Košíková liga - Začalo sa brániť

10.11.2018 / Jaroslav Bjalončík
Inter vs Žilina.  (photo: SITA/Brano Bibel)

Inter vs Žilina. / (photo: SITA/Brano Bibel)

V ďalšom kole našej košíkovej ligy sa vo všetkých zápasoch vyskytol prvok netypický – skvelá obrana. Ani jeden z tímov, ktoré prehrali, nedal viac ako 73 bodov. Aj keď po nociach neštudujeme všetky štatistiky, niečo nám hovorí, že toto sa už veľmi dlho nestalo. Hlavne ak vezmeme do úvahy, že s výnimkou zápasu v Leviciach sa stretli vyrovnané mužstvá.

Zaujímavosťou kola sú dva zhodné výsledky (na Interi a v Havířove), čo by niekto mohol považovať na náhodu, ak by sme nežili na Slovensku. Aký asi kurz na to vypísal Laco Borbély?

Hrdinský výkon predviedli Žilinčania, ktorí stiahli obrovský náskok domácich Kroksárov. Tým nepomohol ani čarodejník Čurovič. Levičania doma prevalcovali Novú Ves. Chalani zo Spiša sa zrejme rozhodli robiť nám zle a naše predpovede ignorujú štýlom „ďakujem za vaše otázky”.

V prekvapivo defenzívnom dueli si Haviři poradili s nebezpečnou Iskrou a po dlhom čase odprevadili medvede na autobus s jediným bodom (prvá výhra od januára 2017).

Šláger kola bol podľa očakávaní veľmi vyrovnaný, žlto-čierni v závere aj so šťastím ubránili dôležité víťazstvo a tým aj prvé miesto v tabuľke.

Za MVP 7. kola vyhlasujeme Michala Čekovského z Handlovej.

HAN-SVT 70:67

V nie veľmi kvalitnom, no vyrovnanom stretnutí sa očakávania nenaplnili. Jednak sme si všetci mysleli, že padne veľa bodov, a za druhé bol miernym favoritom Svit. Zápas však rozhodli dve veci: širšia rotácia (a lepšie rozdelenie minút na ihrisku pre kľúčových hráčov) a výkony Slovákov. Zatiaľ čo slovenské Medvede zaznamenali slabučkých 13 bodov pri biednej streľbe (trojky 10/1), Haviři poslali do boja podkošovú trojicu Čekovský-Petráš-Hoferica, ktorá dominovala a najväčšou mierou sa zaslúžila o výhru domácich.

Štatisticky zaujali: Čekovský (10 pts, 11 rebs, 3 ast. 5 blk), Guillory (17 pts, 8 rebs, 4 ast, 8 PfD), Mikulič (8 pts, 6 rebs, 7 ast)

LEV-SNV 91:68

Skvelá úspešnosť trojok a body z rýchlych protiútokov boli rozdielovými faktormi v zápase, kde ani najväčší optimisti zo Spiša neočakávali nič iné, iba prehru. Novovešťania sa nevedia chytiť, proti zraneniami zdecimovanému majstrovi hrali prijateľne iba počas niekoľkých krátkych úsekov. Bohužiaľ, ubrániť Nottagea momentálne znamená odstaviť celú Spišskú a Lošo sa môže aj potrhať. Asi ako keď máte macbook, no v Admiral bare pri stanici je len DSL internet.

Štatisticky zaujali: Gačeša (22 pts, 5 rebs), Alexander (7 pts, 4 rebs, 7 ast), Lošonský (13 pts, 8 rebs, 3 ast)

IBA-PDA 70:67

Súboj o violončelo zvládli lepšie domáci. Stačilo im vyhrať len tretiu štvrtinu, čo Baníkov asi celkom mrzí. Faktom však je, že dovoliť Interu doma 13 útočných doskokov je samovražda. Nepomohol ani tradične skvelý Johnson, na druhej strane ho pod košom predčili Baťka so Skinnerom. Ten sa nenápadne posúva do role najdôležitejšieho článku zostavy Bratislavčanov.

Štatisticky zaujali: Skinner (15 pts, 8 rebs), Johnson (16 pts, 8 rebs), Barač (10 pts, 5 rebs, 4 ast)

KOM-ZIL 73:81

Nová metla dobre metie – staré slovenské príslovie zrejme v pohraničných oblastiach neplatí. Ak by sa nás po prvej štvrtine niekto spýtal, či nejdeme radšej na pivo, bez mihnutia oka by sme súhlasili. Hráči z metropoly severu ale mali natipovanú dvojku a keďže sa blížia Vianoce, ešte to skúsili. A začali sa diať veci. Hostia postupne skresávali náskok Komárna, ktoré ani po time-outoch nového kouča nevedelo chytiť rytmus. Nakoniec to Žilinčania dokázali, nervózni Kroksári už v závere nemali dosť pokoja na odvrátenie katastrofy. Skvele zahrali Tot s Rožánkom, osamotený Delič na všetko nestačil.

