Jedno malé Catenaccio: Sassuolo nie je Dunajská Lužná

27.09.2013 / Ivan Kováč
V Serie A chlapi naháňali guľatú aj v strede týždňa. Foto je zo zápasu Bologna - AC Miláno. (photo: SITA/AP Photo/Paolo Ferrari)

V Serie A chlapi naháňali guľatú aj v strede týždňa. Foto je zo zápasu Bologna - AC Miláno. / (photo: SITA/AP Photo/Paolo Ferrari)

Uprostred týždňa sa v talianskej lige trošku netaliansky tvrdo pracuje. Žiadna siesta ale ďalšie kolo, ktoré prinieslo niekoľko zaujímavých výsledkov. Anglický týždeň, ktorý už mimochodom pozná aj naša Corgoň liga a to je skutočne čo povedať, núti trénerov miešať kartami a rotovať základné jedenástky. Ostatné kolo tento trend potvrdilo a tréneri viacerých top tímov akoby počas týždňa hrali so súpiskou obrázkové pexeso. Tak sa stalo, že Conte v „dvojzápase“ Juventusu s Veronou (pozn. v sobotu hostil doma Hellas a v stredu večer hral na pôde Chieva) vymenil rovnú polovicu základnej zostavy. Však prečo nie? Podobne nový šéf rímskych gladiátorov Francúz Garcia, ktorý doprial odpočinok Tottimu a Rafa Benítez pre zmenu vymenil stopérsku dvojičku, aby si náhodou Pepe Reina nezvykol na stabilných obrancov.

CONTEHO PEXESO

Hodnotenie kola musíme začať vo Verone. Síce nie pod balkónom, kde Rómeo vyzýval Júliu (snáď k láske a nie ku skoku), ale na Bentegodiho štadióne, kde Chievo vyzvalo šampióna Juve. Conteho pexeso prekopalo celú sobotňajšiu zostavu. Do základu však opäť poslalo Llorenteho, ktorý tak hral už druhý raz po sebe (!) a do brány sa vrátil Buffon. Čo sa teda neukázalo ako veľké terno...Jednak sa Stará dáma zachovala netradične gavaliersky, keď rovnako ako proti Hellasu aj proti Chievu dovolila súperovi skórovať ako prvému, čím asi v rámci éry emancipácie a rodovej rovnosti začína naznačovať, že dámy nie, že prednosť majú, ale ju dávajú. Nech je ako chce, v prvom góle mal prsty nevydarenou rozohrávkou Buffon a hoci potom Juve s námahou zápas otočil aj vďaka parádnemu vlastencu, cez zápas pôsobil miestami ako skutočne stará Stará dáma. A to ešte naschvál až na samý koniec mysle potláčame pripomienku, že Chievu nebol uznaný (podľa polovice Talianska) regulárny gól pre ofsajd...Nuž, anekdota vraví, že rulebook Serie A na margo ofsajdov v zápasoch Juve káže pískať ich len vtedy, ak náhodou skóruje súper.

SASSUOLO NIE JE DUNAJSKÁ LUŽNÁ

Napísať o zápase Napoli-Sassuolo, to sa nám pre duelom javilo ako zhodnotiť zápas Dunajská Lužná - Slovan v našom pohári. Skrátka, predpokladaná jasná záležitosť. Nuž a hop, v stredu večer sa aj v slovenských domácnostiach chytali za hlavu tisícky tipérov, ktorý jednotku na tento zápas mali na tiketoch v kolónke tutoviek. Nie že by Napoli nehralo dobre, ale ani gélový kohút na hlave Mareka Hamšíka zápasy sám od seba nevyhráva. Domáca remízka 1-1 s fackovacím panákom ligy, to nie je žiadna sláva. Ale zase, Napoli prvý raz nevyhralo a Sassuolo prvý raz neprehralo, čize nealgorytmicky povedané, aspoň je tabuľka o čosi zaujímavejšia. Hamšík tento krát odohral celý zápas, ale po augustovej kanonáde, kedy dal v 2 zápasoch 4 góly, zatiaľ na ďalší čaká. A to bol ešte 10. septembra uhorský rok, či pardon deň, keďže Marechiaro skóroval aj za repre...

