovala na sever s úmyslom predĺžiť sériu bez prehry na magické tri zápasy. Úmysel však ostal trčať pod Strečnom v zápche a oslabení domáci valcovali Sviťanov už od začiatku. Boli lepší vo všetkých štatistikách a herne mierneho favorita jasne prevýšili. Po troch kolách ich môžeme označiť za najpríjemnejšie prekvapenie úvodu tohto ročníka. Svitu sa potvrdilo, že keď nezahrajú Avramovič a Davis, Washburn sám na všetko nestačí.

Štatisticky zaujali: Rožánek (22 pts, 5 rebs, 3 ast), Washburn (14 pts, 10 rebs, 4 ast, 6 PFd), Dickson (16 pts, 7 rebs, 2 blk)

Lučenec - Inter 82:88

Potom, čo hostia v prvom zápase rozobrali Handlovú ako Messi v top forme obranu Realu (tiež v top forme), nemohli mať iné ambície ako v Lučenci zvíťaziť. Nováčik však po dvoch prehrách potreboval zabrať.  Po polčase dokonca vyhrávali, no v poslednej časti mali najmú pri streľbe pevnejšie nervy skúsenejší hostia hrajúci väčšinu zápasu v ultranízkej zostave (Mrvišov dres by mali už teraz za tú všestrannosť vyvesiť na semafor na Bajkalskej).

Štatisticky zaujali: Skinner (24 pts, FG 75%), Shelton (26 pts, 7 rebs, 3 stl, FG 84%), Kinney (10 pts, 8 ast)

Komárno - Levice 83:95

Obhajcovia prišli na horúcu palubovku v Komárne potvrdiť dobrú formu z úvodu sezóny. V prvej štvrtine ich ale domáci zaskočili organizovanou hrou, na ktorú nevedeli Levičania nájsť odpoveď až do konca tretej časti (v druhej síce vyhrávali, ale iba ako opitý muzikant na východniarskej svadbe – iba chvíľu). Potom sa už naplno prejavila väčšia kvalita zahraničných ťahúňov Levíc, aj keď výraznú rolu v obrate zohrali aj Žiak s Krajčovičom.

Štatisticky zaujali: Davis (24 pts, 4 rebs, FG 80%), Hunter (12 pts, 10 rebs, 3 ast), Krajčovič (16 pts, 5 rebs, 6 ast)

Pozvánka na šláger

Jednoznačne do Hant arény! Zápas kola sa uskutoční v Bratislave, kam pricestujú chlapci z Kroksova. Inter je doma tradične veľmi silný (často nielen vďaka svojim výkonom, hm hm), Komárno však potrebuje dobrý výsledok po dvoch tesných prehrách ako pivo po gruľovke. Napriek tomu si myslíme, že to Inter v slávnostnej atmosfére (rozlúčka s legendárnym Radom Rančíkom) zvládne a obuvníci pôjdu domov bosí.