Štatisticky zaujali: Rožánek (23 pts, 3 rebs), Delič (28 pts, 11 rebs), Blagojevič (10 pts, 8 rebs, 3 ast)

Že sme svedkami najvyrovnanejšieho ročníka košíkovej ligy za posledné roky tu bolo napísané už viackrát. Ale aby v jednom kole z troch zápasov nevyhral papierový favorit ani raz, to je novinka aj pre nás, čo súťaž sledujeme dlhšie. Každopádne by práve tento faktor (keď už tá kvalita nejako špeciálne nerastie) mohol prilákať do našich mestských hál viac divákov (týmto pozývame všetkých na ďalšie zápasy).

V ôsmom kole sme sa takmer dočkali aj magického triple-double v podaní Andrewa Guilloryho, ktorému chýbala jediná asistencia. Rozohrávač medveďov predviedol na slovenské pomery takmer dokonalý výkon, okrem všetkých pozitívnych štatistík spomenutých nižšie za celý zápas nefauloval a jeho zmeny rytmu hry boli ukážkové. Škoda len, že sa mu do tvorby akcií stále viac pletie Saša Avramovič, ktorý zase neodohral svoj najlepší zápas.

Prvú výhru si konečne pripísal nováčik z Novohradu. Pre istotu hneď vonku a u rozbehnutých Havířov. Tí si povedali trikrát a dosť. Pravdou je, že takú dlhú víťaznú sériu v Handlovej nezažili roky. No ukončiť ju práve doma s Lučencom je vhodné asi ako nepiť na vlastnej svadbe.

Posledný odohratý zápas stredajšieho kola priniesol predĺženie v Žiline. Levičania (musíme konštatovať, že konečne) doplatili na úzku rotáciu a nestačili na nažhavených domácich. Tí sa šokujúco v percentuálnej úspešnosti dostali na druhú priečku v tabuľke.

Za MVP 8. kola vyhlasujeme Andrewa Guilloryho zo Svitu.

SVT-PDA 79:62

Domáci sa do favorita pustili bez rešpektu a opanovali prvú štvrtinu. Prievidžania sa síce na moment dostali do vedenia, no na ich hre bolo vidieť, že pod Tatrami nie sú vo svojej koži. Vyrovnaný prvý polčas sľuboval zápletku až do konca, no Iskra potom prvýkrát v sezóne vytiahla nečakanú zbraň: obranu. Baníci boli takí prekvapení, že sa v tretej časti zmohli len na slabučkých 6 bodov. A ako sme tu už spomínali, ťažko chytať medveďa za chvost v Iskra aréne. Nadšení domáci stretnutie v pohode dotiahli do víťazného konca. Otázka teraz znie, dokedy to bude sedem statočných medveďov vládať ťahať.

Štatisticky zaujali: Guillory (14 pts, 10 rebs, 9 ast. 4 stl), Baldovský (18 pts, 3 rebs), Jones (10 pts, 4 rebs, 4 ast)

ZIL-LEV 98:91 pp

Zaujímavý zápas sledovali diváci na severe Slovenska. Obhajcovia titulu stále v oklieštenej zostave narazili na motivovaných domácich. Len zbrklosť v zakončení a väčšie skúsenosti Levičanov zabránili Žiline rozhodnúť zápas už v prvej polovici. Hosťom sa ale podarilo počas celého stretnutia držať na dostrel a tak nakoniec víťaza muselo určiť predĺženie. V ňom mali viac síl domáci košikári, keď na úvodnú šnúru 6:0 nenašli Patrioti odpoveď. Žilina je v tabuľke druhá, bilanciu 5:2 by iste netipoval ani Ondro Šoška.

Štatisticky zaujali: Jackson (20 pts, 7 rebs, 6 ast), Gačeša (21 pts, 7 rebs), Dickson (22 pts, 11 rebs)

HAN-LUC 74:84

Je to tu! Aj Lučenec vie, ako chutí výhra v prestížnej košíkovej lige. Na siedmy pokus to vyšlo a v metropole Novohradu bolo večer veselo. Napriek stratenej prvej štvrtine dokázali hostia zabojovať a v druhom polčase umnou hrou (aj za pomoci zúfalého výkonu domácich) udržať skóre naklonené na svoju stranu. Z mužstva Haviřov bolo ťažké vybrať niekoho, kto by zaujal, rozhodli sme sa teda pre jediného dvojciferného strelca Tresača (aj keď trojky 10/1 mu na cti nepridávajú).

Štatisticky zaujali: Shelton (25 pts, 12 rebs), Tresač (23 pts, 4 rebs, 4 stl), Jacobs (20 pts, 6 rebs)

SNV-IBA preložené na 14.11.

Kam cez víkend? (pozvánka na šláger)

Komárno malo trochu času na zoznámenie sa s novým trénerom. Handlová ťahala sériu troch víťazných stretnutí a proti obuvníkom sa po prekvapujúcom zlyhaní s Lučencom bude snažiť prinavrátiť formu späť. Havířov nečaká nič jednoduché, netrpezliví fanúšikovia Komárna už ďalšiu prehru neodpustia. Predpokladáme vyrovnaný zápas, rozhodovať sa bude pod košom. Viac veríme domácim.