OPÄŤ RAZ LAST MINUTE MILÁNO

Víťazom streleckej hitparády kola bol zápas Bologna-Milan, ktorému viacerí veštili remízku. Že padne 6 gólov, to čakal málokto. Najmä keď na trávniku chýbal najväčší z najväčších, najlepší z najlepších, skrátka...áno, samozrejme, Mario Balotelli. Po jazykovom okienku, ktoré si Mario otvoril v nedeľu večer na adresu hlavného rozhodcu po konečnom hvizde, si od futbalu a rozhodcov oddýchne na tri kolá. Čo v praxi znamená, že vynechá aj zápas s Juve, ale to už je riziko povolania, pardon, riziko disponovania takýmto hráčom v tíme. Milan bez Maria, to samozrejme nemôže fungovať, alebo? Nuž, slušných 89 minút to naozaj nešlo, Miláno sa síce dostávalo do šancí, pálilo zo všetkého, ale hlavnú rolu hral Alessandro Matri, zvaný aj spaľovač. Čo ten chlapec zahodil, to tam padlo na druhej strane Uruguajčanovi Laxaltovi, ktorý debut v Serii A oslávil dvomi gólmi. Zlá správa pre Mareka Čecha je, že Laxalt je ľavák. A veru, výkonom potvrdil, že ľavý teda nie je! Apropos, Marek Čech po prvý raz, čo je v Bologni, do zápasu nezasiahol. V základe na ľavej obrane nastúpil Morleo, minulosezónna prvá voľba, a v zálohe spomínaný Laxalt. Uvidíme ako tréner Pioli namieša zostavu cez víkend. Bologna totiž dokázala prehajdákať nemožné a konečnú remízu po vedení 3-1 minútu pred koncom riadneho hracieho času môžeme považovať za stratu. Milan vystrieľal svoje najlepšie náboje až v posledných okamihoch. Našťastie to stihol, a tak Silvio asi už naozaj zariadi alebo nariadi, aby zápasy Milána začínali až od 80. minúty. V takom prípade by rossoneri mali za uplynulý týždeň z 3 zápasov 3 výhry a skóre 5-0. No nekúp to!

NENÁPADNÝ RÍM, EŠTE NENÁPADNEJŠÍ INTER

Rimania z AS, ako v časoch veľkej slávy mesta, ktorého znak nosia na hrudi, valcujú všetko, čo im príde do cesty. Tento krát to bola úctivá dáma Sampdoria, ktorá svoj sen o prvej tohtosezónnej výhre snívala viac ako hodinu hry. Potom sa na ihrisko konečne dostal rímsky cisár, pardon, kapitán Francesco Totti a veci dostali spád. Medzitým už však bol tréner Garcia vykázaný na tribúnu, odkiaľ ale podchvíľou veselo telefonoval nevedno kam. Nuž, do bufetu na štadióne to asi nebolo. A tak sa vynára kacírska otázka, načo teda posielať trénera za trest do hľadiska, keď odtiaľ mobilom udiriguje všetko potrebné...A ešte má aj lepší výhľad na plochu...Tak či onak, Garciov mobilný operátor i samotný kouč museli byť po zápase spokojní. Výhra 2-0 a plný počet bodov, to aj v tak čudnej a nelogickej lige na prvé miesto v tabuľke stačiť musí.

Nuž a Inter? Pomaličky, potichučky, tak ako excentrický prezident Massimo Moratti kuje predaj svojho podielu v klube do rúk málo známemu Indonézanovi Erickovi Thohrirovi, tak aj futbalisti v čierno-modrom stúpajú tabuľkou. Vo štvrtkovom večernom šlágri s Fiorentinou svojho súpera síce neprestrieľali ani neunudili držaním lopty, ako to zvykne robiť Barcelona, ale konečná výhra 2-1 je veľmi cenná a posúva Inter na druhé miesto tabuľky.

A ČO VÍKEND?

Cez víkend Serie A v svižnom tempe pokračuje ďalej. Nás bude zaujímať najmä sobotňajší súboj Genoa-Napoli, v ktorom môže dôjsť na slovenský duel Kucka-Hamšík. Kucka však stále nie je fit a prehru Janova v Udine 0-1 na svedomí nemá, keďže do zápasu nezasiahol. Otázne teda je, či sa do soboty dá dokopy a prebrúsi tak Hamšíkovi v nejednom osobnom súboji kopačky. Toto kolo ponúka aj turínske derby či súboj Milána so Sampdoriu, v ktorom si môžete v ázijských stávkových kanceláriách vsadiť aj na to, koľko gólov zase padne po 80. minúte. Skrátka, pekná porcia zápasov dáva veštiť, že po pondelňajšej dohrávke Fiorentina-Parma tu s našou rubrikou neodkladne budeme zas!

Ivan Kováč

Ivan Kováč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár