Nie je paco ako Paco

11.11.2018 / Martin Marys Pagáč
Paco Alcacer.  (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Paco Alcacer. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Po prvých kolách viedol tabuľku strelcov nemeckej Bundesligy Ondrej Duda, čo nás veľmi tešilo. V poslednej dobe sa mu ale natoľko nedarilo v napínaní sietí a divákov, a líderskú 8-gólovú trojicu strelcov tvoria popri sobotnom hetrikovom Alessanem Pléovi z Mönchengladbachu dvaja žlto-čierni hráči. Niet sa čomu čudovať.

Dortmund nastrieľal v prebiehajúcom ročníku 33 gólov v 11 zápasoch, čo je o 7 gólov viac, než druhý tím v poradí. Jedným z top strelcov je Marco Reus. Nový kapitán a líder BVB dokazuje, že keď sa mu vyhýbajú zranenia, patrí do svetovej extratriedy.

Marco ale nie je typický „hroťák“. Túto funkciu v minulosti zastával Robert Lewandowski, po ňom istú dobu Ciro Immobile, ktorému ale v poslednej Kloppovej sezóne v Dortmunde nešla karta tak, ako mu ide v Serii A. Z krídla sa tak na hrot vyprofiloval Pierre-Emerick Aubameyang, ktorého však pred rokom bývalý skaut Borussie pretiahol do Arsenalu. Na hosťovanie z Chelsea Londýn putoval Michy Batshuayi, známy svojou nomináciou za najväčší trapas pri radosti zo spoluhráčovho gólu. Polročné hosťovanie sa mu v lete skončilo a Dortmund si na túto sezónu vypožičal ďalšieho útočníka. Dal 8 gólov a stačilo mu na to 235 minút. Dáva tak gól vždy za necelú pol hodinu.

Kto je Paco Alcácer?

Francisco "Paco" Alcácer García má 25 rokov, je rodákom z Torrentu a veľký futbal mu predstavila Valencia. Pred dvomi rokmi si ho zadovážila Barcelona, za ktorú strelil v 37 zápasoch 10 gólov. Žiadna sláva, keď máte po boku potentného Messiho, Suáreza, Coutinha, či predtým Neymara. I poslali ho na skusy do Nemecka, kde sa ako „super-sub“ etabloval na jednotku so včeličkou a piatimi michelinskými hviezdičkami.

Sezóna v Porúrí

Svoj bundesligový debut zažil v 3. kole proti Frankfurtu. Nastúpil na záverečných 23 minút a uzavrel skóre stretnutia na 3:1. Následne ho trápili svalové problémy, vynechal 7-gólový trhací kalendár menom Norimberg a nastúpil až v 6. kole na ihrisku Leverkusenu. BVB prehrávalo o dva góly, znížilo, na trávnik vybehol Paco, ktorý po Reusovom vyrovnaní dvoma presnými zásahmi rozhodol o víťazstve 4:2.

V zápase proti Augsburgu nastúpil  v 59. minúte za nepriaznivého stavu 0:1. Stretnutie skončilo výsledkom 4:3. Alcácer zaknihoval hetrik. V Stuttgarte odohral len prvý polčas. Zaznamenal gól, Borussia viedla 3:0, nebolo potrebné siliť útok. Zvlášť, keď Španiela opäť začali trápiť svalové patálie, pre ktoré vynechal 9. kolo proti Herthe Berlín.

Výnimka potvrdzujúca pravidlo Pacovej unikátnosti v tomto ročníku prišla v 10. kole na pôde Wolfsburgu. Odohral 78 minút, gól nedal, žlto-čiernych to však mrzieť nemuselo, lebo aj tak zvíťazili.

Zatiaľ posledný majsterštych zaznamenal v túto sobotu v očakávanom dueli s Bayernom. Bavori dvakrát viedli, Marco Reus zakaždým odpovedal vyrovnávajúcim gólom. Na poslednú pol hodinu nastúpil Paco Alcácer. Štatistiky nesklamali, víťazný gól išiel opäť na jeho zľahka prepotený dres.

Ďalšie aktivity

Popri ligových úspechoch odohral aj plnú minutáž pri víťazstve 3:0 v Lige Majstrov nad Monakom. Aj tu si spravil jeden zárez na kopačke. V Madride proti Atléticu neskóroval. Proti španielskym klubom sa mu asi stále až tak nedarí.

Do španielskej reprezentácie ho povolal jeho bývalý tréner Luis Enrique po dvojročnej odmlke na októbrový dvojzápas. Prípravné stretnutie vo Walese rozhodol 2 gólmi v priebehu 73 minút pri víťazstve 4:1. Na zápas Ligy Národov proti Anglicku nastúpil na poslednú pol hodinu. Gól dal, no prehre 2:3 zabrániť nedokázal.

Čo dodať...

Paco Alcácer nie je typickým hrotovým útočníkom hrajúcim chrbtom k bráne, hoci, pri výške 175 cm dokáže sklepávať lopty spoluhráčom viac než slušne. Góly strieľa pravačkou, ľavačkou, v nábehu, spoza šestnástky, aj z priamych kopov, čo z neho robí dynamického moderného útočníka, ktorého si mužstvá vyznávajúce útočný štýl, až totálnu ofenzívu, nevedia vynachváliť.

Borussia Dortmund ho má požičaného do konca prebiehajúcej sezóny, tzn. do júna 2019. Jeho trhová hodnota rastie. Barcelona by si ho aj na margo zlomeného Messiho možno chcela stiahnuť späť už v zimnom prestupovom termíne. Môj osobný názor je, že tam, kde je momentálne, mu musí byť na výbornú. BVB malo takto dobre rozbehnutú sezónu naposledy pred siedmimi rokmi. Prečo ju nepotiahnuť až do úspešného konca?